Na Slovensku nájdeš mnohé pútnické miesta, ktoré ťa neohúria len svojou krásou, ale prinesú aj vnútorný pokoj. Ich duchovný význam je to, čo ich robí výnimočnými. Mnohé z nich už stáročia slúžia ako miesta pokoja a útočisko pre pútnikov hľadajúcich útechu či odpovede na životné otázky.
Púte sú hlboko zakorenené v histórii ľudstva. Ľudia sa od nepamäti vydávali na cesty s vierou, že nájdu lepší život. Už starovekí filozofi chápali putovanie ako symbol duchovného rastu – cestu, ktorá človeka vytrhne z každodennosti a prenesie ho do vyšších, spirituálnych sfér. Pútnici kráčali mesiace, modlili sa, verili a napokon dorazili do cieľa svojej duchovnej cesty.
Púť bola odjakživa symbolom náročnej cesty, fyzickej aj emocionálnej. Pre pútnikov znamenala ochotu priniesť obetu, prežiť osobné pokánie a odriekanie. Po príchode do cieľa prosili o milosť, zdravie a požehnanie pre seba i svojich blízkych. Takéto miesta nájdeme po celom svete, vrátane mnohých výnimočných lokalít na Slovensku.
Kohútovo
Len kúsok od Novej Bane leží pôsobivé mariánske pútnické miesto Kohútovo, ktorého príbeh začal nečakaným objavením prameňa počas veľkého sucha. Podľa miestnej kroniky vodu našli ovce istého tesára, keď kopali jamku do vyschnutej zeme. Správa o zázračnej vode, ktorá údajne liečila chorých, sa rýchlo rozšírila po celom okolí.
Tieto udalosti neunikli pozornosti biskupa Štefana Moysesa, ktorý nechal prípad dôkladne preskúmať. Po vypočutí svedectiev dvanástich ľudí, opisujúcich uzdravenia a zázraky, bola miestna socha Panny Márie oficiálne uznaná za zázračnú. Následne tu vyrástla krásna neogotická kaplnka zasvätená práve Panne Márii.
Dnes Kohútovo predstavuje pokojnú oázu, kam prichádzajú pútnici hľadajúci duchovný pokoj nielen počas hlavných pútí – v nedeľu po 24. máji a 8. septembri –, ale aj počas celého roka.
Vedel si, že…? V blízkosti kaplnky v Kohútove nájdeš aj obľúbenú rozhľadňu Háj. Dovedie ťa k nej 6-kilometrový náučný chodník Zvonička.
Mariánska hora
Mariánska hora nad Levočou patrí k najstarším a najvýznamnejším pútnickým miestam Európy. Napriek tomu, že nie sú zaznamenané zázraky, každoročne pritiahne desaťtisíce ľudí. Duchovným srdcom miesta je Bazilika Navštívenia Panny Márie, v ktorej sa nachádza vzácna socha Panny Márie. Vrcholom pútnickej sezóny je začiatok júla, kedy na Mariánsku horu prichádzajú pútnici zo všetkých kútov Slovenska i zahraničia. Miesto navštívil aj samotný pápež Ján Pavol II.

Báč
Kostol svätého Antona Paduánskeho v Báči preslávil vzácny obraz Panny Márie. Kostolu ho venoval muž menom Martin Liszkay, ktorý sa predtým zázračne uzdravil z vážnej choroby. V roku 1715 obraz podľa viacerých svedectiev – rehoľníkov aj obyčajných veriacich – niekoľkokrát ronil krvavé slzy. Udalosť dokonca preverila aj komisia ostrihomského arcibiskupa, a obraz potom verejne vystavili k úcte.
Dnes patrí toto miesto medzi vyhľadávané ciele pútnikov, ktorí sem prichádzajú celoročne. Najväčšie púte sa však konajú v dňoch sviatkov sv. Antona Paduánskeho (13. júna) a Narodenia Panny Márie (8. septembra).
Lurdy na Kysuciach
Na vrchu Živčáková na Kysuciach sa nachádza slovenské „Lurdy“. Miesto sa preslávilo údajným zjavením Panny Márie z roku 1958. Mária sa vraj zjavila miestnemu horárovi Matúšovi Lašutovi a ukázala mu mapu sveta s textom k siedmim výjavom. Keď si Matúš text prečítal, údajne sa mu zjavil Ježiš, od ktorého smerovali tri lúče. Jeden lúč zasiahol horára, ten spadol na zem, a takto sa začal neobyčajný príbeh Živčákovej.
Hoci oficiálne nie je potvrdené, či sa zjavenie naozaj odohralo, pramene vyvierajúce na Živčákovej majú podľa viacerých ľudí zázračné liečivé účinky. Miesto sa rýchlo stalo významným pútnickým bodom a dodnes sem prichádzajú ľudia hľadajúci pomoc, útechu či uzdravenie.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane