Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 21.4.2024
sk
Ervín
cz
Alexandra

Slovákov ohrozuje nebezpečná kozmetika od známych značiek. Úrad ju sťahuje z trhu

Môžu mať vplyv aj na reprodukčné zdravie.


Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR sťahuje z trhu nebezpečné kozmetické produkty, ktoré ohrozujú Slovákov. Ako informuje web Info.sk, dostali sa do systému EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch Safety Gate Rapex. Produkty nahlásili kontrolné orgány vo viacerých krajinách, presnejšie v Taliansku, Česku a Bulharsku.

Konkrétne ide až o 13 kozmetických produktov, ktoré patria na Slovensku medzi obľúbené. Riziko sa týka sprejov na vlasy, tekutých mydiel či lakov na vlasy. Nechýbajú ani parfumované vody, sprchovacie gély a krémy. Rizikové sú aj telové mlieka, šampóny alebo farby na vlasy od známych značiek.

V zozname sa objavili mená veľkých firiem, ide o spoločnosti Nivea, Fa, Dove, Syoss, IVISMILE, Schwarzkopf, Vidal, Palmolive či Matrix.

Obsahujú nebezpečnú látku

V produktoch našli zakázanú nebezpečnú látku Butylphenyl Methypropional, ktorá je taktiež známa aj pod názvom Lilial. Ide o chemickú zlúčeninu, ktorá sa používa pre jej vôňu, ktorá pripomína kvety. V rámci EÚ je jej používanie obmedzené, respektíve zakázané vzhľadom na možné alergéne účinky a taktiež aj možné riziko týkajúce sa reprodukčného zdravia.

Ak máš niektorý z týchto produktov doma, tak ho radšej nepoužívaj, aby si si nespôsobil škodu na zdraví. Bližšie informácie k jednotlivým produktom nájdeš na oficiálnej stránke ÚVZ.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.