Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 13.6.2024
sk
Anton
cz
Antonín
, Antonin

Slovenské domácnosti možno výrazne ušetria. Veľká zmena pri vyúčtovaní nákladov

Mnohí sa iste potešia.


Čakajú nás ďalšie veľké úpravy v rámci nákladov na bývanie. Opäť by sa mal meniť spôsob vyúčtovania nákladov za teplo, nahradiť má zavedenie minuloročnej úpravy, informuje RTVS. Dôvodom na zmenu je vraj veľká kritika, a to vrátane tej zo strany energetickej ombudsmanky.

Malo ísť o riešenie, no vznikli skôr problémy. V roku 2023 sa zaviedol nový systém vyúčtovania nákladov za teplo, ktorý spôsobil to, že ľudia, ktorí šetrili, zaplatili v konečnom dôsledku ešte viac, ako tí, ktorí vypeckovali kúrenie na maximum.

„Dôsledkom vyhlášky je, že byty, ktoré majú nízku spotrebu, kde domácnosti viac šetria, zaplatia viac ako v minulosti, a byty, ktoré sú možno aj prekúrené, zaplatia relatívne menej. Pretože základná zložka sa rozpočítava pre všetky byty rovnako podľa podlahovej plochy,“ vysvetlil analytik portálu Energie-portal.sk Radovan Potočár.

Výšky dôchodkov sa budú meniť

Mohlo by ťa zaujímať:

Výšky dôchodkov sa budú výrazne meniť. Slováci si poriadne prilepšia

Je to drahé, neoplatí sa to

V niektorých bytových domoch tvorí poplatok za podlahovú plochu až 80 percent celkových nákladov na teplo. Odborníci preto hovoria o tom, či majú merače tepla vôbec stále zmysel. Ich inštalácia je totižto finančne náročná, bavíme sa o stovkách eur, v závislosti od počtu miestností v byte, pričom prevádzkové náklady sú taktiež v desiatkach.

„Je to príliš drahé na ten výsledok, ktorý dosiahneme. Podľa toho vlastne rozdelíme iba 20 percent nákladov na prevádzku tepelného zdroja,“ tvrdí Miroslav Takáč zo Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku.

S touto témou je spojených viacero problémov. A to najmä v prípade bytov, ktoré majú vlastné zdroje tepla, ako sú tepelné čerpadlo či plynový kotol. „Títo ľudia sú potrestaní za to, že si urobili svoje kúrenie, a teraz im navyšujú náklady. Čiže oni sa rozhodli, že podajú návrh na neodkladné opatrenie, na súlad vyhlášky so zákonom s tým, aby bola pozastavená jej účinnosť, aby sa to takto už nerobilo,“ hovorí podpredseda Asociácie na podporu obnoviteľných zdrojov energie František Bednár.

Shutterstock

Ide o obmedzovanie vlastníkov bytov, ktorí fungujú nezávisle. „Hrubo porušuje tých vlastníkov bytov, ktorí sa už v minulosti odpojili od centrálneho vykurovania alebo spoločného vykurovania. Títo by mali podľa tejto novej vyhlášky ešte raz zaplatiť za kúrenie, čo je absurdné,“ upozornila energetická ombudsmanka Monika Jankovičová.

Prídu zmeny

K téme sa vyjadrila aj ministerka hospodárstva Denis Saková. Tá priznala, že súčasný systém, ktorý zaviedla ešte predošlá vláda, nie je ideálny. Tento rok by sa mali počítať náklady na základe nového systému. Prvé rokovania so správcami bytov by mali začať už v pondelok 3. 6.

„Všetky nejasnosti a nespravodlivosti, ktoré nastali, určite už na rok 2024 by sme chceli, aby boli rozpočítané tak, že všetci budú spokojní. To znamená, že tí, čo šetria, ušetria, a tí, čo šetriť nebudú, naopak, neušetria,“ vysvetlila Saková.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.