Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon

Knihy sú dôležitou súčasťou života mnohých z nás nielen v čase karantény. Spestrujú nám bežné dni, zlepšujú náladu, prenesú nás na miesta, kam sa bežne nedostaneme, a sú nekonečným zdrojom informácií. Preto nás, čitateľov, teší, že majú knihy dnes „svoj deň“ – v roku 1995 sa 23. apríl stal Svetovým dňom kníh a autorských práv.

Prečo práve 23. apríl?

Tento dátum je pre svetovú literatúru špecifický. V tento deň roku 1616 zomreli takí velikáni svetovej literatúry, ako Miguel Cervantes y Saavedra, William Shakespeare a Inca Garcilaso de la Vega. Výročie narodenia alebo úmrtia majú v tento deň aj Maurice Druon, Halldór Laxness, Vladimir Nabokov, Josep Pla a Manuel Mejía Vallejo.

V súčasnosti je situácia na knižnom trhu kvôli celosvetovej pandémii dosť nestála – ohrození sú nielen autori, ale aj kníhkupci a vydavateľstvá. Ak sleduješ knižné novinky, pravdepodobne ti neušlo, že sa vydávanie kníh presúva, v horších prípadoch dokonca úplne ruší, čo je smutné, keďže takto prichádzame o množstvo kvalitných príbehov.

Spôsobov, akým dokážeš podporiť knižný svet, je neúrekom – a určite to nekončí tým, že si danú knihu zakúpiš. Tam to všetko iba začína!

Tejto téme sa venuje aj projekt Zachráň knihu, v ktorej sa slovenskí autori, vydavateľstvá a kníhkupci spojili, aby ti priblížili našu literárnu scénu. Vďaka projektu môžeš spoznať svojich obľúbených autorov, zasúťažiť si o skvelé knihy a zabaviť sa na videách a livestreamoch, ktoré pre nás natáčajú.

Spojili sme sa pre vás ;)#spisovatelia #slovenskeknihy #slovenskiautoriTina Van der Holland Ľubomír Feldek @Oľga…

Gepostet von Zachráň knihu am Samstag, 18. April 2020

Ďalšou skvelou šancou, ako podporiť svojich obľúbencov, je hlasovanie v ankete Panta Rhei Awards 2019, najväčšom knižnom oceňovaní na Slovensku.

Tento rok síce trocha neštandardne, keďže slávnostný galavečer zrušili kvôli korona-opatreniam, ale odovzdávanie cien napriek tomu prebehne online. A ak sa rozhodneš svojím hlasom do 30.4. pomôcť svojmu obľúbenému autorovi, zaradíš sa do žrebovania o skvelé ceny.

Aby sme ti trocha priblížili našich slovenských autorov, rozhodli sme sa niektorým z nich položiť zdanlivo jednoduchú, no v skutočnosti veľmi zákernú otázku: Aká je tvoja najobľúbenejšia kniha a prečo? A takto nám na ňu odpovedali:

Miroslava Varáčková

(autorka kníh Adaptácia, Drž ma, keď padám, Spolu to zvládneme a i.)

Moja najobľúbenejšia kniha? Klamala by som, ak by som tvrdila, že nejakú mám. Je veľa kníh, ktoré mi prirástli k srdcu, no vybrať si iba jednu by bol asi aj hriech (smiech). Zo zahraničných spomeniem, napríklad, Carrie od Kinga, Cestu od McCarthyho, sériu Hunger Games či Zlodejku kníh.

Zo slovenských ma veľmi zasiahla kniha Nevyslovené od Kristíny Ježovičovej – nie iba pre tému, ktorú v nej spracovala, ale hlavne pre spôsob, akým príbeh podala čitateľovi. Rada sa vraciam aj k Rúfusovej poézii, v jeho textoch som sa ako človek našla.

Lucia Sasková

(autorka kníh Odsúdená, Rozpoltená, série Zlatokopka a i.)

Nikdy to nie je len jedna kniha a zväčša sa to z času na čas mení, ale už dlhšiu dobu u mňa bezkonkurenčne vedie séria Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej od Ransoma Riggsa. Sú to knihy, pri ktorých človek doslova utečie z tohto sveta, a na konci si uvedomí, že sa nechce vrátiť späť. A ja rada púšťam uzdu svojej fantázii a utekám.

Napriek tomu, že je to kniha pre mládež, som schopná ju čítať dookola, a myslím si, že sa pokojne môže zaradiť medzi rozprávky pre dospelých, ktoré každý z nás sem-tam potrebuje.

Michaela Zamari

(autorka kníh Posledný džentlmen, Rozhodnutie, série Šéf môjho šéfa a i.)

Namiesto jedinej obľúbenej knihy mám skôr dve, ktoré znamenali zlom v mojom živote. Raz mi mamina darovala knihu Netrápte sa pre maličkosti (… lebo všetko sú maličkosti) od Richarda Carlsona. Ani možno netušila, ako mi tým zmení pohľad na život. Kniha mi ukázala, čo je v živote zanedbateľné a ako si neničiť šťastie zbytočnými starosťami.

Druhou zlomovou knihou bola Jamaica Lane (zo série Dublin Street) od Samanthy Young, ktorá vo mne prebudila chuť písať. Práve ona bola jedným zo spúšťačov, po ktorých som začala písať svoju debutovú knihu Šéf môjho šéfa a nevzdala sa ambície napísať romanticko-erotickú sériu.

View this post on Instagram

What a feeling when the New York Times, USA Today and Wall Street Journal bestselling author @authorsamanthayoung replied to your comment and wished you all the best in your writing career! This amazing and admirable woman has become a threefold impulse, why I have started to write, why I chose to write series of books with one close group of people and why I decided to published my second book by myself. I feel very grateful and full of energy, and I believe you can feelit from me! Next month, you can wait for the first information about my third book. And it will be a very personal story inspired by true story… P.S. Dear @authorsamanthayoung, I wish you all the best to 8`Anniversary of the day when you self-published your first novel! Have always more inspirations than enough time for writing and never more time than enough inspirations! ♥️? #samanthayoung #biginspiration #thankyou #writingismorethanahobby

A post shared by Michaela Zamari (@michaelazamari) on

Nina Protušová

(autorka kníh Čierna schránka a Mira)

Mojou najobľúbenejšou knihou je kniha Tma od Jozefa Kariku. Ide o výborne napísaný psychologický triler z pera slovenského autora.

Hlavná postava, scenárista, si odchádza oddýchnuť od hektickej práce a manželstva na osamelú chatu. Netrvá však dlho a po nečakanom zvrate sa jeho pobyt mení na boj o prežitie. Viac si nedovolím prezradiť, pretože Tmu si najviac užijete vtedy, keď ju idete čítať bez akýchkoľvek indícií.

Patrí k mojim najobľúbenejším knihám preto, lebo vďaka nej som sa začala viac zaujímať o tento žáner literatúry. A musím uznať, že doteraz som nenašla príbeh s tak prepracovanou mrazivou atmosférou ani u zahraničných autorov.

Baja Dolce

(autorka série Placebo a príbehov Horkosladké esencie a Habibi)

Tak to je veľmi ťažká otázka, pretože úžasných kníh je neskutočne veľa. No ak by som mala byť konkrétnejšia, vyberiem niečo, čo mi učarovalo za posledný rok.

Zo slovenskej literatúry mám najradšej knihu Rozhodnutie od autorky Michaely Zamari, kde sa mieša dráma, triler, akcia, ale aj romantika a erotika. Autorka ma s knihou vzala do iného sveta a ja som dychtivo obracala stránku po stránke a nevedela sa dočkať, ako dopadne veľké finále.

Zo zahraničných kníh je to jednoznačne kniha Gabrielovo inferno, ktorá je prvou časťou série od autora s menom Sylvain Reynard. Musím priznať, že toto viac ako 500-stranové dielo som čítala pred rokom, no dodnes ho neviem dostať z hlavy.

Príbeh plný lásky, tajomstiev z minulosti, vášne, odhalení a chémie medzi hlavnými predstaviteľmi krásne podčiarkuje prepojenie na veľdielo Božská komédia, ktoré napísal autor Dante Alighieri.

Odporúčam aj náročnejším čitateľom, ktorí radi čítajú medzi riadkami, pretože táto kniha je pre mňa už dlho číslo jedna.

Po dočítaní knihy Rozhodnutie od Michaela Zamari vám poviem jedno – je to jedna z najlepších kníh, aké som v poslednej…

Gepostet von Baja Dolce am Sonntag, 30. Juni 2019

Peter Šloser

(autor knihy Mafiánska poprava?)

Ako bývalého policajného dôstojníka sa ma v niektorých rozhovoroch pýtali, aký prípad mi najviac utkvel v pamäti. Utkvelo mi ich veľa, a takisto mám aj niekoľko obľúbených kníh. Z mojej mladosti si občas spomeniem na niektoré časti z kníh o Tarzanovi. Vtedy som ešte netušil, že jeho boj o život proti silnejším šelmám sa odohrá aj v mojom živote.

