Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

Slovákov uchvátil film Oppenheimer. Takto vyzerajú skutočné zábery výbuchov atómových bômb v Japonsku

O život prišli stovky tisíc ľudí.


Robert Oppenheimer zohral počas druhej svetovej vojny kľúčovú rolu pri vývoji atómovej bomby. Bol zástancom jej použitia proti Japonsku, neskôr ho ale trápili výčitky svedomia. Fascinujúci príbeh amerického fyzika v týchto dňoch ožíva na striebornom plátne v réžii Christophera Nolana.

Najskôr niekoľko faktov, aby si sa zasvätil do problematiky (ak si v škole nedával pozor). Počas prebiehajúcej druhej svetovej vojny sa Spojené štáty obávali, že sa nacistom podarí zostrojiť atómovú bombu. Viacero predných vedcov na čele s Albertom Einsteinom americkú vládu varovalo, že pokiaľ by sa tak stalo, znamenalo by to zánik ľudstva. Americká vláda sa preto zo všetkých síl snažila Nemecko predbehnúť.

Za týmto účelom bol v roku 1942 v laboratóriách Los Alamos spustený tajný vládny projekt Manhattan. A Oppenheimer bol jeho neodmysliteľnou súčasťou. Mal na starosti vedenie výskumu. Okrem neho sa na projekte zúčastnilo veľké množstvo vedcov, ktorí mali dva roky na to, aby atómovú bombu zostrojili. Začali preteky s časom a vedci boli pod obrovským tlakom.

Hirošima a Nagasaki

V Novom Mexiku tak 16. júla 1945 prebehol historicky prvý jadrový test s názvom Trinity. Oppenheimer neskôr spomínal, že reakcie naň boli nesmierne silné. Niektorí ľudia sa tešili z úspechu a smiali sa, iní plakali, väčšina však mlčala. Samotnému Oppenheimerovi vtedy mysľou prebehol citát zo staroindického eposu Bhagavadgíta: „Stal som sa smrťou, ničiteľom svetov.“

V tom čase už nacistické Nemecko padlo aj bez použitia jadrovej zbrane. Spojené štáty ale stále viedli vojnu s Japonskom a práve jemu mohli za pomoci atómovej bomby zasadiť smrtiaci úder.

Julius Robert Oppenheimer, atómová bomba, vynález, film, filmová novinka, Christopher Nolan, režisér

Mohlo by ťa zaujímať:

„Stal som sa Smrťou, ničiteľom svetov.“ Príbeh tvorcu atómovej bomby zlákal aj režiséra Christophera Nolana

Prebiehali však debaty o morálnom aspekte tohto kroku, ako aj o tom, či je situácia natoľko vážna, že k nemu treba pristúpiť. Niektorí vedci boli proti, ale Oppenheimer s plánom zhodiť bombu na japonské mestá súhlasil. Považoval tento krok za nevyhnutný.

Dňa 6. a 9. augusta tak boli na japonské mestá Hirošima a Nagasaki zhodené dve atómové bomby. V Hirošime si výbuch vyžiadal 200-tisíc mŕtvych, v Nagasaki 140-tisíc. Obeťami boli väčšinou civilisti. Japonsko po bombardovaní podpísalo kapituláciu.

YouTube video

Doživotné výčitky svedomia

Druhá svetová vojna sa skončila a z Oppenheimera sa stal hrdina. On sám sa tak však ani náhodou necítil. Keď videl dôsledky výbuchu atómovej bomby v Japonsku, hlboko to ním otriaslo. „Mám na rukách krv,“ vyjadril sa.

Stiahol sa teda do ústrania a venoval sa výuke na Princetone. Výčitiek svedomia sa podľa všetkého nezbavil do konca života. Robert Oppenheimer zomrel na rakovinu hrtana 18. februára 1967. Mal 62 rokov.

Robert Oppenheimer, vedec, fyzik
Profimedia

Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.