Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 19.7.2024
sk
Dušana
, Šarlota
cz
Čeněk

Slovenské cesty budú bezpečnejšie. V autách bude „čierna skrinka“, toto bude zaznamenávať

K údajom sa len tak nedostaneš.


Bezpečnosť na cestách je prvoradá. Práve preto bude v nových autách takzvaná „čierna skrinka“, ktorú od výrobcov vyžaduje Európska únia, informuje portál Autobild. Čo všetko bude o vozidle počas jazdy zaznamenávať?

Mnohí ju poznajú ako „čiernu skrinku“, no v skutočnosti sa volá zapisovač údajov o nehode, v anglickom znení Event Data Recorder (EDR). Tento systém zaznamenáva veľké množstvo údajov, sú medzi nimi napríklad aj informácie o stave akcelerátora či brzdového pedála.

Nejde o fyzickú skrinku

Sú to práve nové vozidlá, ktoré budú mať tento systém nainštalovaný. Dopomôcť by mal k objasňovaniu dopravných nehôd, pričom nejde o žiadnu fyzickú súčiastku, ale o softvérovú funkciu. Ten zbiera povinné údaje, ktoré sa ukladajú do pamäti riadiacej jednotky airbagu.

Diaľničné známky čakajú zmeny

Mohlo by ťa zaujímať:

Slováci sa môžu radovať. Diaľničné známky čakajú zásadné zmeny

Dáta sa zaznamenávajú priebežne, pričom ak nedôjde k nehode, tak sa zaznamenávajú nové a prepisujú tie staré. Akonáhle dôjde ku kolízii, tak systém uloží údaje, ktoré boli získané päť sekúnd pred a maximálne päť sekúnd po náraze. Tieto dáta sa uložia natrvalo a nedajú sa upravovať, vymazať či spätne prepísať.

Tieto údaje bude zbierať, avšak nedostaneš sa k nim

EDR bude zaznamenávať vyše tisíc rôznych údajov vrátane zmeny rýchlosti, aktivačné časy zádržných systémov, obsadenie sedadiel a ďalšie. Dôležité je podotknúť aj to, že zaznamenávať sa bude aj rýchlosť auta pred nárazom, stav plynového a brzdového pedálu či informácie o stave ABS, ESP a otáčok motora.

K údajom sa nedostane nikto – ani majiteľ, ani technik. Jediný spôsob, ktorým sa k nim dá dostať, je cez špeciálny nástroj s licenciou, a to iba v prípade riešenia dopravnej nehody. Prístup bude mať polícia či súdni znalci.

Shutterstock

Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.