Keď sa povie svadba, väčšina z nás si predstaví alkohol, ktorý tečie potokom, veľa koláčov, jedla, hudbu a zábavu do skorého rána. Slovenské svadby sú presne takéto a majú svoje nezameniteľné čaro. Avšak v iných krajinách a kultúrach nemusí svadba vyzerať tak, ako sme my tu u nás na malom Slovensku zvyknutí.
Adrián Brath má 21 rokov, pochádza z malej dedinky Kolíňany a je študentom programu Krajinné inžinierstvo na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Počas svojho života stihol precestovať už viacero krajín, odkiaľ si priniesol naozaj bohatú zásobu zážitkov. Výnimočným pre neho bol určite jazykový pobyt v Kapskom meste, kde sa zoznámil so Saeedom Aljahwariom.
Zo spolužiakov sa stali naozaj dobrí priatelia. Jedného dňa Saeed zavolal Adriánovi a oznámil mu, že ho pozýva na svoju svadbu. Aby sme nezabudli dodať, Saeed je Moslim a svadbu mal v Saudskej Arábii.
O tom, že moslimská kultúra má tradície na míle vzdialené od tých našich, pochybovať nemôžeme. V kultúre tejto oblasti platia iné pravidlá, zákazy, príkazy a tradície, s ktorými sa máme možnosť stretnúť len letmo pri čítaní si o nich.
Adrián však v živote dostal jedinečnú príležitosť zažiť moslimskú svadbu v Saudskej Arábii a o tento zážitok sa ako náš verný fanúšik rozhodol podeliť aj s ostatnými čitateľmi EMEFKA (a Emefka Daily).
Ako si sa dostal na moslimskú svadbu do Saudskej Arábie?
Celé sa to začalo tak, že som išiel v lete na dva mesiace na jazykový pobyt do Kapského mesta. Tam som sa stretol so Saeedom Aljahwariom, v Kapskom meste sme spolu študovali angličtinu. Začali sme si veľmi dobre rozumieť, vytvorili sme si partiu kamarátov, chodili sme spolu na zábavy a spriatelili sme sa. Koncom augusta sme prišli domov a v septembri mi už volal, že ma pozýva na jeho svadbu, čo bola, samozrejme, pre mňa obrovská pocta.
Ako si sa dostal do Saudskej Arábie? Ako dlho trvala cesta? Potreboval si na to nejaké špeciálne dokumenty – víza?
V Saudskej Arábii som bol len 5 dní. Keďže mi začínal nový semester, bol som časovo obmedzený. Let trval len 5-6 hodín, bol to priamy let z Viedne do Rijádu. Samozrejme, je potrebné mať víza, tie sa dajú vybaviť online za cca 100 € a sú platné 90 dní.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Mladá Slovenka si adoptovala dieťa na diaľku: Kafu o mne vie. Nefigurujem v jeho živote len ako anonymný darca (ROZHOVOR)
- Slovenka o vzťahu so Španielom: Jeho mama je úplná sekera a stále kričí. Svadba bola čisto španielska, oddával nás Danielov brat
- Slovenka o štúdiu v Holandsku: Internáty tu v podstate neexistujú. Niektorí študenti bývajú v hosteli či v stane
Koľko peňazí ťa to celé stálo – cesta, ubytovanie, prípravy na svadby?
Povedal by som, že celé ma to vyšlo veľmi výhodne. Keďže ženích pochádza z bohatšej rodiny, zabezpečil nám ubytovanie v hoteli, ja som platil iba za víza a letenky, čo stáli 80 € (spiatočná).
Čo svadbe predchádzalo? Je to ako u nás, že muž musí ženu požiadať o ruku? Ako tam prebiehajú zásnuby?
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo svadbe predchádzalo a ako tam vyzerajú zásnuby
- Ako dlho trvala svadba a ako prebiehala
- Čo sa podávalo na slávnostnej svadobnej večeri a ako mu chutila
- V čom sa moslimská svadba líši od slovenskej
- Koľko ľudí bolo na svadbe a aké pravidlá musel dodržiavať
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom