Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 3.5.2024
sk
Galina
cz
Alexej, Alex
Premium odznak
Zdroj: ©Shutterstock

Slovenská dermatologička o starostlivosti o pleť: S peelingom to netreba preháňať, muži sa SPF-ka doslova boja (ROZHOVOR)

Na ktorých produktoch sa podľa odborníčky neoplatí šetriť?

Nezáleží na tom, či je tá tvoja suchá, mastná alebo zmiešaná, väčšina z nás sa zhodne na jednom – pleť nás vie miestami pekne potrápiť. Pulty drogérií sa prehýbajú pod váhou produktov od výmyslu sveta a človek nevie, po ktorom siahnuť. Vyhádžem sa z toho? Bude to fungovať? A potrebujem to vôbec?

Tieto otázky robia vrásky nejednému z našich čitateľov. Preto sme sa rozhodli osloviť slovenskú lekárku MUDr. Karolínu Baumgartnerovú a požiadali ju, aby do tejto problematiky vniesla trochu svetla. V nasledujúcom rozhovore nám prezradila, do ktorých produktov sa oplatí investovať, ako by mala vyzerať správna skincare a aj to, ktorá kozmetická pomôcka je podľa nej len prežitkom. Poď to s nami zistiť.

Aké najčastejšie chyby robia ľudia pri starostlivosti o pleť?

Medzi najčastejšie chyby, ku ktorým sa ľudia priznávajú, býva nepoužívanie krému s ochranným faktorom (SPF), slnenie v najexponovanejších hodinách, zanedbávanie večerného čistenia či prílišne komplikované vrstvenie a kombinácie nevhodných kozmetických produktov.

Zatiaľ čo prvé dve chyby vedú k predčasnému starnutiu pokožky, nedôkladné čistenie pleti môže viesť k zvýšenému upchávaniu pórov a zhoršeniu akné. Pokiaľ to ľudia so starostlivosťou o pleť, naopak, preháňajú, často končia s podráždenou pleťou a poškodenou kožnou bariérou. Na všetko treba ísť s mierou.

Preventívna prehliadka u obvodného lekára či zubára je samozrejmosťou. Mala by byť samozrejmosťou aj preventívka u kožného lekára?

Z môjho pohľadu určite áno. Koža je vyšetreniu najprístupnejší ľudský orgán, preto by sme jej prehliadku nemali zanedbávať. Kontrola znamienok by mala patriť k našej každoročnej zdravotnej rutine. Pokiaľ sa niektoré potenciálne nebezpečné prejavy podchytia dostatočne skoro, vieme niekedy zabrániť ozaj tragédii. Preventívka u kožného lekára nebolí, a preto sa ozaj nemusíte ničoho báť.

rozhovor, Slovensko, dermatologička, starostlivosť o pleť
Archív EMEFKA

Je dobré, ak si takéto správanie osvoja aj malé deti. Ak majú vaše detičky znamienka, radi ich tiež na ročnej báze v ambulancii uvidíme.

Aký máte názor na peelingy? Niektorí ich považujú za must-have, iní zase vravia, že poškodzujú kožu. Existuje dobrý peeling a zlý peeling?

Exfoliácia pokožky nemusí byť vždy nutnosťou. Naša koža má totiž tú vlastnosť, že sa každý mesiac peelinguje aj sama. Ak sa to deje správne, ani si to nevšimneme, keďže je to jemný a postupný proces. Keď je však prirodzená obnova pokožky narušená, môže mať aj podobu nejakej kožnej choroby – ako napr. tzv. husacia koža.

Ako sa počas histórie vyvíjalo školstvo? Slovenská učiteľka prezradila, ako sa rokmi zmenila autorita učiteľa

Odporúčame prečítať:

Ako sa počas histórie vyvíjalo školstvo? Slovenská učiteľka prezradila, ako sa rokmi zmenila autorita učiteľa

Pokiaľ vás trápia upchaté póry, drsná šupinatá koža alebo mdlá pokožka bez lesku, exfoliácia s použitím vhodného peelingu skutočne môže pomôcť. V poslednej dobe sa výrazne upúšťa od tzv. mechanických peelingov s drsnými čiastočkami, ktoré môžu pokožku podráždiť. Miesto nich volíme radšej tzv. chemické peelingy – AHA alebo BHA kyseliny či ovocné enzýmy.

Dobrý peeling je taký, ktorý našu pokožku nepodráždi, nevysuší a nepoškodí kožnú bariéru. Každému typu pokožky svedčí niečo iné. Rozhodne by sme to však s exfoliáciou nemali preháňať. Produkty s týmto účinkom by sa mali aplikovať max. 2-3-krát do týždňa.

rozhovor, Slovensko, dermatologička, starostlivosť o pleť
Shutterstock
Sú krémy na vrásky a celkovo omladzujúce prípravky len marketingovým ťahom, alebo skutočne fungujú?

Žiadna kozmetika na svete nemá tú silu vygumovať hlboké mimické vrásky alebo vyliftingovať ochabnutú pleť. Avšak, existujú isté aktívne látky, ktorých používaním dochádza k stimulácii novotvorby kolagénu a elastínu a reparačným procesom v bunkách, ktorých výsledkom je zjemnenie vzhľadu vrások a celkovo mladší vzhľad.

K takýmto aktívnym látkam patrí najmä retinol, ale aj vitamín C, peptidy či spomínané AHA kyseliny. Na hlboké mimické vrásky však skutočne zaberú len výkony estetickej medicíny.

Je drahá kozmetika lepšia ako tá lacná? Dá sa aj v bežnej drogérii kúpiť niečo kvalitné?

Nezovšeobecňovala by som to. Čo je totiž pre niekoho drahé, je pre iného lacné, a naopak. A kde je vôbec miera toho, čo je drahé a čo lacné? V mojej ambulancii sa venujem aj diagnostike pleti a následnému zostavovaniu kozmetických rutín a vždy je to proces šitý na mieru, pričom rutiny sa skladajú z drahších, ale aj lacnejších produktov. Som však zástankyňou hesla „radšej menej kvalitného ako veľa nekvalitného“.

Na čom by sme nemali šetriť, je určite sérum resp. produkty s vitamínom C. Zostaviť produkt, ktorý je stabilný, k pleti nedráždivý, no zároveň účinný a vydrží vám aj dlho na poličke bez toho, aby sa pokazil, je umenie. Kozmetické firmy investujú do svojich výskumov často nemalé peniaze, a to sa odrazí aj na cene.

Samozrejme to neznamená, že drahý produkt je automaticky kvalitný a pre pleť super. To vôbec nie. Mali by sme vždy vyberať najmä rozumom. Čo sa týka produktov, na ktorých sa dá ušetriť, k takým patria napríklad čističe alebo obyčajné hydratačné krémy. Na telo bábätiek je aj tak napr. najlepšia kyselina mliečna, ktorá stojí v lekárni doslova pár drobných.

rozhovor, Slovensko, dermatologička, skincare
Shutterstock
Môže typ vankúša resp. materiál návliečky ovplyvniť našu pleť a tvorbu vrások?

Skôr by som povedala, že skôr ako vankúš môže tvorbu vrások ovplyvniť poloha, v ktorej spíme. Určite to poznáte – keď spíte na bruchu, ráno sa zobudíte s pokrčenou tvárou. Spáči na boku majú zase väčší výskyt vrások v oblasti medzi prsníkmi. Tak to proste je.

Špeciálne vytvarované vankúše môže pri týchto typoch spánku ozaj trošku pomôcť ako prevencia. Čo sa týka hodvábnych obliečok, opäť treba podotknúť, že nie je hodváb ako hodváb. V tomto prípade sa treba ozaj pozerať na zloženie a kupovať len výrobky zo 100 % morušového hodvábu, žiadne lacné napodobeniny a zmesi. Taká obliečka je antibakteriálna, šetrná k pleti a vsiakne sa do nej menej skincare produktov ako napr. do bavlnenej. Dobrá aj aj pre ľudí s kučeravými vlasmi, keďže vlasy menej láme.

