Island je štát, ktorý má menej obyvateľov ako Bratislava. Napriek tomu ani zďaleka však nie je bezvýznamným fliačikom v oceáne. Práve naopak. Je hotovým magnetom na turistov, ktorý láka cestovateľov z celého sveta unikátnymi prírodnými krásami, bohatou kultúrou a fascinujúcimi tradíciami.
Krajinu ohňa a ľadu možno poznáš z filmov alebo sa ti dokonca podarilo navštíviť ju ako turista. Úplne inú perspektívu získa niekto, kto na ostrove žije. Takým človekom je Slovenka Sabina, ktorá nám v rozhovore prezradila, aký je život na nehostinnom, avšak magicky krásnom Islande.
Čo ťa priviedlo na Island? Ako dlho tam žiješ?
Na Island som prišla spolu s priateľom kvôli pracovnej príležitosti a lepším platovým podmienkam. Žijeme v malom rybárskom mestečku s približne 2 400 obyvateľmi na juhovýchodnom pobreží Islandu. Už sme tu od júna minulého roka. Bola to veľká zmena oproti životu na Slovensku, aj po pracovnej stránke, aj po životnej. Island má svoje jedinečné čaro, takže zvyknúť si nebol až taký problém. Jediné, čo nám stále robí trošku problém, je vietor.
Ako vyzerá bežný dom či domácnosť na Islande? V čom sa odlišujú od tých slovenských?
Bežný dom na Islande je často murovaný alebo z dreva, pričom veľký dôraz sa kladie na izoláciu kvôli chladnému počasiu. Interiér je moderný, jednoduchý a funkčný s množstvom okien, ktoré poskytujú dostatok denného svetla. Oproti slovenským domácnostiam sú islandské často viac minimalistické a využívajú prírodné materiály.
Prezraď nám, čo Islanďania jedia a pijú. Čo sú ich miestne špeciality?
Islanďania majú jedinečnú kuchyňu, ktorá zahŕňa veľa rýb a morských plodov. Medzi miestne špeciality patrí napríklad hákarl (fermentovaný žralok), z ktorého mi prišlo nevoľno, skyr (mliečny výrobok podobný jogurtu), pylsur (islandský hot dog) a hlavnou surovinou je jahňacie a konské mäso, ktoré je jemné, chuťou pripomína hovädzinu, no je oveľa čistejšie (odporúčam vyskúšať každému, kto navštívi túto výnimočnú krajinu).
Samozrejme, nemôžeme zabudnúť na tradičné langusty, z ktorých pripravujú svoju krémovú polievku. Posledný týždeň v mesiaci jún venujú oslavám týchto morských plodov. Je tu malý trojdňový festival (humar hatið), konajú sa rôzne spevácke koncerty, na ktorých sa zhromaždí celé mesto. Počas festivalu je možnosť zadarmo vyskúšať polievku skoro v každom dome s tematickou výzdobou.
Čo sa týka nápojov, Islanďania radi pijú kávu a obľúbené sú aj miestne pivá (Einstök, Viking….), zaskočilo ma pivo s príchuťou červenej kapusty a hrachu, no musím povedať, že táto kombinácia znie horšie, ako chutí. (smiech) Na Islande obľubujú brennivín, tradičný islandský alkoholický nápoj, a pre odvážlivcov je tu určite islandská whisky zaúdená ovčím trusom.
Ak sa vyberiete na Island a chcete si so sebou domov priniesť alkohol, odporúčam ho kúpiť na letisku. Islanďania majú aj svoju sladkosť, ktorá je pre nich typická, a je ňou sladké drievko (lakkrís), ktoré dávajú skoro všade. Nájdete ho v čokoláde, alkohole, dezertoch či v zmrzline.
Ako by si opísala mentalitu Islanďanov?
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké sú finančné pomery na Islande a prečo ti z tamojších cien môže padnúť sánka
- Ako Sabina vníma fakt, že žije obklopená aktívnymi sopkami
- Čím sa dá vysvetliť, že drobná krajina generuje svetovo známe hudobné hviezdy ako na bežiacom páse
- Ktoré miesta by si podľa Sabiny určite mal na Islande navštíviť a na čo by si si mal dať pozor
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom