Piatok 7.10.2022
sk
Eliška
, Elisa
cz
Justýna
, Justina, Justin

Človek si na internete musí dávať pozor na všakovaké podvody. Dnes sa už na mnohých pokusoch vymámiť od nás peniaze smejeme (také spamy od princa z Nigérie sa už stali legendárnymi), avšak ver, či nie, stále sa nájde dostatok dôverčivých ľudí, ktorí na podobné hoaxy skočia a prídu o veľa peňazí. Polícia Slovenskej republiky na svojom facebookovom účte nedávno informovala o naozaj bizarnom podvode, pri ktorom sa človeku nechce veriť, že by mu niekto mohol veriť.

Tento podvrh tiež spadá do kategórie „Nigérijský princ“, avšak v absurdnosti ide ešte ďalej. Podvodníci totiž v mailoch píšu ľuďom o nigérijskom astronautovi, ktorý bol v roku 1990 vyslaný do vesmíru a po rozpade Sovietskeho zväzu v ňom uviazol. Keďže však mal v banke milióny dolárov, je ochotný sa za svoju záchranu štedro odmeniť. Pokiaľ teda človek prispeje nejakou finančnou čiastkou na stavbu rakety, ktorá ho má dopraviť na Zem.

Z TOHTO PODVODU PADNETE DO KOLIEN: NIGÉRIJSKÝ KOZMONAUT UVIAZOL PO ROZPADE ZSSR V KOZME!Odbor počítačovej kriminality…

Posted by Hoaxy a podvody – Polícia SR on Monday, July 26, 2021

Absurdný podvod

Táto absurdnosť patrí podľa polície k „najbizarnejším zaznamenaným prípadom tzv. ‚Nigérijského listu’“. Ako pripomína, podvodníci najčastejšie v podobných prípadoch oslovujú ľudí s nejakým dojemným príbehom, ktorým im poriadne zahrali na city.

Následne ich žiadali o poslanie peňazí, prípadne o osobné údaje z občianskeho preukazu a kreditnej karty. To všetko s tým, že im bohatý princ z Nigérie (alebo umierajúci milionár) pošle na účet milióny. Tieto hoaxy sa začali šíriť v 90. rokoch 20. storočia a nevymreli dodnes (hoci už majú často iné podoby). Nechce sa nám ale veriť, že by na trúchlivý príbeh nešťastného kozmonauta vo vesmíre naozaj niekto dokázal skočiť…

Shutterstock

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť