Utorok 24.5.2022
sk
Ela
, Vanesa
cz
Jana, Vanesa

Slovenskému národnému múzeu sa vlani podarilo zvýšiť príjmy z vlastných zdrojov

Vlastné príjmy SNM stúpli v roku 2021 z 2,8 milióna eur na 3,2 milióna eur.


Slovenskému národnému múzeu (SNM) sa vlani podarilo oproti roku 2020 zvýšiť príjmy z vlastných zdrojov o zhruba 16 percent.

Vyplýva to z verejného odpočtu hospodárenia a činnosti SNM za rok 2021, ktorý predstavilo vedenie na dnešnej tlačovej konferencii. Ako podotkla vedúca Centra múzejnej komunikácie SNM Zuzana Vášáryová, inštitúcia sa na úroveň z predpandemického roku 2019 ešte nedostala. Vlastné príjmy v predpandemickom roku boli vo výške 5,3 milióna eur, pričom o rok neskôr boli vo výške 2,8 milióna eur a v roku 2021 stúpli na 3,2 milióna eur.

TASR

Generálny riaditeľ SNM Branislav Panis poznamenal, že činnosť inštitúcie v roku 2021 bola tak, ako aj v roku 2020, stále vo veľkej miere poznačená pandémiou, ako aj následnými opatreniami. Veľkú časť roka boli totiž expozície a výstavy pre verejnosť zatvorené. SNM však podľa jeho šéfa napriek tomu zaznamenali oproti prvému roku pandémie nárasty v mnohých ďalších parametroch.

„Spomenúť môžem napríklad zvýšenie počtu kultúrno-vzdelávacích podujatí z 1 005 v roku 2020 na 1 396 v roku 2021, zvýšenie počtu zrealizovaných nových výstav z 89 na 102 či mierne navýšenie počtu expozícií zo 62 na 63,“ priblížil a zároveň vyzdvihol, že do múzeí spadajúcim pod SNM sa začali vracať návštevníci. Vlani múzeá SNM evidovali 607-tisíc návštevníkov, pričom v predchádzajúcom roku to bolo 539-tisíc. Panis dúfa, že aktuálny rok 2022 prežijú celý bez lockdownov a že sa postupne začnú v ročných číslach približovať návštevnosti v roku 2019, kedy v múzeách SNM privítali 1,2 milióna návštevníkov.

Počas roku 2021 sa SNM venovalo viacerým investičným akciám. Za najdôležitejšie označila Vášáryová pokračujúcu obnovu Krásnej Hôrky a obnovu Spišského hradu. Koncom minulého roka totiž SNM vyhlásilo verejné obstarávanie na zákazku Obnova hradu Krásna Hôrka a revitalizácia bezprostredného okolia hradu a tiež začalo s rekonštrukciou Spišského hradu, v rámci investičnej akcie pod názvom Rekonštrukcia Spišského hradu, Románsky palác a západné paláce, II. etapa. Tento a budúci rok tak bude pre verejnosť uzavretý Horný hrad Spišského hradu.

SNM sa skladá z 18 špecializovaných múzeí rozmiestnených po celom Slovensku, ktoré majú vo svojich zbierkach takmer 4,2 miliónov zbierkových predmetov. SNM navyše spravuje takmer 500 objektov vrátane dvoch múzeí v prírode.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť