Chcem zlého chlapca, ktorý bude dobrý len ku mne, hovorí si každá druhá a namiesto toho „nafasuje“ experta, ktorý ju emocionálne vycucia ako Capri-Sun. Potom zronene sedí na gauči a s pohárom vína v ruke premýšľa, prečo to zase dopadlo tak ako s tým predtým. A tým predtým. A tým ešte predtým.
Pravdou je, že hoci každá z nás túži po láske ako z amerického filmu, v reálnom živote nás skrátka lákajú muži, ktorí nám ju nie sú schopní poskytnúť. Prečo to tak je? S touto otázkou sme sa obrátili na slovenskú vzťahovú expertku doktorku Zuzanu Lipovú. V nasledujúcom rozhovore nám prezradila, ako sa vymotať z cyklu toxických vzťahov a preorientovať sa na mužov, ktorí do nášho života prinesú prevažne to pekné.
Prečo ženy často inklinujú k mužom, ktorí sa k nim nesprávajú pekne?
Môže za tým byť viacero faktorov, preto spomeniem tie najčastejšie. Povestní bad boys zvyknú mať vysoké sebavedomie, sú rozhodnejší, vedia viesť a udať smer, a to ženy vnímajú ako lákavé atribúty.
Niekedy to majú na svedomí skúsenosti z detstva vo forme prílišnej zodpovednosti napr. za súrodencov (kvôli pracovnému vyťaženiu či zdravotnému stavu rodiča). Museli sa už od detstva starať, obetúvať svoje potreby pre blízkych a vybudovali si tzv. záchranársky syndróm, ktorý ich doslova núti hľadať „pokazených“ partnerov, ktorých môžu zachrániť alebo „opraviť“.
Zuzana Lipová, M.D., MSc.
Je certifikovaná koučka a mama 11-ročnej dcérky. Vyštudovala všeobecné lekárstvo a psychotraumatológiu. Absolvovala 2-ročný terapeutický výcvik v rodinnej terapii a terapii vzťahových väzieb. Vedie vzdelávaciu online platformu Svet randenia a pre ženy, ktoré sa chcú lepšie zorientovať v mužskom myslení, napísala príručku Zisti, o čo mu ide.
Inokedy je to len preto, že inú formu vzťahu či lásky nepoznajú. Možno ich v detstve nikto nepočúval, nekládol dôraz na to, na čom im záleží. Náš mozog nám pri situáciách, ktoré pozná z minulosti, signalizuje: Aha, toto poznáš. Toto je okej. V takom prípade môže žena zacítiť iskru aj pri hrubom egoistickom narcistovi. Mozgu je to totiž známe, známe znamená bezpečné a bezpečné znamená prežitie. No neznamená to spokojnosť a pekný vzťah.
Sú tzv. daddy issues skutočné? T. j. má náš výber partnera niečo spoločné s tým, ako sa k nám správal náš otec/rodičia?
Do veľkej miery áno. V psychológii sa skôr využíva pojem vzťahová väzba – teda prvá vzťahová väzba, ktorú si človek utvorí ešte ako dieťa a slúži mu ako predloha do budúcnosti. Vzťahuje sa ale primárne na matku. Ak mama reaguje na emocionálne potreby dieťaťa primerane, to si utvorí bezpečnú väzbu a neskôr vie dať partnerovi blízkosť aj určitú voľnosť zároveň.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
Ak matka nereaguje adekvátne, môže sa utvoriť nejaká z neistých typov väzieb. Pri chladnejšej mame to môže byť vyhýbavá väzba, ktorá sa neskôr v partnerstve pretaví do strachu zo záväzkov. Pri mame, ktorá je nepredvídateľná, si môžete utvoriť úzkostnú väzbu, pre ktorú je charakteristickým strach z opustenia, prílišná žiarlivosť či neustále dožadovanie sa pozornosti.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako sa dá odnaučiť to, keď sa zamilovávame do nesprávnych mužov
- Čo by mali robiť ženy, ktoré sa opakovane zasekávajú v toxických vzťahoch
- Ako sa dá odhaliť „zlý chlapec“ na prvý pohľad
- Či je možné „zlého chlapca“ zmeniť na použiteľného partnera
- Čo robiť, ak nás vzťah úplne vysal, a ako opäť nájsť sebavedomie
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom