Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

Slovenské zdravotníctvo trápi veľký problém. Môžu za to občania, ktorí sa nevedia krotiť

Niekedy ide o chorobu, inokedy o vlastnú nenásytnosť.


Slovenské zdravotníctvo trápia obézni Slováci. Samozrejme, nadváha je v mnohých prípadoch následkom ťažkej choroby. Napriek tomu sa táto problematika týka ešte väčšej skupiny ľudí, ktorí sa doslova „vypapali“ sami.

Pre morbídne obéznych pacientov sú v nemocniciach k dispozícii postele i operačné stoly s vyššou nosnosťou. „Problém môže nastať pri potrebe zobrazovacej diagnostiky, keďže napríklad vyšetrenie magnetickou rezonanciou je limitované šírkou prístroja a pri CT nosnosťou stola,“ povedala pre TASR hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici Ružena Maťašeje.

S obéznymi pacientmi sa podľa nej v nemocnici stretávajú dlhodobo, preto sú na poskytovanie zdravotnej starostlivosti objemným pacientom vybavení. Jednotlivé oddelenia disponujú aj špeciálnymi lôžkami, priblížila Maťašeje s tým, že umožňujú transport po všetkých koridoroch a výťahoch. Operačné sály sú vybavené operačnými stolmi s nosnosťou do 370 kilogramov.

Doplnila, že pokiaľ je obézny pacient pohyblivý, sebestačný a pri vedomí, starostlivosť o neho nepredstavuje až taký problém. Náročnejšia je podľa jej slov starostlivosť o pacienta, ktorý nie je pri vedomí alebo je imobilný.

Na Slovensku sa vyrába jeden z najlepších dezertov na svete. Tie české sú v rebríčku až 4-krát

Mohlo by ťa zaujímať:

Na Slovensku sa vyrába jeden z najlepších dezertov na svete. Tie české sú v rebríčku až 4-krát

Potrebujú asistentov

Nemocnica Agel Košice-Šaca realizuje bariatrické operácie a disponuje dvoma lôžkami s nosnosťou do 285 kilogramov. „Iné špeciálne vybavenie pri týchto pacientoch potrebné nie je,“ doplnila pre TASR Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica patrí. Podľa jej slov je pri preklade, polohovaní či manipulácii pacientov s morbídnou obezitou potrebná asistencia väčšieho počtu personálu ako pri bežných pacientoch.

„Pri extrémne obéznych pacientoch je naozaj potrebné aj špeciálne vybavenie. Drvivá väčšina nášho vybavenia, ako napríklad operačné stoly, transportné vozíky či CT prístroj, sú dimenzované do 160 kilogramov,“ podotkla Pavliková za Fakultnú nemocnicu Agel Skalica. Pri ťažších pacientoch podľa nej hľadajú riešenia v spolupráci s inými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

Slovenské zdravotníctvo trápi veľký problém. Môžu za to občania, ktorí sa nevedia krotiť
Shutterstock

Hovorkyňa Fakultnej nemocnice Nitra Tatiana Kubinec pre TASR priblížila, že sa s morbídne obéznymi pacientami v zdravotníckom zariadení stretávajú výnimočne. „V prípade operačných výkonov disponujeme operačnými stolmi a posteľami s nosnosťou do 400 kilogramov,“ ozrejmila. Manipulácia s nimi je podľa nej náročnejšia a v prípade operačných výkonov sa s pacientom manipuluje minimálne.

„Tak, ako je dovezený a umiestnený na operačnú sálu, v takej polohe sa operačný výkon zrealizuje,“ doplnila. Pri transporte nadrozmerných pacientov pomáhajú aj hasiči. Minulý rok uskutočnili 644 takýchto výjazdov. Pri týchto výjazdoch sa využíva transportná plachta bariatrická s nosnosťou do 400 kilogramov. Manipulácia s nimi je značne náročná a predstavuje riziko aj pre zasahujúcu posádku.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.