Naše zdravie je to najdôležitejšie, čo máme. Predsa len, máme iba jedno. Existujú mnohé riziká a problémy, Slovákov ohrozuje najmä toto nebezpečné ochorenie, reč je o kardiovaskulárnych ochoreniach. Ako poukázala agentúra TASR, ročne na ne zomrie okolo 25 000 ľudí, v súčasnosti je to väčší počet prípadov ako pri úrazoch či rakovine.
Problém nie je len v samotných ochoreniach, ale aj v zanedbanej prevencii, ktorá vedie až k 40 % všetkých úmrtí. Až v dvoch tretinách prípadov sú to ochorenia spojené so srdcovým zlyhaním. „Srdcové zlyhávanie je vážny stav, keď srdce nedokáže účinne pumpovať krv do celého tela. Môže byť spôsobené infarktom myokardu, neliečeným vysokým krvným tlakom či inými faktormi,“ poukázal Peter Mečiar z kardiologickej ambulancie nemocnice vo Zvolene.
Faktorov je hneď niekoľko
Dôležité je zníženie rizikových faktorov, ktoré takéto ochorenia spôsobujú. Patria medzi ne najmä vysoký krvný tlak, nezdravá strava, ale taktiež aj fajčenie, nedostatok pohybu a nadmerný stres. Väčšina z vymenovaných vecí predstavuje v dnešnej dobe problém, ktorý sa dá aplikovať na veľkú časť populácie.
V prípade srdcovo-cievnych ochorení však nemusí ísť len o zlé návyky, ale problém môže byť aj genetického charakteru. Najúčinnejším spôsobom, ktorým sa dá docieliť nižší výskyt takýchto ochorení, je práve prevencia. „Vysoký krvný tlak a cholesterol sú tichí zabijaci, pretože nebolia, ale môžu viesť k vážnym stavom, ako sú infarkty a cievne mozgové príhody,“ uviedol kardiológ. Jeho odporúčaním je pravidelná kontrola hodnôt krvného tlaku a cholesterolu.
Pacienti, ktoré majú srdcovo-cievne ochorenia, by mali dodržiavať liečebný režim a pravidelné kontroly u lekára. „Dodržiavanie liečebných opatrení a zmena životného štýlu môžu výrazne zlepšiť kvalitu života pacientov a znížiť riziko hospitalizácií,“ dodal Mečiar.