Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav

Slovensko by už o rok mohlo mať ďalší jadrový blok

Dostavba štvrtého jadrového bloku v Mochovciach je aktuálne hotová na zhruba 93 %.


Ako uviedla pre agentúru SITA riaditeľka kancelárie Úradu jadrového dozoru SR Miriam Vachová, štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce by mohli Slovenské elektrárne podľa aktuálneho stavu dostavby spúšťať v druhom kvartáli budúceho roka. Štvrtý mochovský blok sa už podľa ÚJD v súčasnosti pripravuje na prvú integrálnu studenú hydroskúšku. Dostavba štvrtého jadrového bloku v Mochovciach je aktuálne hotová na zhruba 93 %.

„Na základe informácií o pripravenosti bloku, ktoré vyplývajú z realizácie dozorných činností úradu, je najskorší možný termín pre zahájenie studenej hydroskúšky na štvrtom bloku aktuálne odhadovaný na druhý kvartál 2024. Môžeme len povedať, že povolíme spúšťanie štvrtého bloku až vtedy, keď bude funkčnými skúškami preukázané, že všetky potrebné zariadenia a systémy sú bezpečné a pripravené plniť projektom definované funkcie,“ uviedla Vachová.

Slovenské elektrárne si naplánovali uvedenie štvrtého jadrového bloku do prevádzky o dva roky po spustení tretieho mochovského bloku. „Je potrebné ukončiť montáž všetkých technologických celkov a stavebných objektov. Po tejto fáze bude potrebné všetky systémy otestovať, potvrdiť ich pripravenosť na spúšťanie,“ povedala pre SITA hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková.

TASR

Na štvrtom bloku podľa Bakovej aktuálne finišujú skúšky na systéme elektronickej požiarnej signalizácie a vzduchotechnických systémoch konvenčnej a nukleárnej časti. Prebiehajú skúšky na rozvodni 400 kV a havarijných dieselgenerátorov, stabilných hasiacich zariadeniach, blokových transformátoroch. „Prebiehajú preplachy potrubí na konvenčnej časti a súčasne finišujú prípravy na prebratie systémov strojovne do funkčných skúšok. Blok pripravujeme na prvú integrálnu studenú hydroskúšku,“ konštatovala Baková.

Úrad jadrového dozoru má celý proces dostavby na štvrtom mochovskom bloku pod kontrolou. Sleduje priebeh montážnych prác a kontroluje akým spôsobom sa plnia a dokladujú úradom schválené požiadavky na kvalitu zariadení a systémov dôležitých z pohľadu jadrovej bezpečnosti. „Overujeme akým spôsobom a s akým výsledkom sú vykonávané neaktívne funkčné testy,“ dodala Vachová.

Na štvrtom bloku Atómovej elektrárne Mochovce je ešte potrebné ukončiť montáž všetkých technologických celkov a stavebných objektov. Následne funkčne odskúšať všetky systémy a neaktívnymi integrálnymi testami potvrdiť pripravenosť reaktorového bloku na zavezenie jadrového paliva. „Až potom sa môže začať aktívne spúšťanie, na ktoré potrebujú mať Slovenské elektrárne právoplatné povolenie, ktoré po preverení pripravenosti zariadenia na uvádzanie do prevádzky vydáva ÚJD SR,“ uzavrela Vachová.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.