Aj keď si to väčšina z nás nechce priznať, sociálne siete do určitej miery ovládajú náš život. Kým dospelí ľudia sú voči ich nástrahám a rizikám odolní resp. odolnejší, deti takúto schopnosť nemajú ešte dobre vyvinutú a môžu byť ľahkým terčom. Medzi influencermi sa nachádzajú aj deti. Väčšinou profily detských influencerov spravujú rodičia, no to neznamená, že sa úplne vyhnú kritike či nenávistným komentárom.
V rozhovore so psychologičkou Ivanou Čergeťovou sme sa rozprávali o tom, aké riziká číhajú na deti na sociálnych sieťach, s čím sa musia popasovať detskí influenceri, ako ich to môže ovplyvniť, ale aj o tom, či je v poriadku, že detskí influenceri napodobňujú správanie dospelých.
PhDr. Ivana Čergeťová, PhD., LL.M., MBA, PCIC
psychologička a vzťahová terapeutka
Pracujem ako psychologička, vzťahová terapeutka, NLP koučka a kariérna poradkyňa v jednej osobe. Zároveň som aktívnou akademickou učiteľkou a výskumníčkou v oblasti psychológie a personálneho manažmentu. Snažím sa inšpirovať ľudí v nachádzaní vlastných snov a napĺňaní vlastných potrieb.
Sociálne siete dokážu vyvíjať psychický nátlak na dospelého jedinca – ako musí vyzerať, čo musí robiť. Chceme sa priblížiť tým ľuďom. Detská psychika ešte nie je taká vyvinutá a je oveľa zraniteľnejšia. Existujú prípady, keď deti podľahli výzvam na sociálnej sieti, a skončilo sa to fatálne. Do akej miery ovplyvňujú sociálne siete psychický vývoj detí?
Sociálne siete dokážu byť ako také moderné digitálne ihrisko, ale na rozdiel od tradičných ihrísk tu neexistujú pravidlá. Deti sú vystavené rôznym vplyvom, od porovnávania sa s inými až po nátlak byť neustále „dokonalými“. Psychický vývin detí ešte nie je úplne ukončený, ich schopnosť posúdiť riziká a dôsledky je slabšia, preto môžu ľahšie podľahnúť tlakom.
Mozog detí je v tomto období ako plastelína – formuje sa na základe skúseností, a ak sú tie skúsenosti založené na nesplniteľných ideáloch zo sociálnych sietí, môže to mať vážne dôsledky na sebahodnotu, úzkosť alebo dokonca depresiu. Ako psychologička by som dodala, že tieto skúsenosti ovplyvňujú aj vývin mozgu, vrátane oblasti rozhodovania, kontroly impulzov a empatie.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Psychologička o šikane: Slovenské školy do istej miery zlyhávajú v jej riešení. Aj akt šikanovania môže byť volaním o pomoc (ROZHOVOR)
- Slovenská vzťahová terapeutka o zoznamovaní a aplikáciách: Čo si určite nedať do profilu a akú najčastejšiu chybu robia ľudia na zoznamkách?
- Slovenská psychologička o prvom pohlavnom styku vo vyššom veku: Spoločnosť prežíva odlišne panenstvo u žien a panictvo u mužov
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké riziká sa spájajú s tým, keď deti majú vlastné profily na sociálnych sieťach už od mladého veku
- Ako môže byť rola detského influencera škodlivá pre dieťa z pohľadu psychického zdravia
- Čo by mali rodičia vedieť a zvážiť predtým, než umožnia svojmu dieťaťu stať sa influencerom
- Aké sú psychologické dôsledky, keď deti od mladého veku zarábajú peniaze a získavajú popularitu skrz sociálne siete
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom