Ľudia majú rôzne hobby. Zatiaľ čo niektorí sa venujú športu, iní trávia čas zas hraním hier, sledovaním seriálov či zbieraním predmetov. Je to skrátka naozaj rozmanité. Medzi nami sa však nájdu aj takí, čo sa venujú trochu menej tradičným hobby, nedávno sme ti priniesli rozhovor s členom furry komunity.
Tentoraz sa našou respondentkou stala známa slovenská cosplayerka, ktorá na internete vystupuje pod menom Mrs. Physiotherapist. V rozhovore sme sa pýtali na to, ako sa k tomuto hobby dostala, na ktoré kúsky je najpyšnejšia či na to, koľko stojí výroba kostýmu. Pýtali sme sa však aj na to, ako vníma sexualizáciu cosplayu. Viac sa však už dozvieš v samotnom rozhovore.
Ahoj, na úvod sa nám, prosím, predstav a daj nám menší prehľad o tom, kto si.
Ahojte, volám sa Miriama Michalovičová, mám 30 rokov a pochádzam z Hrušového (nie Hrušov, ten je na východe), ktoré sa nachádza neďaleko obce Bzince pod Javorinou.
V Trenčíne som vyštudovala vysokú školu, odbor fyzioterapia, a ďalej popri práci som pokračovala magisterským štúdiom v Bratislave. A na záver som si v odbore fyzioterapia spravila špecializáciu „fyzioterapia v športe a telovýchove” na VŠ v Prešove. Tiež popri práci. Ešte ďalej zvažujem doktorandské štúdium.
A okrem iného sa venujem aj už asi 8 rokov cosplayu. Možno aj viac. Vôbec to nepočítam. Začalo to asi v druhom ročníku na výške.
Ako si sa vôbec dostala ku cosplayu? Čo bolo tvojím prvotným impulzom alebo inšpiráciou začať s týmto koníčkom?
Keď som bola malá, akurát začínala éra počítačových hier a veľmi som to vnímala skrz môjho staršieho brata. Dokázala som hodiny sledovať, ako hrá, a naučila som sa to aj ja. Hrávala som hry, ako napríklad Diablo 1 a Diablo 2, Might and Magic (6-8), Heroes of Might and Magic (2-4). Heroes of Might and Magic 3 a Diablo 2 boli a sú moje naj top hry, takisto aj Age of Empires a ďalšie. Takže, celé detstvo som strávila pri počítači.
Pokračovalo to aj na strednej škole, keď som bola „závislá“ od World of Warcraft (tiež jedna z mojich top hier). No a niekedy v tomto veku, na strednej škole, som zistila, že existujú vo svete nejaké cony. Neskôr som zistila, že aj u nás niečo také máme, a začala som sa o to viac zaujímať. Raz som sa odvážila ísť na takýto con v kostýme celkom sama, lebo som nemala kamošov, ktorých by takéto niečo bavilo.
Mnoho ľudí si predstavuje cosplay ako jednoduché obliekanie kostýmov. Čo všetko sa skrýva za prípravou jedného tvojho kostýmu? Koľko to trvá dať celé dokopy?
No najskôr by som si mala premyslieť, ako presne chcem, aby kostým vyzeral. Veľa cosplayerov si tieto návrhy kreslí, ja si ich iba držím v hlave, lebo neviem kresliť. Je ťažké opísať, čo všetko sa skrýva za prípravou kostýmu, lebo záleží, aký kostým sa vyrába. Či je komplet z látky, alebo z EVA foam, termoplastu, alebo ide o 3D tlač. Toto, čo som vymenovala, sú aj najčastejšie materiály, ktoré využívam. No najčastejšie využívam momentálne 3D tlač, lebo ma to baví.
A nie, nie je to ľahké. Nie je to len, že dám tlačiť a hotovo. Tí, čo mali alebo majú k dispozícii 3D tlačiareň, vedia, čo to všetko zahŕňa, najmä keď sa robí postprocessing a nechcem, aby bolo vidieť, že je to 3D tlač. Je fyzicky veľmi náročné skryť dráhy tlače alebo nejaké nedostatky. Modely zatiaľ nemodelujem, s modeláciou mi pomáha priateľ, ale spolupracujem aj s firmou DO3D, ktorá mi poskytuje modely, a s firmou Filament PM, ktorá zas vyrába materiál do FDM 3D tlačiarní.
Čo sa týka postprocessingu po tlači, tak sú to hodiny ručného šmirgľovania, tmelenia a následne ďalšieho šmirgľovania, dokým nie je povrch ideálny. Ďalej nasleduje farbenie, či už štetcom, alebo pomocou airbrushu.
A koľko to trvá dať to všetko dokopy? Niekedy je to mesiac, niekedy dva a niekedy aj pol roka. Mám projekty, ktoré mi doma ležia už rok alebo viac a nemám čas sa k nim vrátiť, lebo vždy príde niečo dôležitejšie.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Slovenský furry o svojom hobby: Je to prenosná sauna a človek je limitovaný nielen v pohybe, ale aj v tom, čo vidí a počuje
- Rozhovor so slovenským metlobalistom: Metly a obruče si musia vyrobiť tímy svojpomocne. Mnoho ľudí má predsudky voči tomuto športu
- Slovenská hudobníčka SJU vyrába unikátne klobúky. Na hlave ich mali aj hviezdy ako will.i.am či Beckham (ROZHOVOR)
Tvorba takých kostýmov zrejme tiež nebude zrovna najlacnejšia. Koľko stojí výroba takéhoto cosplayu? Ktorý kostým bol doposiaľ najdrahší a koľko ťa stál?
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Koľko stojí výroba takého cosplay kostýmu
- Či sa dá na Slovensku uživiť cosplayom
- O jej skúsenostiach s obťažovaním
- Ako vníma sexualizáciu cosplayu
- Na ktorý kúsok je najpyšnejšia
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom