Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.6.2023
sk
Žaneta
cz
Laura

Slovenskí žiaci sa budú učiť detailnejšie o pohlavnom styku. Týka sa to aj týchto citlivých tém

Novela zrejme vyvolá viacero búrlivých diskusií.


Slovenské školy už čoskoro čaká nová reforma. Vďaka nej by sa mali žiaci učiť, ako si urobiť vyšetrenie prsníkov a semenníkov, vybrať si antikoncepciu a ako sa chrániť pred pohlavnými chorobami. Aj napriek tomu nebude vzťahová a sexuálna výchova samostatný predmet, informovala televízia Markíza.

Vzťahové a sexuálne témy sa vyučujú na biológii, občianskej náuke a etickej výchove. Nová reforma školstva začne v roku 2026 a spolu s ňou sa do osnov dostanú aj nové témy. Žiaci budú v skratke učiť, ako vytvárať zdravé vzťahy a starať sa o svoje sexuálne a reprodukčné zdravie.

Mohlo by ťa zaujímať:

V tejto slovenskej škole nemajú domáce úlohy. Rodičia aj žiaci sa tešia, lebo majú viac voľného času

Podľa holandského vzoru

„Sexualita, zdravie a krása, vylepšovanie ľudského tela, eutanázia, interrupcia, prenatálna medicína s rešpektom k rôznym názorom vzhľadom na kontroverziu niektorých tém,“ uviedol pre Markízu projektový špecialista pre tvorbu štátneho vzdelávacieho programu Arnold Kiss.

Pri tvorbe vychádzali z vývinovej psychológie, štandardov Unesca a skúseností z Holandska, kde sa spomenuté témy vyučujú už niekoľko rokov. Samozrejme, obsah prispôsobili slovenským podmienkam.

Súčasťou budú aj citlivejšie témy. „Je na mieste, aby učiteľ správnym spôsobom veku primerane formuloval jednotlivé témy tomu dieťaťu, komunikoval s tým dieťaťom, rozprával mu o tom, je na mieste, ak aj takéto témy s citlivejším obsahom sú súčasťou vzdelávacieho obsahu v školách,“ uviedla pre Markízu Erika Drgoňová, riaditeľka ZŠ SNP Ostredková v Bratislave.

škola, trieda, Slovensko, žiak, učiteľ, vyučovanie
TASR

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje