Predstav si, že si za tri týždne musíš zbaliť celý svoj život, pretože si dostal jedinečnú príležitosť odísť žiť a pracovať na Cyprus. Slnko, more, grécka kuchyňa… čo viac si priať? Teraz však opadne nadšenie a ty zistíš, že to je náročnejšie, ako si si myslel, a že vlastne vôbec nemáš šajnu, ako sa žije na Cypre.
Aké to je pre niekoho zo strednej Európy odísť žiť na ostrov, kde je 300 slnečných dní ročne a život tam plynie akosi pomalšie? Slovenka Ivka nám v rozhovore porozprávala o výhodách a nevýhodách života na Cypre, o tom, prečo Cyperčania nosia v 23 stupňoch zimné čižmy, aj o tom, ako tunajší obyvatelia reagujú na cudzincov.
Prečo si sa rozhodla odísť žiť na Cyprus? Ako si sa tam dostala a ako dlho si tam bola?
Rozhodnutie odsťahovať sa na Cyprus bolo dosť impulzívne. Prvotne to nebolo ani rozhodnutie odísť do inej krajiny, ale rozhodnutie, že chcem a potrebujem zmenu v práci. V tom čase som pracovala vo finančnom audite v Prahe. Tu som si prechádzala menšou krízou a túžila som po nejakej zmene.
Keďže som na projektoch spolupracovala aj s tímami z iných krajín, skúsila som svoje kontakty. Chcela som zistiť, či existuje nejaká možnosť odísť na pár mesiacov do rovnakého oddelenia našej pobočky v inej krajine. V hre boli dve krajiny, a to Luxembursko a Cyprus. Z Luxemburska mali záujem o minimálne 1,5 roka s nástupom od septembra. Z Cypru mi prišla ponuka na 1 rok s tým, že by chceli, aby som nastúpila do 3 týždňov.
Vzhľadom na to, že s cyperským tímom som riešila práve jeden špecifický veľký projekt česko-slovenského klienta, ich záujem bol výrazne väčší. Nevedela som si ale predstaviť, že celý svoj doterajší život zbalím za 3 týždne. Dohodli sme sa a nástup sme posunuli približne o dva mesiace.
Keď to mám teda zhrnúť, chcela som zmeniť klienta v práci a dopadlo to tak, že som sa odsťahovala do krajiny, v ktorej som nikdy predtým nebola ani na dovolenke. Cyprus si však získal miesto v mojom srdci a nakoniec som tam zostala 2 roky (august 2019 – august 2021).
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Slovenka na Islande: Život v blízkosti aktívnych sopiek je vzrušujúci, ale aj desivý. Priemerný mesačný plat sa hýbe okolo 700 000 korún
- Slovenka Kristína o živote v Barcelone: Ľudia sú omnoho priateľskejší, potraviny kvalitnejšie a vlaky chodia načas
- Slováci žijú na Madeire: Po voľbách sa nám ozývajú ľudia a pýtajú sa, aký je život v zahraničí. Syn tu má úplnú voľnosť
Keď porovnáš každodenný život na Cypre s tým na Slovensku, v čom je to podobné a v čom úplné iné?
Začala by som asi tým, čo bol pre mňa prvotný šok, keď som tam prišla ešte pred nasťahovaním sa podpísať zmluvu – to, že jazdia vľavo. Cyprus bol totiž v minulosti britskou kolóniou a celé jeho fungovanie je tým výrazne ovplyvnené. Úprimne som to predtým nevedela, a síce teraz mi to už nerobí najmenší problém prepínať si šoférovanie na oboch stranách, no na začiatku to bola celkom výzva.
S tým súvisí aj to, že bez auta sa človek na Cypre nezaobíde. Verejná doprava tam funguje viac-menej len pre turistov. Občas nejaký autobus zablúdi aj do odľahlejších častí miest či obcí, ale márne by ste hľadali nejaký rozpis pravidelných spojov na zastávke. Aj keby ste ich tam našli, tak to ešte neznamená, že skutočne vtedy ten autobus príde. (smiech)
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo ju na Cypre najviac prekvapilo v porovnaní so Slovenskom
- Ako vyzerá bežný pracovný deň na tomto horúcom ostrove
- Čo robia Cyperčania v zimných mesiacoch napriek tomu, že je 25 stupňov
- Čím je špecifická cyperská kuchyňa a kultúra stolovania
- Akí sú Cyperčania ľudia a ako prijímajú cudzincov
- Ako je to s nákladmi na život na Cypre
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom