Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 5.11.2024
sk
Imrich
cz
Miriam
V spolupráci s CinemArt

Slovenská dráma Piargy sľubuje silný zážitok. Ako prebiehalo nakrúcanie a na čo sa v kine môžeme tešiť?

Lákavá dráma Piargy vstúpi do kín už tento štvrtok.


Už tento týždeň vstúpi do našich kín ambiciózna slovenská filmová balada Piargy. O jej réžiu sa postaral Ivo Trajkov a zdá sa, že sa môžeme tešiť na vizuálne podmanivý a mimoriadne silný zážitok.

V tomto článku sa s tebou podelíme o niekoľko zaujímavostí z nakrúcania a prezradíme ti tiež, o čom snímka vlastne bude. Jej premiéra je stanovená na 22. septembra.

1. Film vznikol na motívy novely známeho slovenského autora

Filmári sa mohli oprieť o novelu Piargy, ktorú napísal slovenský klasik František Švantner. Ten patrí k majstrom lyrizovanej prózy a vo svojej tvorbe hojne čerpal z mýtov či ľudových balád. Jeho diela sa vyznačujú temnou atmosférou, baladickým ladením a nie je v nich núdza o nadprirodzené či mystické momenty. Niektoré z jeho diel by sa dali považovať za svojské lyrické horory.

Piargy vyšli v jeho zbierke poviedok Malka v roku 1942. Okrem toho napísal aj romány Nevesta hôľ a Život bez konca a zbierku noviel Dáma. Viaceré z jeho diel boli sfilmované, za zmienku stojí napríklad filmová adaptácia Nevesty hôľ či seriál Život bez konca.

Literárne informačné centrum

2. Nadčasový príbeh

Príbeh filmu Piargy sa odohráva v roku 1939, tesne pred začiatkom druhej svetovej vojny. Sústredí sa na Julišu (Judit Bárdos), ktorá túži uniknúť z chudoby a vezme si za manžela Martina (Daniel Fischer), syna zámožného statkára. V rodine ale vládnu prísne pravidlá a Juliša sa čoskoro zamiluje do svokra (Attila Mokos). Ľúbostný trojuholník však môže mať fatálne následky nielen pre Julišu, ale pre celú dedinu.

„Mohlo sa to stať v roku 1939, ale aj v roku 2022. Vzťahy medzi manželmi, rodičmi a deťmi, či cirkvou a dedinou sa v mnohých smeroch dodnes nezmenili.

CinemArt SK

Piargy sú metaforou boja dobra a zla a nastavujú zrkadlo pokrivenej morálke, ktorá nie je cudzia ani dnešnej spoločnosti,“ podotkla producentka Silvia Panáková.

3. Tvorcovia tematizujú mnoho motívov s presahom do súčasnosti

Podľa tvorcov sa môžeme tešiť na metaforický baladický príbeh, ktorý problematizuje viacero tém, ktoré sú aktuálne aj dnes. Ide napríklad o neľahké postavenie žien v patriarchálnej spoločnosti, vzájomnú nenávisť či pokrivené medziľudské vzťahy.

Príbeh sa navyše odohráva na pozadí búrlivých dejinných udalostí. Blížiace sa vojnové inferno a nacistické besnenie odkazujú aj na súčasnosť, keď silnie nenávisť a na sile naberajú rôzne fašistické strany.

CinemArt SK

4. Prvá klapka padla už v roku 2016

Piargy vznikali pomerne dlho. Samotný scenár sa písal niekoľko rokov a prvá klapka padla už v roku 2016. Predstaviteľka hlavnej hrdinky Judit Bárdos sa vyjadrila, že išlo o najdlhší projekt, na ktorom kedy pracovala. „Pracovalo na ňom veľmi veľa ľudí rôznych národností, čo dopomohlo k tomu, aby dostal medzinárodný temperament a iskru,“ dodala.

Celkovo sa nakrúcalo 50 dní vo všetkých ročných obdobiach. Okrem skúsených hercov filmári pracovali aj s nehercami, hudobníkmi, tanečníkmi, deťmi a zvieratami. Film celkovo vznikal 8 rokov a do jeho výroby zasiahla aj pandémia. Dokončoval sa tak na diaľku v troch krajinách, pričom niektorí tvorcovia sa osobne nikdy nestretli. Rozpočet sa vyšplhal na viac ako 2 milióny eur.

CinemArt SK

5. Vo filme uvidíme mnoho skvelých hercov

Hlavnú hrdinku stvárnila Judit Bárdos, okrem nej sa ale môžeme tešiť aj na Luciu Siposovú, Attilu Mokosa, Daniela Fischera, Luciu Klein Svobodu, Janu Oľhovú, Janu Kvantikovú, Luciu Vráblicovú, Petra Nádašdiho či Mariána Geišberga. Geišberg zomrel v roku 2018 a Piargy boli posledným projektom, na ktorom sa podieľal.

CinemArt SK

6. O réžiu sa postaral oceňovaný režisér

Réžie sa chopil skúsený macedónsko-český režisér Ivo Trajkov. Ten má za sebou viacero oceňovaných filmov. Spomenúť môžeme napríklad drámy Veľká voda (2004) či Noc bezMoci (2015).

7. Na filme sa podieľal početný štáb z troch rôznych krajín

Štáb filmu bol skutočne rozsiahly. Ako producenti na ňom pracovali Silvia a Erik Panákovci, o scenár sa postarala Jana Skořepová. Na filme sa spolupodieľalo 186 ľudí, 19 výrobných zložiek, 5 koproducentov a 29 nadšencov, ktorí pomáhali bez nároku na odmenu.

Filmu pomohlo na svet aj viacero spoločností a organizácií. Podieľali sa na ňom tvorcovia zo Slovenska, Českej republiky a Macedónska.

CinemArt SK

8. Často sa nakrúcalo v nehostinných podmienkach

Keďže štáb nakrúcal vo všetkých štyroch ročných obdobiach, musel bojovať aj s nepriazňou počasia. Kľúčovou scénou, na ktorej stojí vyvrcholenie filmu, bola mohutná snehová lavína. Tvorcovia sa ju snažili natočiť počas dvoch zím, ale ani raz neboli úspešní.

„Už minulú zimu sme mali všetko pripravené na odpálenie lavíny v spolupráci s lavinármi, ktorí účelovo odstreľujú lavíny. Odstrelili ju trikrát, no ani raz sa neodtrhla. Chceli sme to natočiť opäť túto zimu, ale, žiaľ, ani teraz nám počasie nepraje a nenapadol dostatok snehu na mieste, ktoré máme vybrané,“ prezradila svojho času producentka Silvia Panáková. Napokon sa rozhodli lavínu vytvoriť digitálne.

CinemArt SK

9. Titulnú pieseň k filmu naspievala Veronika Rabada

O rovnomennú titulnú pieseň k filmu Piargy sa postarala speváčka Veronika Rabada. Piargy je filmové dielo, ktorého príbeh sa vám doslova zabodne do srdca a dlho sa vám jeho scény premietajú v hlave. Presne v tom pocite sme začali na skladbe pracovať,“ povedala Rabada.

„Chceli sme silnú emóciu príbehu podporiť aj pôvodnou skladbou, ktorá by pomohla náš film predstaviť čo najširšiemu publiku,“ vyjadrila sa Silvia Panáková. „Som veľmi rada, že Veronika ponuku prijala a vytvorila skladbu, ktorá nás všetkých absolútne nadchla.“


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.