Doba sa mení, a spolu s ňou aj vzťahy. Zatiaľ čo kedysi človek dostal partnera „na prídel“ a musel s ním zostarnúť, aj keď bol proti, dnešný svet je omnoho benevolentnejší. Vzťahové modely už dávno nie sú také jednoznačné a striktné, ako to bolo v minulosti. Otvorené vzťahy či polygamia čoraz väčšmi naberajú na popularite, preto je namieste otázka: Budú čoskoro monogamné páry ohrozeným druhom?
Keďže sami sme na túto problematiku krátki, obrátili sme sa na slovenskú odborníčku na vzťahy doktorku Zuzanu Lipovú. Tá nám objasnila, či sme z evolučného hľadiska viac naklonení monogamii alebo polygamii, a vysvetlila, prečo takýto typ vzťahu nemusí byť dobrou voľbou pre každého. Poď si spolu s nami prečítať jej slová.
Z evolučného hľadiska, k čomu inklinujú ľudia viac – k monogamii alebo polygamii?
Naša biologická výbava v sebe nesie potenciál pre oboje. Náš mozog sa v priebehu evolúcie vyvinul tak, aby zabezpečil odovzdávanie genetickej informácie – u mužov diverzifikáciou (viac partneriek), u žien selektívnosťou (výber partnera s najlepšími predpokladmi). Preto máme v sebe zakódované aj impulzy na neveru, aj túžbu po stabilite a bezpečí, ktoré prináša monogamný vzťah.

Zuzana Lipová, M.D., MSc.
Je certifikovaná koučka a mama 11-ročnej dcérky. Vyštudovala všeobecné lekárstvo a psychotraumatológiu. Absolvovala 2-ročný terapeutický výcvik v rodinnej terapii a terapii vzťahových väzieb. Vedie vzdelávaciu online platformu Svet randenia a pre ženy, ktoré sa chcú lepšie zorientovať v mužskom myslení, napísala príručku Zisti, o čo mu ide.
Fungujeme na tzv. dopamínovom systéme. Vyhľadávame odmeny a vzrušenia, ktoré u nás vzbudzujú túžbu po novote a nových zážitkoch. To súvisí s tendenciou k polygamii. Na druhej strane však máme aj hormóny ako oxytocín a vazopresín, ktoré sa spájajú s dlhodobou väzbou a pripútaním, a teda monogamiou.
Dá sa teda povedať, že evolúcia nám nedala len jeden smer. Máme v sebe potenciál pre viaceré vzťahové nastavenia. A to, ku ktorému inklinujeme, ovplyvňuje od kultúry až po naše hodnoty a traumy úplne všetko.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Nevera a druhá šanca. Pre niektoré páry môže byť nevera novým začiatkom, hovorí slovenská vzťahová odborníčka
- Slovenská expertka o vzťahoch na pracovisku: Daň za nezáväzný s*x s kolegom je príliš vysoká
- Slovenská odborníčka rozoberá žiarlivosť vo vzťahu: Je to len emócia. Nie je zdravá, no je prirodzená

Je podľa vás monogamia len spoločenský konštrukt, alebo sme jednoducho monogamne „naprogramovaní“ a bodka?
Z neurobiologického hľadiska máme v mozgu okruhy, ktoré podporujú dlhodobé pripútanie k jednému partnerovi, ale aj systémy vyhľadávania novoty a odmeny, ktoré môžu viesť k túžbe po variabilite, flirtovaní. Tieto mechanizmy naznačujú, že pre nás môžu byť prirodzené monogamné vzťahy aj polygamné vzťahy.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Emefka PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.V článku sa po odomknutí dozvieš
- Či polygamia môže byť riešením na problémy v monogamnom vzťahu
- Či bude v budúcnosti polygamia rozšírenejšia než monogamia
- Či môže polygamný vzťah fungovať aj dlhodobo a bez žiarlivosti
- Či je polygamia vhodná len pre určitý druh osobností
- Či je fyzicky možné romanticky milovať viac ako jedného človeka naraz
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity