Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 19.7.2024
sk
Dušana
, Šarlota
cz
Čeněk

Slovensko dostalo varovanie od Európskej komisie. Dostaneme astronomickú pokutu?

Na problém odborníci upozorňujú už dlhšiu dobu.


Ako informuje portál Noviny, pre našu krajinu to nevyzerá vôbec ružovo. Slovensko je pod nátlakom Európskej komisie (EK), od ktorej dostalo varovanie, údajne nám hrozí astronomická pokuta. Nie sme však jediní, v Bruseli si posvietili na viaceré krajiny. Dôvodom je zlý ekonomický stav daných krajín.

Reč je najmä o vysokom štátnom dlhu a zároveň zlom stave verejných financií. Z tohto dôvodu nás chce Európska komisia viac sledovať, v prípade, že sa stav nezlepší, tak nás čakajú nemalé pokuty. Odborníci varujú na problém s verejnými financiami už dlhšiu dobu.

Okrem nás si však Európska komisia posvieti aj na ďalšie krajiny, sú medzi nimi aj naši susedia. Presnejšie budú monitorovať aj Belgicko, Francúzsko, Taliansko, Maďarsko, Maltu a Poľsko. Tieto krajiny patria do skupiny, ktorá minulý rok prekročila hranicu trojpercentného deficitu, ktorú nastavil Brusel.

Niektorí Slováci sú možno boháči

Mohlo by ťa zaujímať:

Niektorí Slováci sú možno boháči a ani o tom netušia. Skontroluj, či nemáš doma túto hračku

„Na základe tohto hodnotenia a po zvážení stanoviska Hospodárskeho a finančného výboru má komisia v úmysle navrhnúť Rade, aby u týchto členských štátov v júli 2024 začala konanie kvôli nadmernému deficitu,“ znie stanovisko EK. Z toho teda vyplýva, že nás čaká blízke monitorovanie v oblasti konsolidácie verejných financií.

Shutterstock

V súčasnosti rezort financií pripravuje strednodobý fiškálno-štrukturálny plán. V ňom budú stanovené limity na verejné výdavky, pričom bude dbať na dodržiavanie deficitu vyplývajúceho zo Zmluvy o fungovaní EÚ. Kľúčový vraj bude konsolidačný balíček a jeseň, kedy sa očakáva predstavenie nového rozpočtu zo strany vlády. Nové plány musí vláda doručiť EK do 20. septembra, inak nás čakajú problémy.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.