Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 19.9.2024
sk
Konštantín
cz
Zita

Slovenská polyglotka Lýdia Hric Machová: Z nuly na komunikačnú úroveň sa nedostanete za 3 týždne. Čo si myslí o populárnych aplikáciách?

Akú chybu najčastejšie ľudia robia pri učení sa nového jazyka?


Myslíš si, že na jazyky nemáš bunky? Talent je len malá časť úspechu. Nenechaj sa nachytať ani online kurzami, ktoré ti sľubujú, že za tri či štyri týždne budeš plynulo rozprávať v danom cudzom jazyku.

V rozhovore so slovenskou polyglotkou Lýdiou Hric Machovou sa dozvieš, ako sa skutočne efektívne učiť jazyk a prečo len aplikácia nestačí. Odpovedala aj na to, akú najčastejšiu chybu robia ľudia pri učení sa nového jazyka.

Určite to vyskočilo už na mnohých, keď surfovali na internete – naučte sa jazyk za tri týždne. Dá sa teda naučiť jazyk za tri týždne a komunikovať v ňom, alebo ide len o dobrý marketing?

Áno, je to, žiaľ, len marketing. Ak vám niekto ponúka zázračné výsledky, ktoré znejú až príliš dobre, bude to tým, že klame alebo o učení sa jazykov nič nevie. Z nuly na komunikačnú úroveň sa za 3 týždne jazyk jednoducho nenaučíte, maximálne si stihnete osvojiť pár fráz, aby ste sa dohovorili na dovolenke. Mne trvá naučiť sa jazyk na hovorovú úroveň pol roka, dokonca aj keď už po 9 jazykoch presne viem, ako na to. Potom trávim s jazykom ešte rok a pol na utuženie, aby som ho už nestratila. 

Všetci sme zaneprázdnení a viem, že takéto skratky znejú lákavo – naučte sa jazyk za 3 týždne, v spánku a podobne. Treba si však uvedomiť, že cudzí jazyk je zručnosť, rovnako ako šoférovanie či hra na klavíri. Musíte ho veľa cvičiť, kým ho budete vedieť používať bez námahy. 

Tento proces sa nedá preskočiť, vieme si ho však spríjemniť, aby nás učenie bavilo a bolo skutočne efektívne. Vďaka tomu si učenie užijeme a zároveň ho skrátime na minimum.

Lýdia Hric Machová, PhD.
Ktorá aplikácia je najlepšia na učenie sa cudzieho jazyka? Čo si myslíte o obľúbenej aplikácii Duolingo?

Žiadna aplikácia sama osebe na naučenie sa cudzieho jazyka nestačí. Slabou stránkou väčšiny appiek je, že sa s nimi nenaučíte rozprávať. Väčšina ľudí sa učí jazyk preto, aby sa dohovorili.

No po roku s appkou, napríklad so spomínaným Duolingom, sa čudujú, prečo zo seba nevedia dostať pár súvislých viet, hoci zelená sovička ich každý deň chváli, ako im to ide super. 

Duolingo nezavrhujem, je zábavné a motivačné, ale určite ho neodporúčam ako hlavnú metódu na učenie. Skôr „za odmenu“ po skutočnom učení, po tom, ako ste dnes počúvali podcast, prešli si slovíčka v appke či zvládli konverzáciu.

Ak už mám povedať nejakú appku, ktorá je užitočná, tak na učenie sa slovíčok vám lepšie poslúži česká appka DuoCards. Ide o krásne prepracovanú aplikáciu na učenie sa slovíčok pomocou digitálnych kartičiek. Zároveň obsahuje aj videá s interaktívnym prepisom a články, takže si nemusíte sami hľadať po internete materiály na svojej úrovni, s ktorými by ste chceli pracovať. Všetko máte pripravené priamo v appke, čím šetríte čas. 

Shutterstock

Ako sa učiť jazyk efektívne?

Aká je podľa vás najefektívnejšia metóda na výučbu cudzieho jazyka? Dá sa generalizovať, alebo na každého platí niečo iné?

Najefektívnejšia metóda je taká, ktorá vás baví a prináša vám výsledky. Každého baví niečo iné, ale medzi našimi fanúšikmi sú veľmi obľúbené napríklad podcasty – nájdete ich nespočetne veľa na akúkoľvek tému a zároveň ich viete počúvať pri iných činnostiach, napríklad pri upratovaní. Takže ešte aj šetria čas.

A ako som spomínala, základom každého učenia by mala byť konverzácia. Nepotrebujete si nutne hľadať lektora či rodeného hovoriaceho. Stačí vám aj kamoška, ktorá ten jazyk ovláda alebo sa ho tiež učí. Nemusíte sa obávať, že od nej chytíte chyby, dôležité je, že ten jazyk používate v praxi. Rozprávaním si totiž aktivujete slovíčka a gramatiku, všetko, čo ste sa naučili. Vďaka tomu ich budete vedieť používať so stále väčšou ľahkosťou.

Keď ľudia bojujú s výučbou cudzieho jazyka, zvyknú sa vyhovoriť aj na to, že nemajú talent na jazyky? Ako je to teda s tým talentom, čo sa týka jazykov?

Áno, toto počujem veľmi často – ľudia hovoria, že na jazyk nemajú talent/hlavu/bunky, nazývajú to rôzne. Isteže, niektorým ľuďom idú niektoré činnosti ľahšie ako iným (rovnako to platí pri matematike, športe či hudobných nástrojoch), ale som presvedčená, že toto je maximálne 15-20-percentná výhoda oproti tým, ktorí daný „talent“ nemajú. 

Zvyšok je vaša vlastná práca, nadšenie a trpezlivosť. Ak strávite s učením sa jazyka toľko času ako ja (polhodinu až hodinu denne počas 2 rokov) a učíte sa pritom efektívnymi metódami, budete ten jazyk na konci ovládať plynule, či už máte ten „talent“, alebo nie.

A ak sa trápite s angličtinou či iným jazykom už roky, no stále sa v ňom necítite komfortne, potrebujete zistiť, čo vás vlastne brzdí. Z mojej skúsenosti za tým býva jedna z 5 prekážok a talent medzi ne nepatrí. Na mojej stránke mám aj rýchly kvíz, ktorý si môžete spraviť, a ten vám povie, v čom môže byť u vás problém a ako ho vyriešiť, aby ste sa konečne pohli z miesta.

Shutterstock
Akú chybu najčastejšie ľudia robia pri učení sa nového jazyka?

Kúpia si gramatickú učebnicu alebo sa začnú naspamäť učiť obrovské množstvo slov, napríklad z nejakej dávnejšej učebnice zo školy či nebodaj slovníka. Prvé dni až týždne strávia s učením veľa času, no keďže ich gramatika a samotné slovíčka väčšinou nebavia, nevydržia pri tom dlho. Nehovoriac o tom, že takéto učenie sa slovíčok ani nemôže fungovať. Vyhoria a s učením úplne seknú s tým, že naň nemajú čas. 

Ja som radšej za to, aby sme cudzí jazyk organicky zabudovali do svojho bežného života, vybrali si zábavnejšie metódy, ktoré sú zároveň efektívne.

Napríklad spomínané podcasty, ktoré dokážete počúvať popri iných činnostiach, alebo seriály, ktoré väčšina ľudí miluje. Ak radi čítate, čo tak skúsiť svoju obľúbenú knihu rovno v angličtine?

Nemusíte si platiť lektora

Prípadne začnite zjednodušenou dvojjazyčnou knižkou, ktorých máme plné kníhkupectvá. Na konverzácie si nemusíte platiť lektora, dohodnite sa s kolegyňou, že budete v jazyku konverzovať počas obednej prestávky, alebo sa môžete rozprávať aj sami so sebou, napríklad cestou autom do práce. Takýchto prirodzených a efektívnych metód je mnoho, treba sa im len venovať.

Ideálne je, ak si to rozdelíte do svojho bežného dňa, napr. 10 minút ráno (youtubové video či podcast pri raňajkách), 15 minút na obed (vypísanie nových slovíčok a zopakovanie starších) a polhodinku večer (seriál, knižka alebo konverzácia). Takéto učenie je dlhodobo udržateľné a veľká väčšina ľudí si ho aj obľúbi, keďže sa učia spôsobom, ktorý ich baví. Ak dokážete jazyku niekoľko týždňov venovať aspoň tú polhodinku denne, zaručene na sebe pocítite zlepšenie, a to vás bude motivovať v ďalšom učení. 

Shutterstock
Stretli ste sa s tým, že hneď ako sa začnete učiť ďalší cudzí jazyk, začnete mať problémy s tými, ktoré už ovládate?

Áno, stáva sa to hlavne s podobnými jazykmi, ale je to väčšinou len dočasný problém. Napríklad, keď som sa začala učiť ruštinu, pocítila som, že mi to otriaslo poľštinou, pričom predtým som mala poľštinu na C2 úrovni, teda tej najvyššej. Normálne som zrazu nevedela povedať vety po poľsky, automaticky mi to išlo v ruštine. 

Preto som musela pri učení robiť špeciálne opatrenia, aby som poľštinu nestratila. Napríklad som si našla poľskú učebnicu ruštiny, vďaka ktorej som tie rozdiely mala stále pred sebou, a tiež som sa pravidelne stretávala s poľskými kamošmi. Vďaka tomu som si poľštinu zachovala aj v období učenia sa ruštiny. 

Keď som sa prestala intenzívne venovať ruštine, po čase sa oba jazyky dostali na akúsi ustálenú hladinu a dnes mi stačí trochu oprášiť hociktorý z nich a viem ich použiť. No v čase intenzívneho ponorenia sa do nového jazyka sa môže stať, že tie staršie sa dočasne oslabia. 


Tagy:

Nicolette Ftáčková
Vyštudovala som žurnalistiku a moja láska k písaniu sa zrodila už v detstve, keď som sa zvykla zavrieť do izby a hodiny písať rôzne príbehy. Zaujíma ma aktuálne dianie doma i v zahraničí, no môj záber tém je veľmi široký. Rada píšem o zaujímavých ľuďoch a hľadám inšpiratívne príbehy. Spoločenské a LGBTI+ témy sú mi blízke.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.