Slovenské slová, ktoré vás prekvapia svojím zábavným pôvodom

Keď má slovo fízel bližšie k pasákovi ako policajtovi.

Každé slovo muselo nejak vzniknúť. Niektoré však vznikli na opačnej strane Európy a kým sa k nám dostali, už znamenali niečo celkom iné.

1. Amatér

Slovo, ktoré by sa dalo nahradiť napríklad takým „laik“. Podľa jeho pôvodu by ste ho však pokojne mohli použiť počas nejakej romantickej chvíľky. Bolo totiž prevzaté z francúzskeho priateľ, alebo milovník. Takže smelo skúste nabudúce takto nazvať svojho priateľa po milovaní, určite to ocení.

2. Bifľovať sa

Sloveso „bifľovať sa“ vzniklo z nemeckého byvol, konkrétne to mohlo byť inšpirované výrazom „pracovať ťažko ako byvol“. Síce už sú teraz prázdniny, ale spomeň si na toto počas svojho najbližšieho skúškového, keď budeš „ťažko“ pracovať proti svojej prokrastinácii a ľudia ťa budú napomínať, že nič nerobíš.

3. Bikiny

Názov pre tento typ plaviek vznikol vo Francúzsku a pomenoval ich tak návrhár L. Réard podľa súostrovia zvanom Bikini. Zaujímavé na tomto súostroví je, že na ňom USA vykonávali jadrové skúšky.

4. Buzerovať

Toto sloveso vzniklo z nemeckého „strkať, dotierať“ alebo „obťažovať“. Alebo tiež z výrazu, ktorý znamená „strkať zozadu“. A nie, nemyslia tým to, ty perverzák, že vraj je to len slang z biliardu. Ale byť tebou, dobre zvážim, koho sa nabudúce rozhodneš buzerovať.

https://78.media.tumblr.com/d2a532167d866b2af504b4a0eccca42b/tumblr_n87qt2xput1tbh1dho1_400.gif

5. Dunčo

Zlaté označenie pre chlpatých štvornohých miláčikov vzniklo z názvu rieky Dunaj. Dôvodom na to bola ľudská poverčivosť. O vode sa totiž vtedy zvyklo hovoriť, že má ochrannú moc – takže ak napríklad nechcete, aby vás navštívili zlodeji, nazvite nejakého člena rodiny Dunčo.

6. Fízel

Slovo, ktoré pravdepodobne bežne používaš a niekde v zadu v hlave tušíš, že je prebraté z nemčiny. Čo je pravda, ale nezvyklo označovať policajta, ale „pasáka prostitútok“, prípadne s ním môže súvisieť slovo Fisel, čo v preklade znamená „penis“. V Česku však jeho význam zľahka pozmenili a začali ním označovať toho „kto dohliada“. Zjavne z toho, ako si pasáci vážia a strážia svoje ovečky.

7. Fetiš

Krásne slovko, za ktorým sa dokáže skrývať naozaj všeličo. Aj Portugalci v tom mali jasno a označovali tým veci vo význame čara, či „čarovného prostriedku“. (To je keď ľudia pozerajú porno ladené do sveta Harryho Pottera, či?)

https://i2.wp.com/www.tor.com/wp-content/uploads/2014/12/snape-body.gif?fit=500%2C%209999&crop=0%2C0%2C100%2C208px

8. Kancelária

Slovíčko pre všetkých, ktorí toto čítajú v práci. Cítite sa tam ako vo väzení? Môže to byť aj tým, že toto slovo pochádza z latinského výrazu pre závory, či mreže.

9. Fetovať

Trošku mätúce slovo, ktoré pochádza z českého slova „fet“. Údajne vzniklo v Brne – neznamenalo vtedy však drogy, ale alkohol. Vzniknúť malo z nemeckého výrazu „Fett“ znamenajúce masť. Takže ak ste sa niekedy v poslednej dobe poriadne „namazali“, teraz už viete prečo.

10. Sliepka

Označenie tohto zvieratka má vraj pôvod v slove „slepý“. Sliepky totiž zjavne v očiach nemajú svetlocitlivé červené farbivo rodopsín a za tmy nevidia.

11. Sranda

A malá sranda na koniec, opäť pochádzajúca od našich bratov Čechov. Že vraj bola sranda pôvodne vulgárna obdoba slova „srať“.  Srandy kopec.

https://thumbs.gfycat.com/AnnualWavyHoneycreeper-max-1mb.gif

Zdroj: Stručný etymologický slovník slovenčiny
Titulná fotka: autor

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
11
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
13 detailov z Disney rozprávok, ktoré sa vám budú zdať zábavné a divné zároveň

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME