Pri sledovaní médií môže človek ľahko získať pocit, že tento svet vôbec nie je pekné miesto. Zdá sa, že negatívne správy prevládajú a vôkol nás sa dejú samé nehody, zločiny a katastrofy. Situácii, samozrejme, nepomohla ani pandémia koronavírusu.
Je to vo svete naozaj také zlé?
Vôbec nie. Skutočnosť je taká, že ľudstvo napreduje takmer vo všetkých sférach a zla ubúda. Dobrých vecí sa deje viac než tých zlých. Čo ak by sme sa skúsili zamerať na tie pozitívne správy a šírili okolo seba optimistickú náladu?
Martin Smatana, slovenský ilustrátor a tvorca animovaných filmov (autor krásneho Šarkana), sa podujal na túto úlohu. K spusteniu projektu Rok dobrých správ ho inšpiroval článok Zlých správ už bolo dosť, ktorý našiel na webe EMEFKA. Odvtedy začal aktívne vyhľadávať dobré správy.
Jedna pozitívna správa každý týždeň
Martin si každý týždeň vyberie jednu pozitívnu správu, ku ktorej zhotoví veselý obrázok z textilu. Z obrázkov postupne vzniká akási kronika dobrých správ, dokazujúca, že aj napriek veľmi ťažkým mesiacom, spôsobeným pandémiou, sa vo svete stále diali aj pekné a pozitívne veci.
Na webe Startlab momentálne prebieha kampaň, prostredníctvom ktorej sa Martin usiluje získať podporu pre svoju pripravovanú knihu. Pomôcť mu môžeš viacerými spôsobmi: či už zasielaním pozitívnych príbehov, na ktoré si natrafil, finančným príspevkom alebo jednoducho šírením hlavnej myšlienky projektu – sústredením sa na to dobré, čo sa vôkol nás deje.
Martin nám zodpovedal niekoľko otázok o Roku dobrých správ:
1. Vieš nám priblížiť, ako sa zrodila prvotná myšlienka pre vznik tohto projektu? Aké boli tvoje prvé kroky?
Nápad vznikol na jar minulého roku, keď som počas pandémie cítil, že sa na nás zo všetkých strán valia negatívne správy z médií. Asi tak ako každý, aj ja som mal obavy z toho, ako dlho potrvá tento stav, ako dlho neuvidím kamarátov a kolegov, či zvládnem byť tak dlho zatvorený doma. Musel som si skrátka nájsť rozptýlenie, niečo, čo ma poteší, nadchne a inšpiruje.
Tak som začal aktívne hľadať tie dobré veci či úsmevné gestá, ktoré sa vo svete stále dejú. Každý týždeň som si našiel jednu dobrú správu zo sveta a vyrobil k nej obrázok. A keďže ja príliš kresliť neviem, vyrobil som obrázok zo starého oblečenia. Takto som si priebežne udržoval dobrú náladu. Keď som však videl, ako pozitívne medzi ľuďmi rezonujú, povedal som si, že ich skúsim novým obrázkom potešiť každý týždeň.
2. Pomohli ti pri práci na knihe skúsenosti, ktoré si nabral pri tvorení Šarkana? Naopak, aké nové výzvy priniesla príprava knihy?
Skúsenosti z práce na animovaných filmoch mi určite veľmi pomohli. Asi pred tromi–štyrmi rokmi, keď som pripravoval scény do môjho animovaného filmu Šarkan, som si uvedomil, že textil je skvelý materiál, ako na animáciu, tak na ilustráciu. Celé prostredie filmu je vyrobené z látok a oblečenia, ktoré som zrecykloval namiesto vyhodenia.
Pri animácii sa dá pohybovať s jeho štruktúrou, vlasmi, a vzniká tak veľmi pekný pohyb. Rovnakou technikou bude vytvorená aj táto netradičná knižka, ktorej trojrozmerné ilustrácie vyrábam z recyklovaného oblečenia. Tie potom pekne nasvietim, nafotím, doplním o text a vložím do knižky.
3. Kto ti pri práci na knihe najviac pomáha a podporuje ťa?
S nápadom som prišiel sám, zo začiatku mi s ním pomáhal otec, ktorý na internete aktívne vyhľadával dobré správy zo sveta. Postupne mi začali aj kamaráti posielať dobré správy, ktoré čítali alebo počuli. Tak mi pod rukami vznikalo čoraz viac príbehov. Keď som o tejto mojej aktivite povedal Petrovi Michalíkovi z vydavateľstva Monokel, navrhol, aby som tak spracoval celý rok: 52 týždňov – 52 ilustrovaných príbehov.
Vznikla by tak akási knižná kronika udalostí, ktorá by nám pripomínala, že aj napriek objektívne ťažkým okolnostiam bol uplynulý rok predsa len aj rokom dobrých správ. Rozhodli sme sa však priniesť knižku medzi ľudí ešte pred jej dokončením a dať ľuďom možnosť byť jej súčasťou, prispieť do nej nápadmi, príbehmi a dobrými správami z ich okolia.
Príbehy do knižky zbierame priebežne, takže ak ste boli aj vy svedkami takýchto pozitívnych udalostí, môžete mi o nich napísať na martin@rokdobrychsprav.sk a ktovie, možno sa aj váš príbeh ocitne v knižke. Knižku spolu s ďalšími odmenami ľuďom doručíme tak, aby nimi mohli potešiť blízkych pod stromček.
4. Aké ciele si si vytýčil pri tomto projekte? Čo budeš považovať za úspech?
Úspech pre mňa bude, keď si čitatelia vďaka knižke povedia, že aj v tomto objektívne náročnom roku sa udialo aj pár dobrých vecí, a pri listovaní knižkou nadobudnú pocit, že čas od času môžu urobiť malý dobrý skutok aj oni sami.
Ak ťa Martinov projekt zaujal, podporiť ho môžeš tu