Nový rok je za rohom a vodiči sa už teraz môžu tešiť na nové zmeny. Ako informuje web Interez, vodiči by sa v rámci povinného zmluvného poistenia (PZP) mali pripraviť na zdražovanie. Zároveň by si mali skontrolovať svoje staršie poistné zmluvy. Treba ale poukázať aj na to, že po novom budeš môcť svoje PZP preukázať aj elektronicky alebo zelenou kartou. Na zdražovanie poukázala špecialistka na neživotné poistenie Juliana Arvaiová.
„Od začiatku roka 2025 si vodiči pri kontrole môžu vybrať, či platnosť svojho povinného zmluvného poistenia preukážu papierovou alebo elektronickou verziou zelenej karty. Elektronickú verziu poisťovne vydajú vo formáte PDF a stáva sa rovnocenným dokladom ako klasická papierová karta. Elektronická zelená karta bude zároveň akceptovaná vo všetkých 48 krajinách Systému zelenej karty,“ uviedla Arvaiová.
Budúci rok teda podľa nej dôjde k zdražovaniu PZP, a to hlavne kvôli rastu cien energií a práce. Tie sa ešte k tomu premietnu do nárastu cien finálnych produktov a služieb. Poisťovne sa aj tento rok postarali o to, aby sa PZP zvýšilo, najmä pre škodových klientov.
PZP a ďalšie zdražovanie
„Poisťovne od januára 2024 začali overovať údaje o celkovom škodovom priebehu poistenia zodpovednosti v registri vedenom Slovenskou kanceláriou poisťovateľov (SKP). Tieto údaje používajú pre posúdenie rizika a prípadné uplatnenie bonusu alebo malusu (penalizácie) pri uzatváraní nového poistenia. Novelou zákona o PZP sa od augusta toto preverovanie stalo povinnosťou a predovšetkým pri uplatňovaní malusu sme zaznamenali podstatný nárast poistného pre škodových klientov,“ spresnila Arvaiová.
Zároveň poukázala aj na to, že ceny a podmienky PZP sa v poisťovniach líšia. Ročné poistné môže teda ľudí vyjsť o 150 až 200 eur viac, niekedy možno ešte viac. Arvaiová taktiež hovorí, že povinným poistením vozidla si ľudia plnia zákonnú povinnosť. Taktiež ale vďaka nemu získavajú rôzne benefity, ktoré im môžu pomôcť ľahšie prekonať nepríjemné situácie na cestách.
Ide napríklad o zabezpečenie odtiahnutia pokazeného alebo havarovaného vozidla alebo opravu defektu, a to nielen na Slovenku, ale aj v zahraničí. Týka sa to tiež pripoistenia skiel, stretu so zverou či krupobitia. Odborníčka preto odporúča, aby si ľudia svoje staré zmluvy skontrolovali a prípadne ich zmenili alebo vypovedali.