Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.6.2023
sk
Žaneta
cz
Laura

Slovákov už obchodné reťazce neoklamú. Vďaka tejto novinke ti nikdy nepredajú jedlo po záruke

Novinka však zatiaľ nie je povinná.


Potravinám po záruke už čoskoro v obchodných reťazcoch odzvoní. V najbližších rokoch sa začnú používať nové 2D kódy, ktoré do roku 2027 nahradia súčasné čiarové kódy a umožnia ti rýchlejšie a jednoduchšie overiť informácie o výrobkoch, informuje RTVS.

Všetky výrobky tak budú obsahovať nové kódy aj dátum spotreby. V praxi to znamená, že produkty po záruke alebo dátume spotreby neprejdú pokladničným systémom. Predseda Slovenskej asociácie moderného obchodu Martin Krajčovič uviedol, že nový systém ochráni spotrebiteľov pred ľudskými chybami. Výrobcovia si musia zakúpiť nové etiketovacie zariadenia a prispôsobiť sa novému systému.

Ako píše portál Startiup, prechod na nové kódy zatiaľ povinný nie je. Zväz obchodu však varuje, že v budúcnosti budú obchody spolupracovať najmä s výrobcami, ktorí sa do nového systému zapoja. Prechod na nové kódy si však vyžaduje vysoké náklady.

Výhody a nevýhody

Oproti súčasným kódom umožnia rýchlejšie a jednoduchšie overenie informácií o výrobkoch, taktiež sú bezpečnejšie. Pomáhajú výrobcom sledovať výrobný proces a skladovanie výrobkov, vďaka nim jednoduchšie zistia, v akej fáze sa jednotlivé výrobky nachádzajú a kde v sklade sa nachádzajú.

Nevýhodou sú značné finančné a technologické investície zo strany výrobcov a obchodov. Niektoré krajiny a regióny už však zaviedli nové kódy povinne, aby zlepšili ochranu spotrebiteľov a efektivitu obchodného procesu.

Mohlo by ťa zaujímať:

Igora Matoviča vraj provokovali LGBTI+ aktivisti, oni tvrdia, že to bolo opačne. Všetko zachytili kamery

Potraviny po záruke

Slováci si aj v súčasnosti mýlia označenie dátumu spotreby a dátumu minimálnej trvanlivosti. Dátum spotreby sa nachádza na potravinách, ktoré by mali byť konzumované pred určeným dátumom, aby boli bezpečné na jedenie, píše Startitup. Výrobky s uplynutým dátumom minimálnej trvanlivosti sa môžu predávať aj naďalej. Musia byť samostatne oddelené a na pultoch môžu ostať maximálne 45 dní po dátume minimálnej trvanlivosti.

Potraviny po dátume spotreby sú zvyčajne darované charitatívnym organizáciám. Je na tebe, aby si si dôkladne skontroloval produkty pred ich spotrebou, aj keď predajca nemá povinnosť zabezpečiť ich kvalitu.

jedlo, kód, skenovanie, Slovensko, Slováci
Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje