Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Slovenské hory si počas uplynulej zimnej sezóny vyžiadali dvadsať obetí

Horskí záchranári zasahovali počas zimy takmer dvetisíckrát, najviac pomáhali Slovákom.


Počas uplynulej zimnej sezóny zahynulo v slovenských horách dvadsať ľudí. V deviatich prípadoch išlo o pády horolezcov a turistov, traja zahynuli v lavíne.

Vyplýva to z bilancie zásahov Horskej záchrannej služby (HZS). Počas zimy absolvovali horskí záchranári vo všetkých strediskách dokopy 1 946 zásahov. Najviac potrebovali pomoc Slováci, a to v 1 194 prípadoch, nasledovali Poliaci, Maďari a Česi, celkovo išlo o tridsať rôznych národností. Väčšinu zranení tvorili stredne ťažké prípady s počtom 940, ľahkých bolo 613.

Podľa Horskej záchrannej služby bola sezóna značne ovplyvnená opatreniami proti šíreniu ochorenia COVID-19, no na rozdiel od predchádzajúcej sezóny boli lyžiarske strediská otvorené. „Množstvo ľudí, ktorí minulý rok nemohli využiť služby lanoviek a vlekov, sa do lyžiarskych stredísk túto sezónu vrátilo. Porovnanie dvoch predchádzajúcich sezón neodráža skutočnosť, ale štatistika tohtoročnej sezóny sa priblížila k roku 2019,“ uviedli horskí záchranári. Počas uplynulej zimy vzrástol aj počet lavínových nešťastí, HZS eviduje v tejto súvislosti 28 strhnutých, z toho osem zranených.

Shutterstock

Operačné stredisko tiesňového volania HZS prijalo v zime 1 019 volaní. „Len za 28 dní v mesiaci február, počas ktorého ich bolo 335, to vychádza na takmer dvanásť prijatých tiesňových volaní každý deň,“ skonštatovala HZS. Celkovo najviac zásahov priniesol ôsmy februárový týždeň, medzi 21. až 27. februárom, keď vrcholili jarné prázdniny.

Horskí záchranári pripomínajú, že vo vysokohorských polohách ešte stále pretrvávajú zimné podmienky. Na otvorených turistických chodníkoch od nadmorskej výšky približne 1 700 metrov nad morom sa stále nachádza súvislá snehová pokrývka. Vo Vysokých Tatrách platí do 15. júna sezónna uzávera turistických chodníkov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť