Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien (8. marec) myslíme na to, že ženy to nemusia mať vždy ľahké. Ak si žena a hovoríš si, aké sú menštruačné bolesti ťažké, spomeň si na to, že niekde sa ženy majú ešte horšie. A ak si muž, tú svoju ženu si váž.
Hoci sa mnohé slovenské ženy môžu cítiť diskriminované a marginalizované, stále existujú krajiny, kde majú ženy oveľa ťažší život. Krajiny ako Saudská Arábia, Irán, Somálsko či Juhoafrická republika sú iba niektoré z mnohých príkladov krajín, kde majú ženy obmedzené práva a čelia diskriminácii a násiliu.
Saudská Arábia
Saudská Arábia je jednou z krajín, kde majú ženy veľmi obmedzené práva. Nemajú právo na riadenie vozidla, musia nosiť abáju a hlavne nemôžu rozhodovať o svojom živote bez súhlasu muža. V minulosti mnohé ženy dokonca nemohli vycestovať z krajiny bez povolenia mužského príbuzného. Nová legislatíva toto obmedzenie zakázala, no iba pre osoby staršie ako 21 rokov.
Afganistan
Afganistan je ďalšou krajinou, kde sa ženy často stretávajú s diskrimináciou a násilím. Kým po páde talibanského režimu sa situácia pre niektoré ženy zlepšila, stále existuje mnoho oblastí, kde majú ženy obmedzené práva a musia sa riadiť prísne tradičnými spoločenskými normami. Zvykom je u nich to, že sa ženy vydávajú už veľmi mladé, napríklad už vo veku 15 rokov. V školách majú oddelené ženské a mužské triedy.
Pakistan
V Pakistane majú ženy veľmi obmedzené práva, najmä v oblastiach, kde sa dodržiavajú prísne islamské zvyky a tradície. Mnohé ženy sú nútené žiť v patriarchálnych rodinách a nemajú možnosť študovať alebo pracovať mimo domu. Hlavnou hrozbou v Pakistane je ženské násilie. Ženy v Pakistane sú považované za majetok mužov. Často tam dochádza k vraždám, ročne sú tam mužským pohlavím zabité stovky žien.
Jemen
Jemen je jednou z najchudobnejších krajín na svete a ženy tu často trpia násilím, chudobou a nedostatkom príležitostí. Kým sa v poslednej dobe situácia pre niektoré ženy zlepšila, stále existujú oblasti, kde sa dodržiavajú prísne tradičné normy a ženy sú diskriminované. Ženy sú v Jemene majetkom mužov. Až 48 percent z nich sa vydáva pred osemnástymi narodeninami a približne každá štyridsiata zomrie pri pôrode.
Katar
V Katare ženy nemajú právo hlasovať a musia sa riadiť prísne tradičnými spoločenskými normami. V minulosti boli niektoré ženy dokonca nútené nosiť burky a mohli vykonávať len určité práce, ako napríklad ukladanie kníh v knižniciach. Nikdy sa nemôžu stať primárnymi zákonnými zástupcami svojich detí. A to ani v prípade, že sú rozvedené.
Stredoafrická republika
Zneužívanie žien je v Stredoafrickej republike aplikované na všetky vekové kategórie a neexistuje tam pred ním žiadna ochrana. Aj v tejto krajine sa ženy vydávajú už vo veľmi mladom veku, každé štvrté dievča to stihne pred dovŕšením osemnástich rokov. To má dopad aj na ich vzdelanie, keďže chod domácnosti musia ovládať už odmala. Násiliu sa nemôžu vyhnúť kvôli chudobe či práve nedostatku vzdelania.