„Incident“ v trenčianskom supermarkete vyvolal búrlivú diskusiu o samoobslužných pokladniach. Zákazník sa rozhodol odísť bez nákupu potom, čo mu personál oznámil, že môže využiť len samoobslužné pokladne. Tento prípad rozpútal na sociálnych sieťach vášnivú debatu o automatizácii v maloobchode. Na prípad upozornil portál Trenčiňák.
Protest proti automatizácii
„Dnes bol jeden známy v Lidli na nákupe. Pokladne zatvorené a presviedčali ho, aby išiel na samoobslužnú. Nechal nákup v košíku a odišiel domov,“ opísal situáciu autor príspevku na sociálnej sieti. Dodal: „Neviem, prečo by som mal ako zákazník, ktorý sa rozhodne nechať svoje peniaze u nich v obchode, ešte robiť aj niekoho prácu a blokovať si tovar sám.“
Mnohí zákazníci vyjadrili podporu tomuto gestu. „Neznášam tie pokladne. Môžu byť pre toho, kto ide zaplatiť pár kusov, a nie pre nás, čo ideme na nákup raz za dva týždne,“ uviedol jeden z komentujúcich. Kritika sa sústreďuje najmä na ignorovanie potrieb starších a zdravotne znevýhodnených zákazníkov.
Rozdelená verejná mienka
Diskusia odhalila hlboké rozdelenie medzi zákazníkmi. Zatiaľ čo jedni považujú samoobslužné pokladne za symbol moderného nakupovania, iní v nich vidia degradáciu služieb. „Samoobslužné pokladne majú byť ako núdza, nie ako prioritné riešenie. Niet nad ľudský kontakt!“ vyjadrila sa ďalšia z diskutujúcich.
Na druhej strane sa našli aj podporovatelia automatizácie. „Chápem obe strany, ale ja chodím väčšinou len na samoobslužné. Ušetrím si čas a mám to rýchlejšie,“ priznala ďalšia diskutujúca. Niektorí však situáciu komentovali kritickejšie: „Proste sa pán neprizná, že aj samoobslužná pokladňa je naňho príliš intelektuálny výkon, ktorý nedáva.“
Incident poukazuje na širší problém modernizácie maloobchodu a vyvoláva otázky o rovnováhe medzi efektivitou a zachovaním ľudského prvku v službách zákazníkom.