Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých

Slovenskí vedci prišli s prelomovou metódou na skoré odhalenie rakoviny prostaty

Unikátny krvný test od spoločnosti Glycanostics dokáže s presnosťou odlíšiť nezhubné zväčšenie prostaty od onkologického rizika.


Rakovina prostaty je druhou najčastejšou formou rakoviny u mužov. Štatistiky naznačujú, že lekári ju počas života diagnostikujú jednému z ôsmich mužov. O výrazný pokrok v diagnostike rakoviny prostaty sa postarali aj slovenskí vedci.

Celosvetovo unikátny krvný test od slovenskej spoločnosti Glycanostics dokáže s najvyššou presnosťou odlíšiť nezhubné zväčšenie prostaty od onkologického rizika. Inovatívna, neinvazívna metóda je postavená na prístupe hodnotenia tzv. glykánov na povrchu bielkovín, ktorý získal v roku 2022 Nobelovu cenu.

Rakovina prostaty si vyžiada na Slovensku ročne stovky životov. Začína sa nenápadne a zo začiatku nebolí. „Rizikovými faktormi pri vzniku rakoviny prostaty sú najmä genetika, vyšší vek i hormonálna nerovnováha, patria sem ale aj nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie i obezita,“ tvrdí primár urológie v Nemocnici Bory v Bratislave Boris Kollárik. Slabý alebo prerušovaný prúd moču, bolesti a pálenie pri močení, krv v moči alebo v semennej tekutine či bolesť v krížoch alebo bedrách patria medzi najčastejšie varovné príznaky, že prostata nie je v poriadku.

Shutterstock

Najnovšie poznatky v diagnostike ponúkajú v tejto oblasti riešenie, ktoré prináša revolúciu vo včasnom a presnom záchyte rakoviny prostaty. „Namiesto nutnosti podstúpiť bolestivú biopsiu u všetkých mužov s podozrením, ako tomu bolo doteraz, dnes už jedno neinvazívne vyšetrenie z krvi bezpečne odlíši nezhubné zväčšenie prostaty od onkologického ochorenia. Určí teda, u ktorých mužov je biopsia skutočne potrebná a u ktorých nie. A čo je hlavné, odhalí rakovinu prostaty už v počiatočných štádiách, kedy môže byť úspešne liečiteľná,“ upozornil Kollárik.

Táto nová cesta k skorému odhaleniu rakoviny je založená na metóde sledovania tzv. glykánov na povrchu bielkovín. Práve jej sa začali venovať aj slovenskí vedci s dlhoročnými skúsenosťami práce v Slovenskej akadémii vied v oblasti biotechnológií.

„Glykány sú, zjednodušene povedané, cukry na povrchu bielkovín a je podľa nich možné zistiť, v akom stave sa bunky nachádzajú. Ich sledovanie dokáže veľmi účinne odhaliť už v skorom štádiu aj rakovinový proces v bunke. Prístup v oblasti hodnotenia glykánov bol natoľko prelomový, že získal v roku 2022 dokonca aj Nobelovu cenu,“ vysvetľuje vedec Ján Tkáč, popredný slovenský expert na biotechnológie, spoluzakladateľ slovenskej spoločnosti Glycanostics.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.