Odporúčame prečítať:

Lucia Sládečková alias Lucid: Ženy na Slovensku nekorektne komunikovali, nechodili na zákazky. Potrebovala som odísť a vypnúť

Je vytláčanie vyrážok a čiernych bodiek naozaj taká katastrofa pre našu pleť?

Akékoľvek babranie do vyrážky zvyšuje riziko, že sa prejav zapáli a zanesieme si doň infekciu. Hojenie bude následne prolongované, skomplikované pigmentovým fľakom alebo až jazvou. Určite by sa nemali vytláčať vyrážky, ktoré ešte nie sú „zrelé“ (bez bielej čapičky), alebo tie, ktoré sa nachádzajú medzi obočím a v tesnej blízkosti okraja pier.

Pokiaľ už tak naozaj musíte urobiť, dobre si pred samotnou akciou umyte ruky, zoberte si čistú vreckovku a jemne potlačte. Keď vypustíte obsah, miesto vydezinfikujte a už ho nechajte na pokoji! Na čierne bodky je najvhodnejšia kyselina salicylová – BHA. Jej použitie vo forme tonerov alebo sér je jednoduché a účinné aj ako prevencia ďalšej tvorby. Ak nemáte veľmi citlivú kožu, môžete si domov zadovážiť aj ultrazvukovú špachtľu.

rozhovor, Slovensko, dermatologička, skincare
Shutterstock
Koľko krokov by mala mať naša skincare a aké produkty, resp. zložky v produktoch by mali byť jej neodmysliteľnou súčasťou?

Opäť sa nedá zovšeobecňovať. Úplne základná „sparťanská skincare“ pozostáva z troch krokov – čistenie, krém a SPF. K tomu následne pridávame iné zložky, ktoré už pomáhajú s konkrétnym problémom. Máte dehydratovanú pleť? Prihoďte hydratačné sérum. Trápia vás pigmentové fľaky? Siahnite po produkte s vitamínom C alebo kyselinou azelaovou. A keď si s tým neviete rady vôbec, navštívte ma v ambulancii. (smiech)

Aký vplyv na našu pleť má strava? Môžeme dobrou kozmetikou anulovať nezdravé stravovanie?

To, čo jeme, ovplyvňuje nielen kvalitu našej pleti, ale aj nechtov a vlasov. Pokiaľ nemá telo dostatok živín, odrazí sa to napr. zvýšeným vypadávaním vlasov, suchosťou pokožky či lámavými nechtami. Čo sa týka akné a potravy, rozoberá sa najmä vplyv diéty s vysokým glykemickým indexom na toto ochorenie.

V dnešnej dobe, keď poruchy príjmu potravy nie sú, žiaľ, ničím výnimočným, by bolo ozaj scestné viniť za aknóznu pleť stravu.

Akné je multifaktoriálne ochorenie, takže jeho vznik je podmienený rôznymi faktormi, určite nie tým, že konzumujete denne čokoládu. Problémom však môže byť napr. situácia, keď máte potravinovú alergiu a napriek tomu danú potravinu konzumujete. V čreve vzniká následne zápal, ktorý sa môže prejaviť aj zhoršením pleti.

rozhovor, Slovensko, dermatologička, starostlivosť o pleť
Shutterstock
Je dôležité natierať sa opaľovacím krémom, aj keď sa nejdeme priamo opaľovať? Ako často, v akom množstve a aký SPF by sme mali nosiť?

SPF by malo byť súčasťou dennej rutiny, aj keď nejdeme akurát k moru. UV žiarenie zodpovedné za predčasné starnutie pokožky a rozvoj zmien na koži prestupuje aj oblaky a dokonca aj sklo. Pokiaľ sa bavíme o pobyte v našej zemepisnej dĺžke a šírke, od jesene do jari nám stačí SPF 30 a aplikácia raz denne – ráno.

Keď však slniečko začne byť intenzívne, siahame aj u nás po prípravkoch s označením SPF 50 a počas letných mesiacov ich reaplikujeme aj viackrát denne – napr. ráno pred prácou, následne poobede alebo pred nejakou športovou aktivitou. Na reaplikáciu počas dňa sú super vychytávkou tzv. SPF hmly, ktoré môžeme aplikovať aj na mejkap.

Ženy používajú milión prípravkov, mužom stačí sprchový gél 3v1 a aj tak majú pokožku ako bábätko. Máte nejaký tip, prečo to tak je?

Tak to vás vyvediem asi z omylu, nie je to totiž samozrejmosťou. (smiech) Aj na dvere kožnej ambulancie klopú nezriedka muži, ktorí chcú riešiť svoju pleť. Najmä pokiaľ ich trápi akné alebo rosacea či seboroická dermatitída.

Kozmetické rutiny mužov sú ale skutočne jednoduchšie oproti ženám, nechce sa im používať aktívne látky a doslova sa boja SPF-ka. Ale zjednodušene môžeme povedať, že to, čo robí dobre vašej pleti, bude pravdepodobne robiť dobre aj pleti vášho muža. A veľmi často je to aj tak, že keď muž vidí krásnu, zlepšenú pleť svojej partnerky po nastavení vhodnej rutiny, chce takú aj on pre seba. (smiech)

rozhovor, Slovensko, dermatologička, starostlivosť o pleť
Shutterstock
Aký je váš názor na odličovacie utierky? Zanechajú pleť takú čistú, ako treba?

Odličovacie utierky by mali byť rezervované len na použitie v tých najnevyhnutnejších prípadoch. Nielenže sú neekologické, pre našu pleť nie sú ani veľmi dobré. Určite nevyčistia pokožku tak dobre, ako keď si spravíte poctivé dvojkrokové čistenie. Za mňa ide o prežitok.

Čo také kozmetické produkty po dátume spotreby. Len prestanú robiť, čo majú, alebo sú pre nás vyslovene škodlivé?

Krém síce nevie, koľkého dnes je, ale určité odporúčania, ako dlho máme čo používať, sú namieste. Po istom čase sa totiž v produkte začnú množiť baktérie a chemické väzby sa začnú oslabovať. Určite by sme mali spozornieť, keď daný produkt zmení svoju štruktúru, farbu, vôňu. Zvlášť opatrní by sme mali byť pri SPF-kách, ktoré by sme mali ozaj minúť podľa odporúčaní na obale. Nikto sa predsa nechce spáliť…

Ako často by sme mali umývať a celkovo meniť špongie na mejkap?

Umývaniu štetcov a beauty blendrov by sme mali jednoznačne vyhradiť jeden deň v týždni. Takéto pomôcky sú totiž ideálnou živnou pôdou pre baktérie a kvasinky, ktoré prispievajú k zhoršovaniu aknóznych prejavov. Osobne som najradšej za používanie čistých rúk ako rôznych hubiek a špongií. Najmä pokiaľ vás trápi už spomínané akné.

Ktoré veci tajne škodia našej pleti a mnohí si to ani neuvedomujú?

Jednou z vecí, ktoré veľmi ovplyvniť nevieme, je smog. Voľné radikály môžu spôsobovať predčasné starnutie a „sivý“ vzhľad pokožky. Rovnako aj cigaretový dym. Fajčenie ako také dokonca môže zhoršovať aj určité kožné diagnózy. Ďalšia vec, ktorú si nie každý uvedomuje, sú telefóny. Kedy ste si umyli naposledy ten svoj? Denne ich prikladáme k tvári aj s miliardami baktérií…

rozhovor, Slovensko, dermatologička, starostlivosť o pleť
Shutterstock

Ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko dobré. 🙂


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.