Ako policajt som musel čeliť mnohým zákernostiam šeliem v ľudskej koži. A tak, ako Tarzanovi džungľa vydala bohatstvo v podobe zlatého pokladu, ja som vďaka silnejším šelmám v ľudskej koži našiel svoj zlatý poklad na ceste autora kníh so žánrom krimi.

Simona Rošková

(autorka kníh Nechcem počuť tvoj plač a Vzala si mi všetko)

Mojou najobľúbenejšou knihou je kniha Zlomení anjeli od Gemmy Livierovej. Je to výnimočný a silný príbeh z obdobia druhej svetovej vojny, ktorý odhaľuje osudy troch postáv z rozdielnych spoločenských vrstiev.

Je to hodnotná kniha, ktorá poukazuje na nezmyselnosť holokaustu, no napriek Hitlerovej ideológii, ktorá zmarila tisícky životov, otvára srdcia mnohým ľuďom, ktorí sa nedali zlákať do osídiel nacistickej mašinérie.

Zlomení anjeli je príbeh o morálke, nezlomnej vôli prežiť, solidarite a zachovávaní svojej identity. Príbeh, na ktorý nezabudnete, kde na prvom mieste stojí ľudskosť, obetavosť, viera a nádej, ale aj spolupatričnosť a láska, ktorá bojuje so spravodlivosťou, kde nad celým dielom visí duchovný odkaz, na ktorý by sme nemali zabudnúť.

Dominik Dán

(autor kníh Nevieš dňa, nevieš hodiny, Venuša zo zátoky, Beštia a i.)

Po napísaní dvoch kníh za rok mám písmen plné zuby a snažím sa im vyhýbať. Kontakt so spoločenským dianím a životom celkovo udržujem cestou televíznej obrazovky, sledovaním spravodajských relácií, čo je pre mňa oveľa pohodlnejšie než čítanie dennej tlače.

Pri výbere kníh na prečítanie používam fintu predčítavača – túto funkciu mi plní manželka, ktorá presne pozná môj vkus a občas mi niečo zaujímavé odporučí, no hlavne ma varuje pred niečím, čo by ma stálo zbytočne premrhaný čas. Inak povedané, čítam minimálne a výber nechávam na manželke.

View this post on Instagram

Aj tentokrát limitovaný počet podpísaných kníh v predaji ?

A post shared by Dominik Dán (@dominik_dan_official) on

Majka Danihelová

(autorka knihy V znamení ametystu)

Za tento rok u mňa jednoznačne víťazí novinka z tieňoloveckej série od Cassandry Clare Chain of Gold. Do knihy som sa púšťala s malými očakávaniami, keďže príbehov o Tieňolovcoch máme dosť veľa a z toho posledného, ktorý som čítala, som nebola tak správne nadšená. Ale jej novinka ma nesklamala!

Obľúbila som si všetky hlavné postavy a autorka vytvorila úžasnú dejovú líniu plnú zaujímavých a nečakaných zvratov. Skvelo opísala priateľské, rodinné aj romantické vzťahy a opäť raz poodhalila niečo nové zo svojho krásneho a premysleného sveta.

Adam Kováčik

(autor kníh Žiara tieňov a Dezilúzia)

Mojou bezkonkurenčne najobľúbenejšou knihou je kontroverzná novela Chucka Palahniuka Klub bitkárov. V prvom rade, táto kniha nie je o bitke. Je o absolútnom poprení literárnych konvencií, o sile ľudskej slabosti, o nevšednom spôsobe pôsobiť na ľudí, o najsilnejších emóciách, ukázaných prostredníctvom najslabších jedincov.

Klub bitkárov je najúžasnejšie podanie anarchie ľudskej spontánnosti. Samozrejme, Chuck Palahniuk si ma získal už len svojím prirodzeným, expresívnym vyjadrovaním. „Ak neviete, čo chcete, skončíte s kopou toho, čo nechcete.“ Aspoň raz za týždeň mi v hlave zaznie táto citácia z knihy. Jedna z mála vecí, ktorými sa skutočne riadim.

Ivana Alexi

(autorka knihy Krásny život tučniakov)

Ak mám povedať pravdu, slovenskú tvorbu príliš nečítam. Pred rokmi som nie veľmi šťastne zvolila dve knihy od slovenských autoriek, ktoré vo mne vyvolali odpor a na dlhú dobu ma odradili od domácej tvorby.

Prvá slovenská kniha, ktorú som pred časom čítala a veľmi sa mi páčila, bola kniha Zlo od Antona Heretika. V blízkej dobe však určite plánujem siahnuť po Zlatom pute od Ivice Ďuricovej, knihách Michaely Zamari a Cudzincovi od Pavla Božíka.

Eva Hrašková

(autorka kníh Mrazivá odplata, Rande so svokrou a i.)

Ťažko sa hľadá tá naj, keďže čítam veľmi veľa. Zo svetovej literatúry mi ale najviac v pamäti utkvela kniha Dominus od skvelého Toma Foxa. Možno je to prostredím, do ktorého bola zasadená, ale ide aj autorovou schopnosťou upútať čitateľa. Je mi nesmierne ľúto, že ostatné knihy od tohto spisovateľa sa zatiaľ prekladu nedočkali.

Druhou skupinou kníh, ktoré majú nezameniteľné miesto v mojej knižnici, sú knihy slovenských spisovateľov. Je ich nesmierne veľa, no akosi podvedome opakovane siaham po knihe Ema od Sone Rebrovej. Tak citlivo opisuje silu materinskej lásky, že ju odporúčam prečítať všetkým. Začítať sa chce odvahu a premýšľať o nej budete vždy, keď sa zahľadíte do očí svojho dieťaťa…

Kristína Ježovičová

(autorka kníh Zakázaná príťažlivosť, Nevyslovené, Soňa a i.)

Odporučiť len jeden obľúbený titul od slovenského autora je pre mňa vždy problém, môj zoznam super kníh a kníh, ktoré sa mi páčili, je poriadne dlhý. Nateraz však odporúčam tieto:

Pedofil – kniha je o sile slova, o tom, ako klebety dokážu ublížiť. Čo je vyslovené, nie je možné vrátiť! Nedajte sa odradiť provokatívnym názvom. V knihe sú realisticky, avšak citlivo zobrazené spoločenské problémy. Nechýba štipka psycho a krimi.

Viem, čo si urobila – mysteriózna duchárčina od Lucky Braunovej vám zježí chĺpky na zátylku. Rozuzlenie vás prekvapí a ľúbostné zápletky v knihe potešia romantické duše. Zahryznite sa do nej! Určite vám zachutí.

Mrazivá odplata – toto je jedna z krimi kníh, ktoré vás prekvapia nielen rozuzlením, ale aj vykreslením charakterov postáv a vzťahmi medzi nimi. Ja osobne som si veľmi zgustla na postave Vendelína Mistríka. Myslím, že autorke, Eve Hraškovej, sa podarilo jeho zvrátenosť vykresliť na jednotku!

Nepobozkanátínedžerina, ako sa patrí. Je v nej všetko, čo dievča v takejto knihe chce mať. Kamošky, chalani, kecanie o chalanoch, rodinné problémy. Nuž darmo, autorka to jednoducho vie. Zaujme nielen decká, ale pripúta ku knihe aj dospelých, ktorí sa aspoň v myšlienkach vrátia do školských lavíc a na diskotéky. Pri tejto knihe sme si spolu s dcérkami oddýchli aj sa zabavili.

Všetci sme cigáni – táto kniha sa nedá zaškatuľkovať, rovnako i jej hrdinovia, ktorí nekĺžu po povrchu. Tento príbeh je nevšedným spojením knihy pre tínedžerov, spoločenského a historického románu. V príbehu nájdete aj opisy, ako cigáni žijú a žili – pozitíva, ale aj negatíva. Ak máte radi originálne knihy popretkávané krásnymi myšlienkami, ktoré vám pomasírujú dušu, touto knihou nešliapnete vedľa.

Placebo My – vo vyvrcholení trilógie nechýbala romantika z jednotky, pochybnosti a intrigy z dvojky a celé to bolo okorenené psychotrilerom! V knihe sa stále niečo dialo, tie zvraty ma nútili prevracať strany. Autorka z príbehu vyťažila čo najviac a ako čitateľku ma… no veď viete… som stopercentne spokojná.

Ako si môžeš všimnúť, aj samotní autori majú občas problém odpovedať na zdanlivo jednoduchú otázku – vybrať si iba jednu najobľúbenejšiu knihu sa totiž NEDÁ, čo pochopí väčšina knihomoľov.

Napriek tomu sa oslovení autori s touto otázkou popasovali na výbornú, za čo majú náš obdiv. A my sa pripájame ku Kristíne Ježovičovej – náš zoznam by bol minimálne taký dlhý ako ten jej, ak nie dlhší. 🙂

Ak ťa niektorá z kníh zaujala, neváhaj, pusti sa do čítania a #zachranknihu – podporíš knižný trh a aj vďaka tebe sa budú môcť čitatelia aj naďalej strácať v skvelých príbehoch od našich nadaných autorov.

Spomenutým autorom ďakujeme za odpovede.

Viac zaujímavostí zo sveta kníh a knižných noviniek nájdeš tu.


Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.