V dnešnej dobe je na Slovensku dosť rozšírený naratív odchodu do zahraničia. Synonymom lepšieho života za hranicami je viacero krajín, jednou z nich je aj Nemecko. Je však život v tejto krajine naozaj taký dokonalý, ako sa hovorí? Bližšie nám o tom porozprával Edo, Slovák žijúci v Nemecku, ktorý sa tam aj so svojou manželkou Ivkou presťahoval v roku 2022 a vtedy po nemecky nehovoril ani jeden z nich.
Od fanatického triedenia odpadu cez fungujúce zdravotníctvo a pravdu o kvalitnejších potravinách až po absolútne nefungujúcu železničnú dopravu. V nasledujúcom rozhovore sa dočítaš, ako sa Nemci správajú k cudzincom aj to, či je život v Nemecku naozaj taký dokonalý a kvalitný, ako všetci veríme.
Aké boli vaše prvé dojmy po príchode do Nemecka? Aké boli najväčšie kultúrne výzvy, ktorým ste museli čeliť?
Z Českých Budějovíc do Stuttgartu sme sa sťahovali v máji 2022, čiže sme zapadli do vlny ukrajinských migrantov, ktorí utekali pred vojnou. Vlna solidarity voči cudzincom bola v Nemecku v tom čase veľká, takže sme nepociťovali žiadnu nenávisť, prípadne prehnanú odmeranosť.
Výhodou bola aj prítomnosť relokačného agenta, ktorý za nás vybavoval všetky úrady, prihlasoval nás na pobyt, zariaďoval nám potrebné dokumenty, pomáhal nám prihlásiť si elektrinu, internet, mobil atď.
Samozrejme, prvé dojmy boli zmiešané, pretože v tom čase ani jeden z nás nerozprával po nemecky, takže sa nálada striedala od pocitu nadšenia až niekedy po úzkosť a samotu. Pozitívne nás prekvapilo prostredie, v ktorom sme si našli byt – odľahlá časť Stuttgartu ponúka rýchle spojenie do centra, ale zároveň poskytuje možnosť byť v prírode pár krokov od bytu. To bolo presne to, čo sme hľadali.
Prvým šokom po príchode boli určite miestne pravidlá pre odpad. Nemci fanaticky separujú odpad. Na plast sa dostávajú vrecká priamo v miestnych obchodoch – zadarmo. Bio odpad ako zvyšky jedla sa vyhadzuje osobitne, papier a komunál je klasika, ktorú každý pozná.
Rozdielom oproti Slovensku alebo Česku ale je, že tu to separovanie ľudia ozaj dodržujú a lipnú na ňom. A, samozrejme, pokutujú ho. Ako napríklad pokuta 5 000 € za vyhodenie skla do kontajnera na sklo po 19. hodine alebo cez víkend, pretože sa to považuje za rušenie nočného pokoja.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Slovenka o živote v Amsterdame: Môj prenájom je vyšší ako moja mzda na Slovensku, žije sa tu draho, ale oveľa kvalitnejšie
- Slovenka o živote na Cypre: Bez auta a známeho nevybavíte takmer nič, no priateľov si urobíte veľmi rýchlo. Celý ostrov žije v chaose, ale funguje to
- Slovák na moslimskej svadbe v Saudskej Arábii: Nepodával sa tu žiadny alkohol, nevestu som počas svadby vôbec nevidel
Čo vás s Ivkou na Nemecku najviac prekvapilo?
Najväčším šokom bez pochýb bol, je a vždy bude Deutsche Bahn. Je to železničná sieť v Nemecku, ktorá robí všetko, len nie funguje. Rušenie spojov je národným športom, čas príchodov a odchodov je silne orientačný a nie je žiadnou raritou, ak po hodine cestovania počujete vlakvedúceho, ako vo vlaku vysvetľuje, že sa cestuje zlým smerom.
Je to nepochopiteľné pri predstave o dochvíľnosti Nemcov, ale je to krutý fakt. Z Frankfurtu sme cestovali do Stuttgartu, čo je normálne asi 2,5 hodiny vlakom. Prvý vlak bol zrušený, druhý vlak odišiel 20 minút skôr, ako mal, a nakoniec aj tak prišiel o 2 hodiny neskôr do Stuttgartu, ako bol pôvodný plán.
Je pravda, že život v Nemecku je síce drahší, ale zato lepší, resp. kvalitnejší? Platí, že potraviny sú v Nemecku lepšie a kvalitnejšie ako u nás. Aká suma je potrebná na vyžitie v Nemecku?
Nedá sa to zovšeobecniť na celé Nemecko. Veľmi veľa závisí od práce, akú človek má, od miesta, kde žije, a od náročnosti života, aký vyžaduje. Život v Sasku bude všeobecne lacnejší ako život v Berlíne alebo Hamburgu. Baden-Württemberg, kde žijeme my, sa radí do tých drahších regiónov, a tak na život treba viac peňazí, pretože nájmy a služby sú drahšie. Z našej skúsenosti ten život kvalitnejší je, pretože pomer príjem-výdaj je lepší, tým pádom si človek môže viac užiť za zarobené peniaze.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Koľko stojí život v Nemecku (potraviny, služby, nájom)
- Či je pravda, že nemecké potraviny sú kvalitnejšie ako slovenské
- Aké kultúrne šoky v Nemecku zažili
- Ako funguje work-life balans s organizovanými Nemcami
- Ktoré pivo je lepšie – nemecké či slovenské
- Čo v Nemecku funguje horšie ako na Slovensku
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom