Určite si sa na strednej škole stretol s tým, že sa mnohí učitelia nechávali oslovovať titulom profesor. Prečo je to tak, ak majú v skutočnosti vyštudovaní len magisterský stupeň? Nuž, my sme sa rozhodli osloviť Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, aby nám pomohlo s touto dilemou. Ako znie riešenie dlhoročnej záhady?
Pýtali sme sa našich fanúšikov
Ešte skôr, ako sme sa spýtali ministerstva školstva, chceli sme poznať aj tvoj názor. Na našom instagramovom profile sme vytvorili anketu, ktorá pozostávala z dvoch možností – buď si stredoškolského pedagóga oslovoval učiteľ alebo profesor.
Celkovo sa vyjadrilo viac než 3-tisíc našich fanúšikov a výsledok nebol vôbec jednoznačný. Pomyselným víťazom našej ankety sa stalo oslovenie učiteľ s 57 percentami. Logicky, oslovenie profesor získalo zvyšných 43 percent.
Môžu alebo nemôžu?
Podľa Krátkeho slovníka slovenského jazyka má slovo profesor dva významy. Tým prvým je najvyšší vedecko-pedagogický titul vysokoškolského učiteľa. Druhý hovorí o pracovnom označení stredoškolského učiteľa.
„Označovanie učiteľov na vyššom stupni vzdelávania (dnes na stredných školách a gymnáziách) podstatným menom profesor má stáročnú tradíciu, stretávame sa s ním aj v Historickom slovníku slovenského jazyka v ukážkach z 18. storočia, napr. Martin Morgenbesser, slobodny nationalskeg sskolj profesor,“ píše ministerstvo školstva.
„Prirodzene, akademický titul profesor a s ním súvisiace uvádzanie skratky vedecko-pedagogického titulu prof. pred menom a pred akademickými titulmi prináleží iba vysokoškolským profesorom,“ dodáva ministerstvo.