Slovenskí umelci, ktorí sa neboja do svojich diel primiešať trochu humoru

O tom, že umenie nemusí byť len vážne, ťa presvedčia títo slovenskí umelci.

Slovensko sa na to, aká je malá krajina, môže pýšiť viacerými šikovnými umelcami. Sme zväčša zvyknutí, že cez umenie sa komunikujú hlavne veľmi ťažko pochopiteľné emócie. Často sa v umení nachádza smútok, hnev alebo nejaká frustrácia.

Naša krajina sa však pýši umelcami, ktorí tieto pocity vedia stvárniť aj trochu iným spôsobom. A to tak, že vnesú do svojho umenia aj trochu humoru.

Dailyillustrations po novom Dejlicko

Za týmto projektom stojí mladá slovenská umelkyňa Ivana Belianska, ktorá je čerstvou absolventkou VŠVU. Jej projekt sa donedávna volal Dailyillustrations, teraz nesie zjednodušený názov Dejlicko. Na tejto facebookovej stránke denne zverejňuje ilustrácie, ktoré zobrazujú každodenné potýčky s bežnými situáciami zo života každého z nás. Na jednoduchých čierno-bielych ilustráciách Ivanka zobrazuje situácie tak, ako by sa za ideálnych okolností mali diať a ako sa dejú naozaj. Reči a opisovanie sú v tomto prípade úplne zbytočné, veď si to pozri sám.

@dejlicko (https://www.facebook.com/dejlicko/)

Saturejkine slovné hračky

Za týmto projektom je umelkyňa, ktorá sa skrýva za pseudonymom Saturejka. V rámci projektu Saturejkine slovné hračky sa hrá so slovami, ktoré dopĺňa veľmi peknými a trefnými linorytovými grafikami. Tie umiestňuje v uliciach Bratislavy, pričom chce takýmto spôsobom vyčarovať ľuďom úsmev na tvári. Mnoho ľudí však jej grafiky strhávalo a ničilo. Momentálne by si jej grafiky so slovnými hračkami mohol zahliadnuť v kaviarni Axioma.

@saturejka (https://www.facebook.com/saturejka/)

Erik Šille

Veľmi známy slovenský maliar, ktorý sa stal dvakrát výhercom Maľby VÚB, raz skončil na prvom a raz na treťom mieste. Momentálne je už v porote tejto súťaže. Erik Šille pretavuje do svojich malieb a ilustrácií rôzne myšlienky. Môžeme v jeho obrazoch nájsť odkazy na konzumnú spoločnosť, digitalizáciu ale aj rôzne politické odkazy. Keď sa na niektoré jeho obrazy zapozeráš, rozhodne ti pohnú kútikmi úst.

@Erik Šille (https://www.facebook.com/sille.erik/)

Matúš Maťátko

Celá jeho tvorba sa odvíja od skúseností s tvorbou linorytových grafík, ktorým sa Matúš neustále venuje. Aj keď robí inú ilustráciu, jeho rukopis vyrezávanej grafiky je vždy zachovaný. Matúš vnáša do svojho umenia rôzne motívy a je vidieť, že sa nebojí do ilustrácií a grafík vložiť aj trochu humoru.

@matatko.matus (https://www.instagram.com/p/BcXBNt0nIsl/)
@matatko.matus (https://www.instagram.com/p/BbRbAEMHIVQ/)
@matatko.matus (https://www.instagram.com/p/BXIBVudD0Db/)

Viktor Frešo a jeho sochy

Umelec, ktorý sa najviac preslávil práve jeho sochami, ktoré nazval „Pičus“. Sú to zavalití malí mužíčkovia, ktorí sa tvária veľmi zachmúrene, namrzene a zväčša nespokojne. Tieto sochy si môžeš naživo pozrieť v galérii Danubiana a zopár ich je aj v Nedbalke. Treba uznať, že v každom z nás sa občas nájde trochu zachmúreného Pičusa od Viktora Freša.

@Viktor Frešo (https://www.facebook.com/Viktor-Frešo-311142512332505/)

Titulná fotka: @dejlicko / @saturejka

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
4
Haha
Woow Woow
9
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Miniatúrny domček inšpirovaný Harrym Potterom je na predaj. Pozri sa, ako to v ňom vyzerá

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME