Ľudmila Kučíková (28) je mladá Slovenka, ktorá odišla v 19 rokoch do Škótska študovať psychológiu. Aktuálne si robí doktorát z výpočtovej neurovedy. Edinburgh ju očaril natoľko, že tam ostala dodnes a stal sa jej druhým domovom.
V rozhovore sme sa Ľudky pýtali, akí sú Škóti a či im rozumie, z akých kútov sveta má priateľov, ale aj to, ako si financovala život v zahraničí počas štúdia. Prečo je pre ňu niekedy ťažké priznať, odkiaľ je? Ak sa to chceš dozvedieť, čítaj ďalej.
Ešte taká pomerne aktuálna otázka. Nedávno prebehli parlamentné voľby. Mnoho ľudí volilo aj zo zahraničia. Sledovala si to? Ako si s výsledkom spokojná/nespokojná?
Áno, prežívala som to. Samozrejme, som nespokojná. Mala som však malú nádej. Vidím a počujem, ako hovoria o Slovensku v zahraničí. Vidíme to aj v zlých európskych rebríčkoch, spolu s Bulharskom sme prví. V tých dobrých sme na posledných miestach. Neočakávala som, že by sa to skončilo inak, len ma sklamal veľký rozdiel medzi prvým a druhým miestom.
Ale boli aj dobré veci na voľbách. Nemali sme nikdy taký dobrý výsledok silne demokratickej, liberálnej strany na Slovensku od vzniku Slovenskej republiky. To je niečo, z čoho sa môžeme tešiť. Myslím si, že silné dezinformácie a to, ako nie je dôraz na kritické uvažovanie v školách, sa odzrkadlili vo výsledku. Je to vec, ktorú nezmeníme iba počas jedného kampaňového obdobia. Je to niečo, čo potrebuje systematickú zmenu.
Spomenula si, že v zahraničí majú ľudia o Slovensku vytvorený špecifický obraz. Aký je?
Závisí to veľmi od toho, kde som. Veľakrát ľudia nevedia, kde je Slovensko, alebo si ho mýlia so Slovinskom ši Swahilskom. (smiech) Za posledné roky, keďže sme mali politikov, ktorí nás možno nereprezentovali dobre, ale aspoň hlučne, tak sa o Slovensku viac rozprávalo aj v zahraničí.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Slovák žije v Laponsku: V lete tu nikto nepracuje. Nikdy sa nepýtajte pôvodných obyvateľov, koľko majú sobov, urazia sa
- Slovenský pilot o svojej práci: Do výcviku som investoval 70-tisíc eur, skúšky majú 14-tisíc otázok (ROZHOVOR)
- Slovenka pracuje v Európskej komisii: Tam, kde sa pohybujem ja, je Slovensko vnímané pozitívne
Žiješ a študuješ v Škótsku už roky. Povedz, čo ťa viedlo odísť žiť do zahraničia?
Študovala som na bilingválnom gymnáziu v Prešove. Myslím, že mi to otvorilo dvere a možnosť štúdia v zahraničí. Počas strednej školy sme išli na výlet do Amsterdamu a Bruselu. Sedeli sme blízko kampusu amsterdamskej univerzity. Všetci vyzerali tak šťastne a spokojne. Vtedy som začala uvažovať o tom, že by som mohla študovať v zahraničí, a nemyslela som tým Prahu. Možno som to potrebovala aj tak sama pre seba.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- S akou mienkou o Slovensku sa v zahraničí stretáva
- Prečo ju najprv neprijali na vysnívanú školu
- Ako sa vyrovnáva s neúspechmi
- Na aký úspech je naopak najviac hrdá
- Čo si myslí o takzvanej britskej zdvorilosti
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom