Nie je nič krajšie, ako nájsť človeka, s ktorým ste si navzájom ochotní zniesť aj modré z neba, a nič horšie, ako keď práve tento človek žije na opačnej strane republiky… alebo zemegule. Vzťahy na diaľku sú náročné. V klasickom vzťahu možno množstvo drobných škriepok a nezrovnalostí vyrieši jedno objatie či bozk, no čo ak vás od toho najbližšieho delia ešte tri mesiace?
V dnešnej ére sociálnych sietí vzťahov na diaľku neustále pribúda a nám nedalo nespýtať sa: Majú vôbec zmysel? Túto otázku sme položili vzťahovej odborníčke doktorke Zuzane Lipovej, ktorá s nami vzťahy na diaľku rozobrala od vrchu až po spodok. Kedy majú potenciál a v čom sú dokonca lepšie ako tie klasické? Aj to sa dočítaš v našom dnešnom rozhovore.
Má vzťah, ktorý začal ako vzťah na diaľku (a teda sa dvaja vôbec nestretli, spoznali sa napr. na online zoznamke), potenciál?
Stať sa to môže a určite to môže mať aj potenciál, ale je tu o dosť väčšie riziko, že si partnera zidealizujeme a zamilujeme sa do nami vytvorenej predstavy, nie do reálnej osoby. Kontakt je totiž obmedzený len na písanie a volanie. Taktiež človeka nespoznávame v bežných sociálnych situáciách, následkom čoho môžeme byť neskôr sklamaní, kto to vlastne pred nami stojí.
Zuzana Lipová, M.D., MSc.
Je certifikovaná koučka a mama 11-ročnej dcérky. Vyštudovala všeobecné lekárstvo a psychotraumatológiu. Absolvovala 2-ročný terapeutický výcvik v rodinnej terapii a terapii vzťahových väzieb. Vedie vzdelávaciu online platformu Svet randenia a pre ženy, ktoré sa chcú lepšie zorientovať v mužskom myslení, napísala príručku Zisti, o čo mu ide.
Existuje z psychologického hľadiska nejaká doba, počas ktorej môžu byť dvaja od seba, teda bez fyzického kontaktu, bez toho, aby sa navzájom odlúčili? Alebo je fyzická prítomnosť nevyhnutná na to, aby si boli blízki? Ak áno, aká dlhá doba to je?
Zatiaľ som nepočula, že by sa udávala nejaká presná doba, no vieme, že utužujúce väzobné správanie medzi partnermi sa upevňuje cez dotyky, očný kontakt, pohladenia a fyzickú blízkosť. Ak dlhodobo absentujú, môže dôjsť k oslabeniu väzby medzi partnermi.
Ako by ste odlíšili vzťah na diaľku, ktorý má potenciál, od toho, pri ktorom to je lepšie zabaliť? Sú nejaké očividné znaky?
Základom je mať bod, keď sa odlúčenie ukončí, napr. koniec štúdia v zahraničí, zmena práce či presťahovanie. Tiež si myslím, že do veľkej miery záleží od toho, ako sa pár počas odlúčenia o svoj vzťah stará. Ak obaja chcú a pracujú na tom, aby spolu zdieľali život (hoci je to na diaľku náročnejšie), tak majú oveľa väčší potenciál na úspech ako tí, čo berú vzťah ako samozrejmosť a fičia na autopilotovi.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
V praxi to znamená, že ak sa mi chce robiť veci, ktoré sú na budovanie vzťahu potrebné, tak ich robím, no ak nie, tak nie. Lenže z dňa sa môže stať týždeň, z neho mesiac a zrazu človek zistí, že sa tomu druhému úplne odcudzil, lebo práca, lebo to, lebo ono…
K vzťahu treba pristupovať vedome a vyčleniť si na jeho aktívne budovanie aspoň polhodinu denne. Môže ísť o vypočutie, záujem o život a pocity druhej strany, maličkosti, na ktorých záleží, či pomoc polovičke. Ak sa tak stane, vzťah má oveľa väčšiu šancu pretrvať.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- V čom sú vzťahy na diaľku lepšie ako tie klasické
- Ako predísť tomu, aby sa zo vzťahu na diaľku vytratila intimita
- Či je lepšie nechávať si hádky a dôležité debaty len na osobné stretnutia
- Či je len otázkou času, kedy jeden druhého podvedie
- Ako z praxe odborníčky vnímajú vzťahy na diaľku dnešní mladí
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom