Festivaly, výlety do prírody či nečakané zdržanie na letisku – to všetko sú situácie, v ktorých môže zubná kefka ostať mimo náš dosah. Možno si si ju zabudol alebo sa k nej nemáš ako dostať. Aj keď sa dá hygienická výbava často dokúpiť, niekedy jednoducho nemáme tú možnosť. V takých prípadoch prichádza na rad improvizácia. Ako si čo najlepšie poradiť, keď si nemôžeme vyčistiť zuby tradičným spôsobom?
Voda, soľ, jablko – provizórni pomocníci
Zubná kefka je podľa slovenskej zubárky Adriany Ryzekovej „nenahraditeľná pomôcka na vyčistenie si zubov od povlaku“. Ak ju však práve nemáme poruke, existujú jednoduché alternatívy, ktoré dokážu aspoň dočasne pomôcť.
„Najjednoduchší je intenzívny výplach úst čistou vodou. Ak do vody pridáte soľ, ešte lepšie. Vznikne hypertonický roztok, ktorý ma schopnosť vysušiť bakteriálne bunky a má aj mierne dezinfekčné účinky,“ vysvetľuje zubárka.
Skvelým pomocníkom sú aj žuvačky bez cukru, ideálne s obsahom xylitolu. „Kazotvorné baktérie ho skonzumujú, no nevedia ho metabolizovať, a tým pádom nevytvoria kyseliny, ktoré sú zodpovedné za demineralizáciu zubov“ uviedla Ryzeková.
V úplne núdzovej situácii môže pomôcť aj zahryznutie do obyčajného jablka, jeho pevná štruktúra totiž mechanicky stiera povlak zo zubov. Nezabudni si však po ňom ústa dobre vypláchnuť, aby sa pH čo najskôr normalizovalo.

Máš kefku, ale nie podmienky? Stačí voda a technika
Ak zubnú kefku predsa len máš, no nemáš prístup k zubnej paste alebo umývadlu, netreba panikáriť. „Na vyčistenie zubov naozaj stačí len kefka. Nepotrebujete zubnú pastu,“ ubezpečuje zubárka. Odporúča jednoducho naliať na kefku trochu čistej vody z fľaše a čistiť si zuby aspoň dve minúty.
„Nebudete mať síce pocit sviežosti v ústach, ale ak to robíte technicky správne, zuby budete mať vyčistené,“ dodáva.
Umývanie zubov prstom? Áno, ale s výhradami
Niektorí ľudia v krajnej situácii siahnu po tube pasty a prstom si prejdú po zuboch. Má to podľa odborníčky zmysel?
„Je to lepšie než neurobiť nič,“ hovorí. Pokiaľ zubná pasta obsahuje fluorid, môže aspoň dočasne posilniť sklovinu a znížiť množstvo baktérií. Napriek tomu varuje: „Prstom nedokážete rozrušiť zubný povlak, na to treba štetiny.“ Navyše, ak si ruky predtým dôkladne neumyješ, môžeš si podľa zubárky do úst zaviesť ďalšie škodlivé baktérie.

Vynechanie ústnej hygieny jednu noc: Nič sa nedeje, no nemôže to byť zvyk
Na festivaloch či v prírode väčšina ľudí nesiaha po kompletnom arzenáli dentálnych pomôcok. No je to problém? „V dnešnej dobe sa dajú zohnať kompaktné cestovné sety, ktoré sa zmestia aj do malej kabelky a obsahujú všetko potrebné. Takže táto výhovorka u mňa veľmi neobstojí,“ uviedla.
Na druhej strane však upozorňuje, že zubný kaz nevznikne zo dňa na deň. „Až po 24 hodinách je zubný povlak natoľko vyzretý a agresívny, že vytvorí dlhodobo nízke pH, ktoré demineralizuje sklovinu. Zubný kaz nie je výsledok toho, že si si raz večer zabudol umyť zuby, ale dlhodobo nezvládnutej hygieny,“ vysvetlila zubárka.
Nie vždy máme ideálne podmienky, no ako ukazuje zubárka Ryzeková, hygienu ústnej dutiny netreba ignorovať ani v krízových situáciách. Či už si pomôžeš slanou vodou, žuvačkou alebo jablkom, dôležité je nezanedbať ústnu hygienu úplne – a keď to ide, vrátiť sa čo najskôr k správnym návykom.