Streda 25.5.2022
sk
Urban
cz
Viola
Zdroj: ©Shutterstock

Slovenskí autori nám prezradili, ktoré knihy im práve spríjemňujú dni

Slovenskí autori nám v rámci Svetového dňa kníh a autorských práv prezradili, aké knihy majú práve rozčítané.

Knihy sú dôležitou súčasťou života mnohých z nás. Spestrujú nám bežné dni, zlepšujú náladu, prenesú nás na miesta, kam sa bežne nedostaneme, a sú nekonečným zdrojom informácií. Preto nás, čitateľov, teší, že majú knihy dnes „svoj deň“ – v roku 1995 sa 23. apríl stal Svetovým dňom kníh a autorských práv.

Prečo práve 23. apríl?

Tento dátum je pre svetovú literatúru špecifický. V tento deň roku 1616 zomreli takí velikáni svetovej literatúry ako Miguel Cervantes y Saavedra, William Shakespeare a Inca Garcilaso de la Vega. Výročie narodenia alebo úmrtia majú v tento deň aj Maurice Druon, Halldór Laxness, Vladimir Nabokov, Josep Pla a Manuel Mejía Vallejo.

V súčasnosti je situácia na knižnom trhu dosť nestála – ohrození sú nielen autori, ale aj kníhkupci a vydavateľstvá. Ak sleduješ knižné novinky, pravdepodobne ti neušlo, že sa vydávanie kníh presúva, v horších prípadoch dokonca úplne ruší, čo je smutné, keďže takto prichádzame o množstvo kvalitných príbehov.

Spôsobov, akým dokážeš podporiť knižný svet, je neúrekom – a určite to nekončí tým, že si danú knihu zakúpiš. Tam to všetko iba začína!

Shutterstock

Aby sme ti trocha priblížili našich slovenských autorov, rozhodli sme sa niektorým z nich položiť jednoduchú otázku: Akú knihu práve čítaš a o čom je? A takto nám na ňu odpovedali:

Baja Dolce

(autorka série Placebo, románu Horkosladké esencie, Habibi a i.)

Práve som dočítala knihu Dedička ruže od Majky Danihelovej. Ide o prvú časť darkromance série Dedička, v ktorej sa stretávame s mladou Violet túžiacou po pomste. Snaží sa očistiť meno svojich rodičov a kompromitovať ich rodinného nepriateľa. Lenže všetko sa komplikuje vďaka neželanej príťažlivosti k jednému z nepriateľových synov. Tento príbeh je drsný, plný tajomstiev a zakázanej vášne. Má to všetko, po čom piští ženské srdce. Kniha vychádza už 6.5.2022.

Adam Kováčik

(autor kníh Žiara tieňov, Dezilúzia a Zhoríme)

Práve mám na nočnom stolíku knihu Stephena Kinga Žiarenie. Určite každý pozná jeho filmovú adaptáciu Osvietenie, ktorá je skvelá, no nikdy som neprečítal predlohu a znovu sa presviedčam, že obraz nikdy nezachytí šialenstvo tak dôveryhodne ako slovo.

Juraj Thal

(autor kníh Nenávisť, Dom na kopci, Nôž a i.)

Práve čítam knihu Rudá Sibiř od Sama Eastlanda. Ide o tretí diel série s inšpektorom Pekkalom. Táto detektívka z prostredia povojnového ruského gulagu ma baví nielen záplatkou, ale aj premysleným príbehom, charizmatickou hlavnou postavou a celkovo svojou mrazivou atmosférou nehostinného prostredia. Napätia a akcie by mohlo byť o trochu viac, ale pri kvalite textu sa to dá prepáčiť. Veľmi dobrá séria, určite ju odporúčam.

Michaela Zamari

(autorka kníh Posledný džentlmen, Rozhodnutie, série Šéf môjho šéfa a i.)

U mňa už začína byť nepísaným pravidlom, že mám nielen rozpísané, ale aj rozčítané viaceré knihy naraz. Momentálne dosť podarený mix. Novinku Spev vtákov, román o imigrantkách na Cypre, s ktorými sa často zaobchádza ako s novodobými otrokmi a ľudskosť ide na druhú koľaj. Smutné a poučné.

Klenot Zachovajte si bystrosť od uznávaného neurochirurga, ktorý nám približuje čiernu skrinku, ktorú nosíme v hlave a mali by sme sa o ňu lepšie starať. A väčšinou to zavŕšim pár príbehmi z pecky Kórejské halušky od sinologičky Dominiky Sakmárovej, ktorá sa z nášho východu vybrala ešte východnejšie a jej historky z Číny, Taiwanu či Južnej Kórey zaručene precvičia bránicu každému. Za mňa lepšia trojka ako telka. 🙂

Eva Hrašková

(autorka kníh Mrazivá odplata, Rande so svokrou a i.)

Po mojich obľúbených trileroch a niekoľkých knihách s tematikou holokaustu som sa rozhodla na chvíľu vrátiť ku knihám slovenských autorov. Mojou srdcovkou sa stala séria Súkromné problémy od Hanky Repovej a práve počas sviatkov som dočítala poslednú knihu zo série – Súkromné problémy Sebastian.

Celá séria sľubuje príjemné čítanie, odporúčam pre každého, kto si chce pri knihe oddýchnuť a navyše sa nechce s príbehom rozlúčiť po prečítaní jednej knihy… Osudy všetkých súrodencov sa prepletajú v celej knižnej sérii, čo je naozaj fajn. Hanka má obrovský talent, a určite aj potenciál osloviť svojimi knihami široké publikum.

Peter Šloser

(autor knihy Mafiánska poprava?, Polícia v rukách mafie a Policajná chobotnica)

Pred pár dňami som sa stretol so svetobežníkom a spisovateľom, ktorý píše kriminálky pod pseudonymom Marko Thelen. Vymenili sme si knihy s venovaním a ja som sa začítal do jeho najnovšieho románu – Tupilák, dej ktorého sa odohráva na Islande. V úvode dochádza k vražde spolumajiteľky IT spoločnosti, do vyšetrovania ktorej sa zapája aj slovenský detektív.

Zatiaľ som v prvej štvrtine knihy a som zvedavý, či slovenský detektív bude úspešnejší ako islandská polícia a či sa mi podarí odhaliť vraha skôr ako knižným vyšetrovateľom. Autor sa ako expert pre vnútornú bezpečnosť zaoberá aj profilovaním páchateľov trestných činov, preto som v očakávaní, ako táto metóda prispeje k odhaleniu vraha.

Majka Danihelová

(autorka knihy V znamení ametystu a Dedička ruže)

Od knihy Hra o dědictví som nečakala nič extra a o to viac ma pohltila, pretože mi to pripadá, akoby ju autorka napísala presne pre mňa. Príbeh odsýpa jedna radosť, nenašla som v ňom vatu, postavy nie sú len čierne a biele a dej je preplnený množstvom záhad, ktoré zbožňujem a ktoré mi nedovolia odložiť knihu z ruky. Všetko je dostatočne zamotané na to, aby som musela uvažovať, akým smerom sa uberú osudy postáv, pretože autorka zatiaľ vyvrátila všetky moje teórie. Po dlhom čase je toto naozaj skvelá a premakaná young adult knižka a ja som nesmierne rada, že som si ju kúpila.

Zuzka Šulajová

(autorka série Džínsový denník, románu Oheň v srdciach, Budem iná a i.)

V tejto chvíli mám rozčítanú Pratchettovu Úžasnú Zemeplochu, konkrétne Magický prazdroj. Je to veľmi zábavný fantasy príbeh s trefnými postrehmi voči realite. Ústredný hrdina je nie veľmi schopný čarodejník Mrakoplaš. V tejto časti sa pokúša zachrániť svet, vlastne hlavne tú časť, na ktorej sa práve sám nachádza, pred ôsmym synom ôsmeho syna ôsmeho syna atď. Mocný čarodejník má len 10 rokov, zato má však silnú magickú palicu, do ktorej sa zaklial jeho otec.

Milujem Pratchettove postrehy, neuveriteľnú originalitu, priam nadrozmerný, komplexný svet, ktorý stvoril i s folklórom. Môj miláčik je chodiace “Zavazadlo”, teda po našom kufor, skôr však truhlica (čítam český preklad), ktoré je vyrobené z mysliaceho hruškovníka a oddane všade nasleduje majiteľa. Jeho nepriateľov zožerie, nedá sa ukradnúť, je mnohopriestorové, veci samo operie i ožehlí! Skvelá je aj postava Smrťa, je to vlastne dobrák od kosti. 🙂

Viktória Dominová

(autorka kníh S úctou, priateľ, To najhoršie v nás, Zoznam prianí a i.)

Momentálne čítam knihu Konflikt od autorky Michaely Brnkovej. Ide o debut z mafiánskeho prostredia, v ktorom sa okrem iného rozoberá téma dohodnutého manželstva. Páči sa mi, aký má hlavná hrdinka podrezaný jazyk, a neustále sa rehocem na jej hláškach. Príbeh je vskutku prudko čitateľný, a keby som mala viac voľného času, zhltla by som ho na jedno posedenie.

Lucia Sasková

(autorka kníh Odsúdená, Rozpoltenásérie Zlatokopka a i.)

Kniha, do ktorej som sa práve pustila, je Rozprávač, ktorú napísal hudobník Dave Grohl. Kúpila som si ju spontánne, bez premýšľania a hneď po pár stranách som vedela, že je to niečo, čo som presne teraz potrebovala. Som „rock positive“ a táto kniha je plná rockovej hudby, pokory a medzi riadkami cítiť obrovskú silu tejto kombinácie a „veľkosť“ autora a rozprávača. Myslím, že je to príbeh, ktorý netreba hľadať, on si čitateľa nájde sám a v tom je jeho čaro.

Simona Rošková

(autorka kníh Nechcem počuť tvoj plač, Vzala si mi všetko, Pochybnosti a i.)

V tejto chvíli čítam román z pera Lucy Adlington – tvrdý, surový, ohavný a neľudský príbeh Krajčírky z Auschwitzu. Román má odborne napísaný hutný text. Je to skôr faktografické a informatívne spracovanie príbehu s malou dávkou beletrie. Knihu dopĺňajú fotografie a precízne zozbierané príbehy niekoľkých žien. Dej sa číta ťažšie, nie je to vôbec prvoplánový príbeh, ale rozhodne stojí za prečítanie – na ich slová, stehy a príbehy sa nesmie zabúdať.

Hana Repová

(autorka sérií Boh plače potichu, Ak mi dovolíš a Súkromné problémy)

Práve som dočítala knihu Hamnet z vydavateľstva Tatran, ktorá ma očarila nielen nádhernou obálkou, ale aj krehkým a citlivo vypovedaným príbehom o tom, ako možno vznikla tragédia Hamlet, a práve sa púšťam do knihy Sophiina voľba od Williama Styrona.

Ako si môžeš všimnúť, aj samotní autori majú občas rozčítaných viac kníh naraz, čo pochopí väčšina knihomoľov. Ak ťa niektorá z kníh zaujala, neváhaj, nechaj sa inšpirovať a pusti sa do čítania. Prajeme príjemné čítanie.

Spomenutým autorom ďakujeme veľmi pekne za odpovede

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť