Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

Slovenská pošta od začiatku marca zvyšuje ceny niektorých služieb

Pri službe, ktorú najčastejšie využívajú bežní zákazníci, list druhej triedy do 50 g, sa cena zvýši o 0,10 eur na 0,75 eur.


Slovenská pošta od začiatku marca zvyšuje ceny. Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb už určil Slovenskej pošte maximálne ceny univerzálnej služby a poštového platobného styku pre vnútroštátny a medzinárodný poštový styk. Pri službe, ktorú najčastejšie využívajú bežní zákazníci, list druhej triedy do 50 g, sa cena zvýši o 0,10 eur na 0,75 eur. Pre pohľadnice ostáva cena zachovaná na pôvodnej úrovni. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.

Druhou najpočetnejšou listovou službou sú štandardné doporučené listy, kde sa cena pre zákazníka nemení (1,55 eur), ak namiesto papierového podaja využije elektronický podaj. Pri papierovom podaji s vyplneným podacím lístkom je cena 1,85 eur, zvýši sa o 30 centov.

TASR

V poštovom platobnom styku sa ceny poštových poukazov najčastejšie využívaných kategórií zvyšujú o 20 centov. „Avšak aj po tejto úprave peňažné prevody cez Slovenskú poštu ostávajú cenovo výrazne výhodnejšie než rovnaké služby v pobočkách bánk. Za prevody sumy do 150 eur na účet zákazník na pošte stále zaplatí len do jedného eura,“ dodala Dorčáková.

Cena často využívaných služieb pri balíkoch, poistenie a dobierka, sa nemení. Rovnako sa nemenia podmienky za zásielky pre nevidomých, tieto sú naďalej poskytované bezplatne.

„Ak klient mesačne zaplatí jednu najbežnejšie používanú zloženku (teda 12 ročne), za rok podá dva listy druhej triedy do 50 g („obyčajný“ list), ročne pošle tri pohľadnice a jeden doporučený list 2. triedy do 50 g, po 1. marci 2022 za rok zaplatí o 2,90 eur viac ako minulý rok,“ uviedla príklad Dorčáková.

Aj pri poštových službách v medzinárodnom poštovom styku Slovenská pošta výraznejšie cenovo zvýhodnila zásielky podávané elektronicky. Ceny za posielanie obyčajných listov či pohľadníc sa zvyšujú o 0,20 eur až 0,30 eur. „Dobrou správou pre zákazníkov odosielajúcich balíky do zahraničia je, že za balíky do Čiech od marca 2022 zaplatia menej, a pri elektronickom podaji zásielky menej až o 11%,“ podotkla Dorčáková.

Ceny za poštové produkty a služby sa za ostatných približne 10 rokov menili pravidelne, a to v roku 2009, 2013, 2015, 2016. Naposledy boli upravené v lete roku 2019.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť