Petr Fiala
Na úmrtie pápeža Františka reagoval aj český premiér Petr Fiala. Podľa Fialu sa František snažil premieňať cirkev tak, aby mohla lepšie plniť svoje poslanie v súčasnej spoločnosti.
„So zármutkom som prijal správu o úmrtí pápeža Františka. Bol to muž hlbokej viery, ktorý sa snažil premieňať cirkev tak, aby mohla lepšie plniť svoje poslanie v súčasnej spoločnosti. Prejavoval veľkú starosť o tých, ktorí trpia akoukoľvek nespravodlivosťou, vyžarovala z neho ľudskosť a pokora,“ uviedol Fiala a dodal, že s vďačnosťou spomína na osobné stretnutie s pápežom.
Emmanuel Macron
„Pápež František si prial, aby cirkev prinášala radosť a nádej tým najchudobnejším. Aby spájala ľudí. Nech táto nádej neprestáva ožívať ani po jeho odchode,“ napísal na sociálnej sieti francúzsky prezident Emmanuel Macron a spolu so svojou manželkou posiela do sveta úprimnú sústrasť.
Ursula von der Leyen
„Dnes celý svet smúti nad stratou pápeža Františka. Inšpiroval milióny ľudí, ďaleko za hranicami Katolíckej cirkvi, svojou pokorou a úprimnou láskou k chudobným. V myšlienkach som s každým, kto prežíva túto hlbokú stratu. Nech nachádzame útechu v predstave, že odkaz pápeža Františka nás bude naďalej viesť k spravodlivejšiemu, mierumilovnejšiemu a súcitnejšiemu svetu,“ reagovala na úmrtie pápeža aj šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyen.
Donald Tusk
„Pápež František zomrel. Bol to dobrý, láskavý a citlivý človek. Nech odpočíva v pokoji,“ uviedol na Facebooku poľský premiér Donald Tusk.
Reakcie ďalších svetových lídrov
Predsedníčka EP Roberta Metsolová označila Františka za „ľudového pápeža“ a uviedla, že jeho „nákazlivý úsmev si získal srdcia miliónov ľudí na celom svete“. Talianska premiérka Giorgia Meloniová v reakcii na úmrtie pápeža vyhlásila, že „nás opustil skvelý muž“.
„Svetové katolícke spoločenstvo sa lúči s vedúcim predstaviteľom, ktorý rozpoznal naliehavé problémy našich dní a upozorňoval na ne. Svojím triezvym spôsobom života, skutkami služby a súcitu bol pápež František vzorom pre mnohých – katolíkov aj nekatolíkov. Spomíname na neho s veľkou úctou,“ napísal na sieti X holandský premiér Dick Schoof.
Španielsky predseda vlády Pedro Sánchez na svojej sociálnej sieti napísal, že Františkova „angažovanosť za mier, sociálnu spravodlivosť a najzraniteľnejších zanecháva hlboký odkaz“. „Bol som šťastný, že som ho včera videl, hoci bol očividne veľmi chorý,“ uviedol americký viceprezident J.D. Vance, ktorý sa na Veľkonočnú nedeľu nakrátko stretol s pápežom.
Indický premiér Naréndra Módí označil zosnulého pápeža za „maják súcitu“. Smrť Františka je podľa egyptského prezidenta Abdala Fatáha Sisího „hlbokou stratou pre celý svet, pretože bol hlasom mieru, lásky a súcitu“.
Izraelský prezident Jicchak Herzog ocenil zosnulého pápeža ako muža hlbokej viery a bezhraničného súcitu. „Správne videl veľký význam v posilňovaní pevných väzieb so židovským svetom a v rozvíjaní medzináboženského dialógu ako cesty k väčšiemu porozumeniu a vzájomnému rešpektu,“ napísal izraelský prezident na sociálnej sieti.
Kondolenciu všetkým kresťanom na svete vyjadril aj Irán, ktorý je väčšinovo moslimskou krajinou, ale udržiava úzke vzťahy s Vatikánom. Pápež František zomrel v pondelok vo veku 88 rokov, oznámil to kardinál Kevin Ferrell. Zomrel len deň po tom, čo počas Veľkonočnej nedele udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu).