Slovensko, Česká republika a Maďarsko v utorok vyjadrili solidaritu Poľsku, ktoré čelí v pohraničnej oblasti s Bieloruskom migračnej kríze. Predsedova vlád troch krajín zároveň spolu s poľským kolegom vyzvali Európsku úniu (EÚ), aby zvýšila podporu ochrany východnej hranice bloku. Situácia na hranici presahuje otázku migrácie, uviedol poľský premiér Mateusz Morawiecki na spoločnej tlačovej konferencii v Budapešti.
Je to „nová politická kríza“, v ktorej prevádzači a mafia v spolupráci s autoritárskym bieloruským režimom zneužívajú ľudí, aby vyvinuli nátlak na EÚ, povedal Morawiecki. Poľský premiér v posledných dňoch viedol rozhovory s predstaviteľmi viacerých členských štátov únie vrátane Estónska, Lotyšska a Litvy, ktoré tiež čelia migrácii z Bieloruska. Jeho žiadosť o pomoc sa stretla s pochopením u maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý je zarytým odporcom migrácie.
EÚ „nikdy nebola pod takým tlakom, ako teraz… Brusel vykonáva chybnú politiku… financuje prakticky všetko, čo zvyšuje migračný tlak“, neposiela však peniaze na zabezpečenie hraníc, povedal na tlačovej konferencii Orbán. Slovenský premiér Eduard Heger vyhlásil, že jeho krajina sa „zaväzuje k plnej solidarite s poľským premiérom“ a ponúkol pomoc pri ochrane hraníc. S výzvou na ďalšie sankcie proti Bielorusku a s ponukou na vyslanie vyškoleného personálu do pohraničnej oblasti sa pridal český premiér Andrej Babiš.
Migranti, väčšinou z Blízkeho východu, sa niekoľko týždňov zhromažďujú na bielorusko-poľských hraniciach v snahe dostať sa do Európskej únie. Tá obvinila režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že podnecuje prílev migrantov a využíva ich v rámci odvety za sankcie EÚ.
Bielorusko popiera, že by organizovalo migračnú krízu. Lukašenko však pred niekoľkými dňami v rozhovore pre BBC pripustil, že bieloruské bezpečnostné sily pomáhali migrantom prechádzať hranice do Poľska. Odmietol však tvrdenia, že bieloruský režim nalákal migrantov a dokonca vyhlásil, že nechce, aby prechádzali cez Bielorusko.