Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.6.2023
sk
Žaneta
cz
Laura

Slovenská cirkev, ktorú uznáva Mária Bartalos, je vraj nebezpečná. Má tendencie k fanatizmu a neznášanlivosti

Zdá sa, že Bartalos si vybrala celkom pochybnú cirkev.


Ako sme ťa informovali v predchádzajúcom článku, Mária Bartalos vo februári tohto roku oznámila, že končí s herectvom. Až pred pár dňami sa na svojom Instagrame vyjadrila, že sa chce teraz stať motivátorkou k životu s Bohom. Zdá sa však, že si vybrala celkom pochybnú cirkev.

Diskusiu o tejto téme vyvolala tvrdením, že láska rovnakého pohlavie určite „nie je od Boha“. Influencerka, ktorá má na Instagrame viac ako 180-tisíc fanúšikov, patrí ku kresťanskému spoločenstvu Milosť. To má za sebou kontroverznú minulosť a 16 rokov neúspešnej snahy o to, aby bolo na Slovensku považované za právoplatnú cirkev.

Profimedia

V apríli tohto roku prišlo od Najvyššieho súdu rozhodnutie, ktoré túto možnosť definitívne zamieta. „V tomto spoločenstve dochádzalo k náboženskej neznášanlivosti, ktorej miera je na neakceptovateľnej úrovni. Presviedčajú, že oni sú jediná exkluzívna náboženská spoločnosť, mimo ktorej neexistuje spasenie,“ vysvetľuje Radovan Čikeš z Cirkevného odboru Ministerstva kultúry.

Nie je však vylúčené, že sa spoločenstvo o registráciu nepokúsi znova.

Deti by mali byť bité

Na ich oficiálnej stránke sa dokonca objavili články, v ktorých píšu, že deťom treba dať primeraný trest za ich správanie. „Nie ho trošku fackať, trošku udrieť po zadku, trošku udrieť po ruke. Ale treba zobrať napríklad remeň, nohavičky dolu a jeden dobrý úder na jeho zadok spôsobí, že bude poslúchať a obchádzať elektrickú zásuvku. Dieťa v takomto veku vôbec nerozumie tomu, ak mu budeš vysvetľovať, že elektrika ho mohla zabiť,“ uvádza článok, ktorý bol predtým verejne publikovaný, no teraz ho nájdeme už iba v archíve.

Cirkev sa objavovala v médiách už v minulosti, prevažne cez príbehy nešťastných rodičov, ktorých deti sa v dospelosti odstrihli od rodiny, uvádzajú Aktuality. „Môj syn je úplne iný, ako bol predtým. Minimálne dvakrát do týždňa vôbec neje, trpí nervozitou, je strašne chudý, nevie si nájsť zamestnanie, je nesústredený, odmieta akékoľvek lieky a psychológa, je agresívny, stratil všetkých priateľov, kamaráti sa iba s členmi CKSS. Môj syn odišiel z domu, o rodičoch tvrdí, že sú iba na to, že ho priviedli na svet,“ uviedol v liste otec jedného z členov spoločenstva. 

Na Slovensku bola síce snaha patriť k registrovaným cirkvám tomuto spoločenstvu odmietnutá, no v Maďarsku a Česku bola jeho registrácia úspešná. Ako uvádzajú Aktuality, spoločenstvo Milosť nepozná žiadne hranice. „Milosť teda síce má niekoľkohodinové bohoslužby či modlitby chvál, no nejasné štruktúry. Podľa znalcov sa nerobia ani záznamy pokrstených či členov cirkvi, členstvo je skôr neformálne,“ uvádzajú v článku.

Koľko odvádzajú členovia?

Keďže Milosť nedostáva žiadne dotácie od štátu, financie na chod spoločenstva sú plne v ich kompetencii. Ako uvádza Interez, členovia spoločenstva majú údajne odvádzať takzvaný „desiatok„, 10 % ich hrubej mzdy. Dodáva, že čím viac peňazí členovia do spoločenstva dajú, tým viac od Boha dostanú. Na oficiálnom webe majú uvedené, že prijímajú finančné príspevky aj v podobe kryptomien.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Nikola Kulová
Mám prehľad v dianí, tak si tu tak tvorím. Píšem o všetkom, o čom niečo viem a čo neviem, to sa naučím.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje