Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav

Slovenskí žiaci oslovujú učiteľov na stredných školách titulom profesor. Je to tak správne?

Pýtali sme sa priamo ministerstva školstva.


Určite si sa na strednej škole stretol s tým, že sa mnohí učitelia nechávali oslovovať titulom profesor. Prečo je to tak, ak majú v skutočnosti vyštudovaní len magisterský stupeň? Nuž, my sme sa rozhodli osloviť Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, aby nám pomohlo s touto dilemou. Ako znie riešenie dlhoročnej záhady?

Pýtali sme sa našich fanúšikov

Ešte skôr, ako sme sa spýtali ministerstva školstva, chceli sme poznať aj tvoj názor. Na našom instagramovom profile sme vytvorili anketu, ktorá pozostávala z dvoch možností – buď si stredoškolského pedagóga oslovoval učiteľ alebo profesor.

Celkovo sa vyjadrilo viac než 3-tisíc našich fanúšikov a výsledok nebol vôbec jednoznačný. Pomyselným víťazom našej ankety sa stalo oslovenie učiteľ s 57 percentami. Logicky, oslovenie profesor získalo zvyšných 43 percent.

Žiaci na Slovensku oslovujú stredoškolských učiteľov titulom profesor. Je to tak správne?
TASR, koláž EMEFKA

Môžu alebo nemôžu?

Podľa Krátkeho slovníka slovenského jazyka má slovo profesor dva významy. Tým prvým je najvyšší vedecko-pedagogický titul vysokoškolského učiteľa. Druhý hovorí o pracovnom označení stredoškolského učiteľa.

„Označovanie učiteľov na vyššom stupni vzdelávania (dnes na stredných školách a gymnáziách) podstatným menom profesor má stáročnú tradíciu, stretávame sa s ním aj v Historickom slovníku slovenského jazyka v ukážkach z 18. storočia, napr. Martin Morgenbesser, slobodny nationalskeg sskolj profesor,“ píše ministerstvo školstva.

Mohlo by ťa zaujímať:

Fitko a lyžovačka zadarmo? K EMEFKA predplatnému ti teraz dáme nielen voucher do fitka, ale aj skipas

„Prirodzene, akademický titul profesor a s ním súvisiace uvádzanie skratky vedecko-pedagogického titulu prof. pred menom a pred akademickými titulmi prináleží iba vysokoškolským profesorom,“ dodáva ministerstvo.

ministerstvo školstva, učiteľ, profesor, škola, oslovenie
TASR/Ilustračné foto

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.