Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.6.2023
sk
Xénia
, Oxana
cz
Jarmil
Premium odznak
Zdroj: ©Shutterstock

Slovenská učiteľka o stáži vo Fínsku: Zakázali mi robiť si domácu prípravu, žiaci nám tykajú

Aké ponaučenia by si Slovensko mohlo zobrať zo skvelo fungujúceho fínskeho systému?

Je všeobecne známe, že fínsky školský systém patrí k tým najlepším na svete. V medzinárodných porovnávaniach fínski žiaci prekonávajú väčšinu svojich rovesníkov z iných štátov. Ako to robia?

Niekomu to bude pripadať paradoxné, ale fínske školy žiakov nijako netlačia k drveniu sa obrovského kvanta poznatkov. Naopak, dôraz kladú na praktické zručnosti. Pred súťaživosťou uprednostňujú spoluprácu. Učiteľ patrí k najrešpektovanejším a najoceňovanejším povolaniam. Domácich úloh je minimum.

To sú veci, ktoré sa človek bežne dočíta na internete. Nám sa však naskytla jedinečná príležitosť nazrieť priamo do vnútra fínskych škôl a porovnať ich s tými slovenskými. Mladá slovenská učiteľka Radka práve stážuje vo fínskej škole a rozhodla sa podeliť sa s nami o svoje postrehy a skúsenosti.

Ďaleký sever bol pre ňu ľahkou voľbou, vo Fínsku totiž strávila tri týždne už v roku 2021. Čiastočná znalosť jazyka, nadobudnutí priatelia a sympatie voči tejto krajine boli dôvodom, prečo sa Radka do Fínska vrátila aj po ukončení štúdia. Už niekoľko mesiacov pracuje ako asistentka učiteľa angličtiny v základnej škole neďaleko Oulu.

Čím je štruktúra dňa vo fínskej školy odlišná od tej na Slovensku? Preberá sa učivo podľa predmetov alebo podľa tematických okruhov?

V mojej škole deň začína o 8:45 hod., nie je to ale pravidlo. Vo väčšine škôl deň začína o 8:00 hod., my sa však nachádzame ďalej od centra mesta, sme v dedinke pričlenenej k Oulu. Kvôli tomu, že veľa žiakov cestuje, začiatok dňa je o niečo posunutý. Ak ste v škole do konca poslednej hodiny, teda ôsmej, ste tam do 16:00 hod.

Vyučovacie hodiny trvajú 45 minút ako na Slovensku, ale časté sú tu dvojhodinovky bez prestávky alebo s ňou, prípadne trojhodinovky, napríklad pri predmete ako kotitalous, čo sa do slovenčiny prekladá ako domácnosť. Je to predmet, na ktorom sa učíte o potravinách, nutričných hodnotách, samozrejme, učíte sa variť, upratovať, prať a podobne. Na týchto hodinách sa toho deje veľa, preto je potrebné, aby vyučovanie trvalo dlhšie, napríklad tri po sebe idúce hodiny.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje