O niektorých veciach sa nežartuje a táto slovenská maturantka sa o tom mohla presvedčiť aj na vlastnej koži. Na sociálnych sieťach „upozornila“ na prípad streľby na strednej škole v Piešťanoch, ktorá si mala údajne vyslúžiť minimálne 21 obetí. Nič také sa však nestalo, preto sa prípadom začala zaoberať polícia.
Myslela si, že to bude sranda, no smiech ju veľmi rýchlo prešiel. Mladá študentka vo vymyslenom príspevku zneužila grafiku portálu Startitup, ktorý informoval o nedávnej masovej streľbe na jednej zo škôl v americkom Texase. Práve s ohľadom na tieto skutočnosti za veľkou mlákou sa polícia rozhodla okamžite konať a netrvalo dlho, tínedžerke klopali na dvere ľudia z kriminálu.
Namiesto príprav na maturitu naťahovačky s políciou
„Maturantka sa práve pripravovala v akademickom týždni na maturity,“ uvádza na svojom facebookovom profile Polícia Slovenskej republiky. „Po posúdení obsahu a analýze Odboru počítačovej kriminality Národnej centrály osobitných druhov kriminality PPZ sa prípadu ujali trnavskí krajskí kriminalisti.“ Nečakaná návšteva nezaskočila len študentku, v šoku ostali aj jej rodičia.
„Operatívna hliadka zabúchala na dvere domu v malej obci, blízko pri Trnave. Nielen dievčina, ale aj rodičia boli našou návštevou zaskočení. Mladé dievča sa ku statusu priznalo a policajtom pri previerke povedala, že bola nahnevaná a celý status bol iba vtip. Práve v pondelok má totiž na tejto strednej škole v Piešťanoch maturovať.“
„Policajti ju upozornili, že takéto informácie a jej konanie môže byť vyhodnotené ako trestný čin. Na nevhodné správanie sme upozornili aj školu, v ktorej stredoškoláčka najbližší pondelok maturuje,“ informuje polícia. „Upozorňujeme tínedžerov, že aj oni ako užívatelia sociálnych sietí sú trestnoprávne zodpovední za to, čo zverejňujú a aj keď ide o virtuálny svet.“
Šírenie poplašnej správy je trestný čin
Polícia apeluje na to, že šírenie dezinformácií môže vyvolať verejnú paniku a dôrazne žiada ľudí, aby sa vymýšľaniu hoaxov vyvarovali. „Ak polícia vyhodnotí zverejnenie vymysleného príbehu vydávaného za skutočný ako ohrozujúcu správu, môže podľa trestného zákona situáciu klasifikovať ako šírenie poplašnej správy, a osobe môže hroziť strata slobody až na dva roky. Polícia rieši každý takýto prípad protiprávneho konania bez ohľadu na to, či k nemu dochádza v reálnom alebo virtuálnom svete.“