Patrícia Ondrušková (28) je mladá Slovenka, ktorá sa rozhodla adoptovať si africké dieťa na diaľku. S takouto pomocou má skúsenosť už niekoľko rokov.
V rozhovore sa dozvieš, ako sa k tomu dostala, ako podporuje adoptované dieťa na diaľku, či je s ním v osobnom kontakte a môže sa s ním raz aj stretnúť. Ak si zvedavý, čítaj ďalej.
Povedz mi, ako si sa dozvedela o adopcii na diaľku?
Mám pocit, že to bolo ešte počas základnej školy, keď nám katechétky o tom rozprávali. Pamätám si, že so sestrou sme väčšinu svojich hračiek darovali do Afriky. Moju mamu išlo vtedy poraziť, keď zistila, že doma nemáme hračky. (smiech)
Viac som sa o to začala zaujímať počas strednej školy. Vtedy nás katechétka ako celú triedu zapojila do adopcie – každá trieda mala adoptované jedno dieťa cez organizáciu pápežské misijné diela. Pamätám si, že deti nám písali listy. Počas tohto obdobia tiež prišiel do jazykovej školy, kam som chodila, doktor z Afriky učiť angličtinu. Jeho snom bolo vždy založiť školu v rodnom meste.
Spojil sa s jedným mojím kamarátom – Marekom – a vytvorili kysuckú školu v Afrike. Kysucká preto, lebo pochádza z Kysúc, ja takisto. Marek vždy sníval, že pôjde do Afriky, a hovoril, že si vezme za ženu Afričanku. (smiech) Oslovil ho v podstate nápad toho afrického doktora, spojili sa a začali zháňať sponzorov. Na základe toho som sa potom rozhodla, že si adoptujem africké dieťa práve z tejto školy.
Čo bol ten moment, keď si si povedala, že chceš takto pomôcť?
Presný moment si nepamätám, ale odmalička som bola vedená k pomáhaniu druhým ľuďom. Ako malá som snívala o tom, že pôjdem do Afriky a budem pomáhať ľuďom. Tento sen som si, bohužiaľ, ešte nesplnila, ale môžem pomáhať aspoň takto na diaľku.
Od školy a organizácie som dostala aj certifikát, keďže nás považujú ako keby za spoluzakladateľov školy.
Ako to prebieha? Čo musí človek urobiť ako prvé, ak chce takto pomôcť?
V prvom rade musí mať v sebe túžbu pomôcť niekomu. Následne si nájsť organizáciu, ktorá sprostredkováva takúto činnosť, a kontaktovať ich. Ďalej to už je jednoduché, aj komunikácia s danou organizáciou. Peniažky sa posielajú každý rok na účet a oni ich potom posielajú do Afriky.
Niekto môže mať pochybnosti, či je to bezpečne a či ozaj idú tie peniaze daným deťom. Ako sa to dá overiť?
Poznám riaditeľa školy osobne, takže mu verím. Som s ním stále v kontakte. Ak si však chce niekto overiť, kam tie peniaze idú, tak jedine byť v kontakte s tou osobou a organizáciou. Stále vám však chodia informácie, fotky a videá detí.
Deti priraďuje organizácia, alebo je nejaká databáza, kde si vyberieš, ktorému dieťaťu chceš finančne pomáhať?
Prvé dieťa som si vybrala ja – dievčatko. Poslali mi tabuľku s menami a na základe jej mena som si vybrala – volala sa Sylvia. Ona už však dokončila základnú dochádzku v Afrike, tak som sa rozhodla pokračovať v adopcii. Z organizácie mi už sami poslali informácie ohľadom chlapčeka, ktorý potrebuje pomôcť.
Myslím si však, že keby chcel vyslovene niekto pomôcť chlapcovi alebo dievčaťu, tak by s tým nebol problém. Je to na vzájomnej dohode a komunikácii medzi vami a organizáciou. Osobne si však myslím, že keď už sa rozhodne niekto pomôcť, tak mu nezáleží na pohlaví dieťaťa.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane