Marianka
Marianka patrí medzi najstaršie pútnické miesta na Slovensku a už po stáročia sem prichádzajú tisícky veriacich. Ich púte sprevádzajú modlitby, spevy a hlboké duchovné zamyslenia. Miesto je známe vďaka legende o zbojníkovi, ktorému sa vo sne zjavila Panna Mária. V sne mu ukázala miesto, kde mal vykopať prameň, v ktorom potom vykúpal svoje ťažko choré deti. Pri kopaní našiel nielen prameň, ale aj sochu Madony. Deti sa zázračne uzdravili a tento príbeh rýchlo prilákal množstvo pútnikov, vrátane panovníka Ľudovíta I. Veľkého, ktorý inicioval výstavbu miestneho kláštora.
Marianka je dnes jedným z najobľúbenejších pútnických miest Slovenska. Dominantou Mariánskeho údolia je gotický Kostol narodenia Panny Márie z roku 1377. Počas rokov prešlo miesto viacerými úpravami a rozšíreniami, pribudli nové kaplnky, Lurdská jaskyňa a krížová cesta. Mariánska cesta, ktorá vedie k zázračnému prameňu, je vyhľadávaná predovšetkým 8. septembra, počas sviatku Narodenia Panny Márie.
Vedel si, že…? V Bratislavskom kraji existujú aj ďalšie zaujímavé pútnické lokality. V Dúbravke stojí Lurdská jaskyňa, kde sa podľa tradície Panna Mária zjavila pastierovi. K obľúbeným miestam patrí aj Slovenský Grob, Sološnica, nádvorie hradu Červený Kameň či Dunajská Lužná.
Skalka pri Trenčíne
Pútnické miesto Skalka pri Trenčíne je rozdelené na dve časti. Veľká Skalka ukrýva ruiny starobylého benediktínskeho kláštora, ktorý v roku 1224 založil nitriansky biskup Jakub a neskôr bol prestavaný jezuitmi. Malá Skalka je známa kostolom svätého Svorada a svätého Benedikta.
História tohto miesta je spätá s príbehom mnícha Benedikta, ktorý žil ako pustovník. Jeho život tragicky ukončili zbojníci, ktorí ho utopili v rieke Váh. Po roku bolo jeho neporušené telo nájdené na brehu rieky. Dnes sú jeho ostatky uložené v Katedrále sv. Emeráma v Nitre a Skalka pri Trenčíne sa stala významným pútnickým miestom.

Dechtice
Dechtice, situované na úpätí Malých Karpát, sú známe zjavením svätej Kataríny Alexandrijskej. Tá sa podľa tradície zjavovala v dnes už zaniknutom františkánskom kláštore Katarínka, postavenom v roku 1618 na jej počesť. Po dlhých rokoch chátrania ho od roku 1995 obnovujú dobrovoľníci.
Slovenské pútnické miesta každoročne navštívia tisíce ľudí, ktorí sem prichádzajú modliť sa, prosiť o zázrak, alebo len v tichosti premýšľať. Nech už je dôvod ich návštevy akýkoľvek, pútnici tieto miesta opúšťajú s pocitom pokoja a duchovného naplnenia.
Obsah bol spracovaný z podkladov slovander.sk.