Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

Slovenské vodičáky čaká veľká zmena. Ich platnosť bude rôzna, to však nie je všetko

Posvietia si najmä na nových vodičov.


Pravidlá pre vstup na cesty sa budú opäť meniť. Nových vodičov čakajú výrazne vyššie nároky. Ako informuje web Pluska, po novom sa budú musieť záujemcovia o vodičský preukaz pripravovať oveľa lepšie, čakať by ich mali viaceré novinky.

Poslanci Európskeho parlamentu sa na konci februára zhodli, že na cesty by mali pribúdať noví vodiči s dostatočnou pripravenosťou. Od vodičov očakávajú, že si budú uvedomovať všetkých účastníkov premávky vrátane tých najzraniteľnejších, ako sú chodci, deti, cyklisti či kolobežkári. V dôsledku toho ich čakajú nové požiadavky.

Novinkou by mala byť napríklad taká jazda v snehu a klzkých podmienkach či bezpečné používanie mobilu počas jazdy. Po novom by sa počas kurzu v autoškolách mali vodiči venovať aj témam, ako sú mŕtve uhly či asistenčné systémy. Chýbať nebude ani to, ako otvárať bezpečne dvere vozidla.

Nová platnosť vodičákov

Podľa nových návrhov by mali mať vodičáky pre osobné autá a motocykle platnosť aspoň 15 rokov, pričom pri nákladných autách či autobusoch by to malo byť 5 rokov. Diskutovalo sa aj o skrátení platnosti vodičských preukazov pre staršie ročníky, avšak to neprešlo. EP chce predísť diskriminácii a poskytnúť možnosť voľného pohybu.

Cena vodičák

Mohlo by ťa zaujímať:

Cena za vodičák je na historickom maxime. Koľko Slováci zaplatia v jednotlivých krajoch?

Vodiči by mali prehodnocovať schopnosť viesť motorové vozidlo pri predlžovaní si oprávnenia na základe vlastného presvedčenia. Avšak krajiny EÚ sa môžu rozhodnúť, či budú vyžadovať lekársku prehliadku, ktorá potvrdí spôsobilosť na ďalšiu jazdu (test zraku či kardiovaskulárneho systému).

Prísnejšie hodnotenie nových vodičov a nový druh vodičáku

Vodiči bez skúseností by mali mať dvojročnú skúšobnú dobu, počas ktorej budú mať určité obmedzenia. Konkrétnymi opatreniami by mala byť nulová tolerancia alkoholu či prísnejšie pokuty za nebezpečnú jazdu.

Shutterstock

18-roční vodiči budú môcť po novom šoférovať aj nákladné auto či autobus, maximálne však do kapacity 16 cestujúcich, pokiaľ majú odbornú spôsobilosť. Dôvodom je nedostatok profesionálnych vodičov. Možnosť viesť osobné či nákladné vozidlá budú mať aj 17-roční vodiči, ak majú so sebou skúseného vodiča.

Zásadnou zmenou, ktorej sa mnohí potešia, bude zavedenie plnohodnotného digitálneho vodičáku, ktorý budeš môcť mať v mobile. Fyzickú verziu tak nebudeš musieť nosiť so sebou, no budeš si musieť dávať pozor, či máš nabitý mobil.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.