Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Slovákom ostáva už len pár dní. Do konca týždňa musia uhradiť túto platbu, inak im hrozia penále

Na čo si treba dať pozor?


Počas pandémie koronavírusu dostali Slováci viacero „výhod“ a oslobodení od rôznych poplatkov. V tomto článku narážame najmä na poistné za mesiac január 2021, ktoré si mohli samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a zamestnávatelia odložiť, informuje portál Startitup. Teraz však prichádza deň zúčtovania.

Sociálna poisťovňa preto pripomína, že na úhradu ti zostáva už len niekoľko dní, a to konkrétne do tohto piatka – 31. marca 2023. Nezabudni uviesť špecifický symbol v tvare 012021. Úhrada sa vykoná na číslo účtu príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne. To Sociálna poisťovňa zverejňuje na svojom webovom sídle. Rovnako je potrebné použiť správny variabilný symbol.

Poisťovňa všetkým, ktorí mali poistné z januára 2021 odložené, posiela pripomienky prostredníctvom e-mailových správ. „Upozornenia dostali tie subjekty, ktorým Sociálna poisťovňa zaslala aj mailovú notifikáciu o zapracovaní čestného vyhlásenia k odkladu splatnosti poistného, teda na nich eviduje mailový kontakt,“ uviedol Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne, informuje Startitup.

Čo sa stane, keď si dlžnú sumu nedoplatíš? Sociálna poisťovňa je zo zákona povinná predpísať ti penále za omeškané dni. Takže bude od teba chcieť celú dlžnú sumu poistného, a to vrátane penále.

euro, peniaze, hotovosť, bankovky, Slovensko, poplatky
Shutterstock

Čo je „generálny pardon“?

Generálny pardon sa vzťahuje na všetkých dlžníkov, ktorí splnili podmienky. Jednou z nich je predloženie chýbajúcich výkazov poistného. Sociálna poisťovňa preto pre dlžníkov – zamestnávateľov pripravila užitočnú pomôcku. Je ňou vyhľadávač chýbajúcich mesačných výkazov poistného. Zamestnávateľ zadá do vyhľadávacieho okienka svoj variabilný symbol a klikne na tlačidlo „odoslať“. Tak sa dozvie, či odovzdal všetky povinné mesačné výkazy poistného alebo si povinnosť nesplnil. 

„V takom prípade sa presne dozvie, za ktorý mesiac a rok Sociálna poisťovňa jeho výkazy poistného neeviduje. Na základe tejto informácie má príležitosť veľmi rýchlo svoju chybu napraviť a neodovzdané povinné výkazy Sociálnej poisťovni zaslať,“ uviedol v tlačovej správe hovorca Sociálnej poisťovne. Vyhľadávač zobrazí „neodovzdané mesačné výkazy poistného len za obdobie generálneho pardonu, teda pred 1. júlom 2022“.

Základné podmienky

  • musíš zaplatiť celú dlžnú sumu poistného (istiny),
  • musíš predložiť chýbajúce mesačné výkazy poistného za takzvané rozhodujúce obdobie, teda za celé obdobie pred 1. júlom 2022.

Na všetko máš čas do 31. augusta 2023. Sociálna poisťovňa ti len vtedy „odpustí“ a nebudeš musieť zaplatiť penále. Počet ľudí, ktorých by sa uplatnenie generálneho pardonu mohlo dotknúť, je viac ako milión. Nie sú v ňom zahrnutí len zamestnávatelia, ale aj podnikatelia, samostatne zárobkovo činné osoby, a všetci, ktorí odvádzajú poistenie.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje