Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 15.7.2024
sk
Henrich
cz
Jindřich

Slovanská epopeja by mala byť najmenej štvrťstoročie v paláci Savarin

Mal by sa tým ukončiť spor s jedným z dedičov, Johnom Muchom.


Pražský magistrát schválil dohodu medzi hlavným mestom ČR, Nadáciou Mucha a spoločnosťou Welwyn o umiestnení monumentálneho výtvarného diela Slovanská epopeja od Alfonsa Muchu na 25 rokov s päťročnou opciou do paláca Savarin. Mal by sa tým ukončiť spor s jedným z dedičov, Johnom Muchom. V paláci bude miesto aj na vystavenie rodinnej zbierky, informovala v pondelok televízia ČT24.

Cyklus 20 veľkorozmerných plátien tvoril Alfons Mucha 18 rokov – od roku 1910. Od vlaňajška sú plátna na päť rokov zapožičané do mesta Moravský Krumlov, kde boli v minulosti už vystavované.

Profimedia

Po dlhoročných sporoch teraz Praha navrhla dohodu s Nadáciou Mucha a spoločnosťou Welwyn o umiestnení Epopeje do paláca Savarin na Václavskom námestí. Doba trvania nájmu by mala byť 25 rokov, pričom české hlavné mesto bude mať opciu na jeho predĺženie jedenkrát o päť rokov, a to za rovnakých podmienok, ak sa mesto a developer nedohodnú inak.

Podľa znenia dohody spoločnosť Welwyn dokončí budovanie stálej expozície do štyroch rokov od získania právoplatného rozhodnutia o umiestnení stavby paláca Savarin. Územné rozhodnutie bolo vydané v marci 2020, avšak právoplatnosť zatiaľ nenadobudlo. Dohoda by mala ukončiť spor medzi Johnom Muchom a hlavným mestom o vlastníctve plátien.

V prípade podpisu dohody sa podľa jej znenia Mucha zaviaže do 30 dní uznať vlastnícke právo Prahy na plátna a stiahnuť svoje žaloby. Praha sa naopak zaviaže, že obrazy nepremiestni inam ako do vlastných výstavných priestorov určených iba pre Epopeju, ako si to prial maliar Alfons Mucha.

Súčasťou expozície bude aj priestor pre výstavu rodinnej zbierky. Žiadna z ostatných častí stálej expozície ale nebude smieť tak z technického, ako ani umeleckého pohľadu rušiť umelecký dojem z Epopeje. Sála, kde veľdielo bude umiestnené, by podľa predmetného dokumentu mala mať šírku 23 metrov a dĺžku viac ako 60 metrov. Plátna by mali byť umiestnené proti sebe; medzi nimi bude približne 15-metrový priestor.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.